Prehľad obľúbených programovacích jazykov.
Prehľad obľúbených programovacích jazykov.
Frontend a backend programovanie
Programovacie jazyky sa delia na frontend a backend. Frontend znamená, že tvoríš to, čo na konci vidí používateľ pri počítači. Backendové programovacie jazyky sú zasa tie, ktoré stoja v pozadí a tvoria procesy, ktorých výsledok vidíš na monitore. Možno si uvedomuješ význam aj využitie jazykov, iba netušíš, čo by ťa bavilo
Jazyk HTML
Jazyk HTML je hypertext markup language, čiže hypertextový značkovací jazyk. Hypertextový znamená, že môže obsahovať odkazy napríklad na iné stránky a značkovací, že používa značky, takzvané tagy. HTML vo svojej podstate nie je programovací jazyk. Programovanie je totiž proces, ktorým povieš „Ak sa stane A, urob B.“ To HTML jazyk nedokáže. Je zodpovedný len za informácie, ktoré sa na webe zobrazujú.
Avšak, je to dorozumievací jazyk, bez ktorého webové stránky nepracujú, a tak minimálne jeho základy by mal ovládať každý, kto plánuje pracovať na vývoji webu. Na jeho zvládnutie stačí pochopiť, že každý príkaz má otvárací a zatvárací tag a zapamätať si niekoľko základných značiek. Na tvorbu HTML súborov ti pokojne stačia programy, ktoré už v počítači máš, napríklad Poznámkový blok alebo Notepad++.
CSS – Cascading Style Sheet
Skratka CSS označuje takzvané kaskádové štýly. HTML hovorí čo má na stránke byť, CSS povie, ako to má vyzerať. Kombinácia HTML a CSS stačí na tvorbu jednoduchých, statických web stránok. Jediným interaktívnym prvkom však budú odkazy. Nedokážeš vytvárať užívateľské kontá, ani žiadne iné dynamické prvky. CSS vo svete IT v podstate nepotrebuješ, ak nechceš robiť web stránky. Avšak logika kaskád veľmi pomôže pri zložitejších programoch a schopnosť umiestniť prvok na správne miesto sa tiež vždy hodí.
Programovací jazyk JavaScript (vznik 1995)
JavaScript sa stal hlavným programovacím jazykom frontendu, čiže spolu s HTML a CSS uzatvára trojicu, pomocou ktorej už vieš vytvárať skutočné web stránky. JavaScript je zodpovedný za interaktivitu. Práve on je ten, ktorý ti vyhodí červené varovanie, ak vo webovom formulári zadáš telefónne číslo v nesprávnom formáte a je to práve on, ktorý dokáže bežného používateľa rozhnevať opakovaním hlášky „Heslo nie je dosť silné, zvoľte iné“.
JavaScript často prináša nové nástroje, čo nemusí každému vyhovovať. Neustále sa učíš nové veci a ako to u noviniek býva, niektoré z nich nie vždy celkom fungujú. Stále však má staré a overené nástroje. Veľkú obľubu majú takzvané frameworky, čo by sa dalo voľne preložiť ako akési nadstavby. Z nich momentálne najlepšie sú napríklad Angular a React. React sa používa v prípadoch, keď užívateľ zmení niečo na webovej stránke – React prekreslí konkrétny prvok. Angular má navyše aj nástroje na komunikáciu s databázou.
Jeden z najpopulárnejších programovacích jazykov podľa mnohých merítok.
Tento skriptovací jazyk beží v každom webovom prehliadači a vďaka prostredím ako je Node.js, Cordova pod. je v ňom možné vytvárať aj plnohodnotné aplikácie pre servery, PC či mobilné zariadenia. Vďaka svojmu veku a pôvodne oveľa menším ambíciám si v sebe síce nesie rad "zvláštností" a niekedy aj vyložene pasce, ale aj tak patrí vďaka svojej jednoduchosti medzi obľúbený odrážací mostík pre začiatočníkov. Jeho obrovská popularita mu navyše v posledných rokoch zabezpečila rýchly a masívny vývoj, ktoré ho postupne posúvajú medzi moderné programovacie jazyky. Istou zaujímavosťou je, že slovo "Java" zostalo súčasťou jeho názvu len z marketingových dôvodov.
Swift (2014)
Relatívne nový programovací jazyk, ktorý nahradil svojho predchodcu Objective-C, a ktorého popularita rýchlo narastá. Jedná sa o hojne využívaný nástroj pre vývoj aplikácií iOS, MacOS a Linux. Dobrá voľba pre tých, ktorí majú záujem podieľať sa na vývoji produktov značky Apple a mobilných aplikácií.
Programovací jazyk PHP
PHP je skratka známa zrejme každému, kto sa o programovanie aspoň trochu zaujíma. Patrí k objektovo orientovaným jazykom, ale nie je podmienkou písať objektovo. Objekty sú určité dátové štruktúry. Majú svoje vlastnosti, metódy a udalosti, pomocou ktorých objekt vykonáva činnosti, na ktoré bol naprogramovaný. Skratka PHP znamená Personal Home Page Tools, pretože na začiatku bol jazyk predurčený na jednoduchú tvorbu www stránok. Postupne sa však z tohto systému stal široko použiteľný nástroj a tak sa skratka začala vysvetľovať ako Hypertext Preprocessor.
Takzvané „péhapéčko“ je najrozšírenejší open source skriptovací jazyk a používa sa najmä pri písaní kódov internetových aplikácií. Je to dynamický jazyk, čiže na webe zodpovedá napríklad za prijímanie hesla pri prihlásení, správu používateľov, moderovanie diskusií a podobne. Dokáže spolupracovať s relačnými databázami, napríklad MySQL, pričom si stále zachováva jednoduchosť zápisu. Veľkou výhodou PHP je jeho kompatibilita nielen s Linuxom, ale aj s bežným systémom Windows.
Programovanie v PHP sa veľmi podobá iným jazykom, takže ak si sa s nejakým v minulosti stretol, „péhápéčko“ ti nebude robiť väčšie problémy. V prípade vstupu do sveta programovania je PHP dobrá prvá voľba. Skladbu má pomerne jednoduchú a dá sa rýchlo naučiť. Podobá sa JavaSciptu, Jave aj C++, čo tiež nie je zlý úvod pre prípad, že by si neskôr zistil, že chceš prejsť na tieto jazyky. Svetoznáme WordPress, Joomla či PrestaShop bežia práve na PHP.
Programovací jazyk Java (1995)
Je to univerzálny, objektovo orientovaný a zrejme najstabilnejší programovací jazyk. Využíva sa v backende tých projektov, pre ktoré je dôležitá spoľahlivosť. Často tak býva prvou voľbou architektov business aplikácií, napríklad bankových systémov. Jave možno konkurujú modernejšie jazyky ako Kotlin, stále však patrí na vrchol rebríčka obľúbenosti. Základy jazyka Java tvoria triedy, classes, čo spôsobuje, že môže byť pre začiatočníka o čosi náročnejší na pochopenie ako napríklad taký Python.
Medzi jeho výhody patria presnosť, bezpečnosť a prehľadnosť. Vzhľadom na zásady jeho výrobcu, Oracle, funguje tak, že na prácu s rôznymi operačnými systémami nepotrebuje modifikácie. Stal sa tým základom pre Android. Ak sa rozhodneš pre Javu, určite nebudeš mať problém nájsť si dobre ohodnotenú prácu.
Jeden z najrozšírenejších programovacích jazykov na svete aj vďaka širokej možnosti jeho uplatnenia. Využíva sa na programovanie rôznych systémov, napríklad kreditných kariet, softvérov pre malé zariadenia, aplikácií pre stolné počítače alebo podnikových aplikácií a informačných systémov. Je tiež základom pre operačný systém Android a jeho aplikácie. Tvorcovia Javy od počiatku kládli dôraz na prenositelnosť, objektovú orientáciu a jednoduchý syntax.
Programovací jazyk Python (1991)
Patrí k najjednoduchším programovacím jazykom, často býva prvou voľbou pre výučbu programovania. Jeho zrozumiteľnú stavbu je relatívne jednoduché pochopiť, ale jeho robustnosť navádza programátora stratiť sa v štruktúre a príkazoch. Tým, aký je obľúbený, sa tak trochu uzatvára začarovaný kruh – má veľa knižníc vytvorených tretími stranami a výbornú kooperáciu s inými systémami, vďaka čomu je zase populárnejší a tým sa zasa jeho integrácia rozširuje.V porovnaní s jazykom Java má širší kód, čo ide na úkor rýchlosti. Na masívny projekt, kde by hral výkon významnú úlohu, by asi nebol tou najlepšou voľbou. Napriek tomu také existujú.
Aj keď sa Python často označuje ako „skriptovací jazyk“, používa sa na vývoj mnohých veľkých softvérových projektov. Pythonom boli vytvorené napríklad obľúbené hry World of Tanks či Sims 4 a používa ho napríklad aj Google. Zástanci Pythonu ho radšej volajú vysoko úrovňovým dynamickým programovacím jazykom, lebo pojem „skriptovací jazyk“ sa asociuje s jazykmi, ktoré sa používajú len na jednoduché shell skripty alebo s jazykmi ako JavaScript. Sú jednoduchšie a na väčšinu účelov menej spôsobilé ako „skutočné“ programovacie jazyky typu Python.
Populárna voľba pre začiatočníkov, lebo Python je jedným z užívateľsky najprívetivejších jazykov, jeho syntax je zrozumiteľný a intuitívny. Avšak rovnako dobre "slúži" i skúsenejším programátorom pri vývoji zložitejších systémov. Jeho využitie je veľmi univerzálne.
Django framework napísaný v jazyku Python sa napríklad používa pri programovaní niektorých populárnych webov, ako sú Mozilla, Instagram a Spotify.
Jazyk SQL
Structured Query Language nie je všeobecným programovacím jazykom, jeho podstatou je prístup k relačným databázam. Relačná databáza je súbor tabuliek, ktoré majú medzi sebou nejaký vzťah, väzbu. Veľmi jednoducho si ho môžete predstaviť excel, len vo webovom rozhraní a oveľa zložitejší. SQL slúži ako odpoveď na žiadosť o informáciu, obvykle vo forme tabuľky. SQL je napríklad to, čo ti na hudobnom webe vyhľadá skladby od konkrétneho interpreta z vybraného roka. Tento jazyk tak určite potrebuje každý, kto plánuje spracúvať dáta.
Programovací jazyk C (1972)
Jazyk C je pravdepodobne najstarší štruktúrne orientovaný programovací jazyk. Patrí k náročnejším na naučenie, pretože vyžaduje predchádzajúce teoretické vedomosti. Je základom pre mnohé programovacie jazyky ako napríklad C++, Java C#, JavaScript a Pearl. Používa sa na vývoj systémových aplikácií v rámci operačných systémov Windows, UNIX a Linux.
Programovací jazyk C++ (1985)
C++ je mladšou, ľahšou a modernejšou verziou jazyka C. C++ funguje na rôznych platformách, je rýchly a výkonný. Vďaka tomu je vhodný na komplexné hry či zložité matematické simulácie.
Programovací jazyk C#
Číta sa „C Sharp“, je založený na jazykoch C, C++ a Java. Je najväčším konkurentom Javy a rovnako sa orientuje na všetky druhy aplikácií – webové, desktopové aj mobilné. Je známy aj ako primárny jazyk pre dizajn hier poháňaných platformou Unity.
Programovací jazyk Kotlin
Je relatívne mladý, moderný programovací jazyk inšpirovaný jazykmi ako Java, Python, Scala, Groovy, C# a inými. Povyberal si z nich to najlepšie a vcelku úspešne vynechal chyby. K najlepším vlastnostiam Kotlinu patrí jeho schopnosť spolupráce s Javou, môže používať všetky jej knižnice a frameworky. Nemusíš si vybrať Kotlin alebo Javu, pokojne môžeš pracovať s oboma naraz v jednom projekte súčasne. Aktuálne je Kotlin silne preferovaný programovací jazyk pre Android.
Programovací jazyk Go (Golang)
Tento jazyk vytvoril Google. Jeho hlavnou vlastnosťou je jednoduchosť používania, ako aj dobrá čitateľnosť kódu, efektivita a rýchlosť. Používa sa pre servery a pre desktopové aplikácie. Na Slovensku zatiaľ nie je veľmi často používaný, no dá sa očakávať jeho rozšírenie v blízkej budúcnosti. Má výborný výkon vďaka dobrej správe pamäte a uvoľňovaniu zdrojov pre jednotlivé prvky. Rastie z neho silný konkurent Pythonu.
Zdroj: https://msg-life.sk/clanky/digitalizacia/najpouzivanejsie-programovacie-jazyky/?gclid=Cj0KCQjwtamlBhD3ARIsAARoaExD1X1nIcPkhfW-q8JDFAo6_R4p8cFOOq7rnlvyHg9Ov4jFNcH04LcaAm0VEALw_wcB
Zdroj: https://www.greenfoxacademy.sk/post/c-najlepsi-programovaci-jazyk-dneska?gclid=Cj0KCQjwtamlBhD3ARIsAARoaEygm-pExwMRIuLBXUTsmGV2-i5xqY9M8to-LMNyTphfuyS-4wc1l08aAuRFEALw_wcB
https://dusanfajnor.blog.pravda.sk/2023/07/09/prehlad-oblubenych-programovacich-jazykov/
_________________
Od Leta 2018 praktizujem osobnú, knižnú a hernú, múdrosť, a finančné a odborné vedenie
dusan_fajnor.personal- Bronzový pokročilý člen
- Počet príspevkov : 212
Reputácia : 16
Dátum registrácie : 21.05.2023
Vek : 45
Bydlisko : Trnava
Zdravotný stav
Diagnóza: F20.0 - Paranoidná schizofrénia; F51.8 - Insomnia
Súčasná medikácia: Kventiax SR s postupným predlžovaním 3x300mg - 0-0-3; Cisordinol 1x10mg - 0-0-1; Depakine Chromo 1x300mg - 0-0-1
Matej and kimi2028 like this post
» Robíš si rozpočet a prehľad príjmov a výdavkov? ;)
» Blog