Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Invalidný dôchodok

Strana 3 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Invalidný dôchodok  - Stránka 3 Empty Re: Invalidný dôchodok

Odoslať  kimi2028 Po 27 február 2023 - 15:27

To áno jaro, pri schizofrénii je dôchodok takmer istý no. Je to najťažšia duševná porucha vôbec. Len tie % mohli by byť iné. Ako môže dať niekto na takú chorobu 45%? Aj keď i tu si všímam rozdiely, niekto je aj skoro bezpríznakový v lepších obdobiach, čo ma teší veľmi. Mám radosť z toho, že sú aj takí spolubojovníci. Je mi však potom ľúto, že môj prípad zďaleka nie je to. Tiež by som si prial, aby bolo tých problémov menej...
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2185
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Invalidný dôchodok  - Stránka 3 Empty Re: Invalidný dôchodok

Odoslať  Jaro123444 Po 27 február 2023 - 15:37

@Mous aj to je pravda. Ja napr. nikde dlho nevydržím, aj v lete som mal brigádu kde som vydržal len 4 dni, začal som cítit už niečo z choroby. Tak som odišiel radšej. Nie, že by sa mi nechcelo robiť alebo čo. Ja by bol najšťastnejší keby som zdravý a nemusím riešiť toto. Tuším raz si spomínal, že nemáš rád pasivitu, že robíš niečo aspoň, to ťa obdivujem. S tým ID sa bojím, že by mi ho zamietli zo stola + dávnejšie som čítal toto fórum a nejaká pani to písala, že chodí k tej doktorke, ktorej ja. Nie úplne priamo ale domyslel som si a, že jej doktorka nedala papiere na ID. Moja doktorka je prísna dosť, tak kto vie či by aj mne dala papiere, skôr nie. Ale už som jej minule hovoril, že nezvládam záťaž a potom zas budem zrelý na nemocnicu. A tam nechcem. Preto si lámem hlavu s tým ID.
@Kimi tak ako vravíš. Aj sa píše, že je to choroba, ktorá ovplyvňuje nie len samotného pacienta ale aj rodinu. A je to pravda. Najhoršia je tá nestabilita. Môže ti byť lepšie nejaké obdobie, ale potom sa to ľahko môže zhoršiť. A ďalšia vec sú lieky. Nemám nič proti nim, len predsa len majú aj nejaké nežiadúce účinky a aj tie musíme tolerovať. Ale s tou chorobou je to ďaleko horšie. Ja som nestabilný a viem, že dlhodobo by som nedokázal robiť nikde. Preto si lámem hlavu s tým ID, ale nejak sa mi do toho nechce lebo mám tušenie, že by mi nedali ani tých 45% ako píšeš, že majú tvoji kamaráti niektorí. Ale ano je to fakt málo pri tejto diagnóze.
Jaro123444
Jaro123444
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 355
Reputácia Reputácia : 7
Dátum registrácie : 03.11.2022
Vek : 22

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: Paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Mirzaten (30mg), Quentiapine accord (75mg), Solian (200mg)

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Invalidný dôchodok  - Stránka 3 Empty Re: Invalidný dôchodok

Odoslať  Mous Po 27 február 2023 - 17:19

@jaro123444 heh, no nemám rád-to je trochu silne povedané, ale v zásade je to tak. Keď má človek ruky a nohy, mal by čosi robiť. Chcel som tým ale povedať, že nie je jednoduché určiť presnú diagnózu a môže to aj varírovať. U mňa sú domnienky, že to môže byť aj čosi postraumatické.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 862
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Invalidný dôchodok  - Stránka 3 Empty Re: Invalidný dôchodok

Odoslať  Jaro123444 Po 27 február 2023 - 17:25

@Mous, ale máš pravdu. Nie je zas dobre ani nič nerobiť, treba určite aj niečo užitočné robiť.
A stalo sa ti niečo traumatické? nemáš ešte na isto diagnózu?
U mňa je to tiež také, že doktorka to rieši ešte, ale myslím že schizofrénia alebo schizoafektívna to bude
A ešte mám k tomu aj OCD
Jaro123444
Jaro123444
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 355
Reputácia Reputácia : 7
Dátum registrácie : 03.11.2022
Vek : 22

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: Paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Mirzaten (30mg), Quentiapine accord (75mg), Solian (200mg)

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Invalidný dôchodok  - Stránka 3 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Po 27 február 2023 - 17:33

No na keď ma púšťali z liečebne, dali mi paran.schizofrénia. Moja dr. mi píše schizoafektívku. Mne ťažkosti začali, keď som išiel do Nepálu, kde som žil 5 týždňov. Tam som mal prvý krát iné vnemy. Veľmi som sa tam bál o svoj život, hlavne zo začiatku.
Chcem tým teda povedať, že je dôležité, že sa niečo zistilo, no pravda niekedy varíruje. Schizoafektívka je čosi iné ako schiza či posttraumatická stres.porucha.
Keby si mám ja dať dg, tak si ale dám paranoidná schizofrénia, preto ju tu mám aj uvedenú.

OCD - jedna radosť. Ja mám občas tiež OCD správanie, no za tých niekkoľkokrát, čo som bol hospitalizovaný, nikto nič také nezaznačil.

Z toho svojho ID sa teším- práve preto, že som dlhšie ako dva roky v jednej práci nevydržal. Teda... vyštudoval som výšku, no aj tú som musel kvôli chorobe na rok prerušiť. Zdá sa mi, že nie som dosť odolný na dlhodobú záťaž. Jedná sa aj o kolektívy a sociálnu sféru- keď mám byť dlho v nejakom kolektíve, nevytváram si bežné vzťahy ako iní ľudia- tie moje vzťahy síce sú, no potom sa dosť často kazia. Od človeka sa vždy čosi očakáva, musí si nájsť svoje miesto v kolektíve- ja mám potom sklon k úniku preč, do bezpečia. Bez invalidného by som bol v prďáku.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 862
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Invalidný dôchodok  - Stránka 3 Empty Re: Invalidný dôchodok

Odoslať  Jaro123444 Po 27 február 2023 - 18:03

Aha, netušil som, že schiza a schizoafektívna sú až tak 2 rozdielné veci. Myslel som, že je to viac menej za jedno skoro.
To OCD je asi nič a oproti týmto diagnózam, to by som povedal, že je slabý odvar, tak preto ti to asi nezaznačili.
Ak si vyštudoval výšku s touto diagnózou klobúk dolu. Čo sa týka tej práce, tak si na tom ešte vcelku dobre, ja som na každej brigáde čo som bol ešte pred chorobou som vydržal pár dní/týždňov len. Teraz by som nevydržal ani deň. Takže nie si ešte vcelku tak zle na tom.
Mňa nebaví hlavne robiť dookola to isté a tí istí ľudia. Takže sme na tom podobne, ono asi každý schizofrenik má problém sa začleniť do spoločnosti. Na to, že máš túto chorobu si celkom úspešný aj. Výšku s touto diagnózou hoci kto nedá. A v tej robote som ti napísal ako to mám ja.
Vravíš, že bez ID by si bol v prdeli. Možno nie, rodina by ťa podržala určite. Chorobu si nevyberá nikto. Ja sa bojím tiež o seba dosť, lebo doma túto chorobu nechápu a ID nemám, preto som nežiadal, lebo som bol v nemocnici len chvíľu a preto myslím, že by mi ho nedali aj keď v stave nie som ideálnom.
Spomínal si, že nezvládaš dlhodobú záťaž, ja nezvládam ani krátkodobú. Ja som ešte na trvalý pomer nebol zamestnaný, lebo som chodil do školy, ale aj na brigádach čo som bol, som ti spomínal ako som dopadol. Jediný raz som odpracoval celý týždeň a mal som dosť. V tomto som dosť ťažký oriešok.
Aj som čítal, že s touto chorobou na TPP pracuje, len 20% ľudí. Neviem teda, či sú tieto informácie pravdivé ale môže to tak byť. S touto diagnózou je aj lepšie nepracovať asi. Záťaž a stres len zhoršuje chorobu.
Jaro123444
Jaro123444
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 355
Reputácia Reputácia : 7
Dátum registrácie : 03.11.2022
Vek : 22

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: Paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Mirzaten (30mg), Quentiapine accord (75mg), Solian (200mg)

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Invalidný dôchodok  - Stránka 3 Empty Re: Invalidný dôchodok

Odoslať  Mous Po 27 február 2023 - 18:42

Mal som kolegyňu, čo normálne s liekmi robila. Ono je to rôzne. Dobré je, keď si človek sám nestavia mantinely.

V prďáku-no asi by ma podržali, no som takto finančne nezávislý. A mám tú prácu z domu-aj to poteší.

avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 862
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Jaro123444 likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Invalidný dôchodok  - Stránka 3 Empty Re: Invalidný dôchodok

Odoslať  Jaro123444 St 1 marec 2023 - 12:41

Ahojte. Chcem sa Vás spýtať a informovať, či ste si dali pred žiadosťou na ID napísať aj posudok Vašej psychiatričky/psychiatra? Nejaké jej zhodnotenie. Chcem získať čo najviac informácii o tomto. Momentálne žiadosť nechcem dávať ešte, ale ak sa mi nezlepší stav, tak asi skúsim podať žiadosť. @Mous mi aj radil a písal, že by som mal skúsiť podať žiadosť. Momentálne som sa znova vrátil do školy ale nezvládam ju. Včera som sa dozvedel aj psychologické výsledky, teda že som slabo odolný voči stresu a záťaží a vzťahovačný. Vraj aj to záleží na % ako mi vyjde psychologické, v tomto prípade by mohlo pomôcť. V nemocnici som nebol, nemal som bludy. Hlasy mám doteraz aj po liečbe. Dosť sa bojím o svoju búducnosť, lebo nie som dobre na tom a bojím sa, že sa to nezlepší. Preto sa chcem čo najviac informovať. Aj napr. či nemáte nejakých kamarátov, ktorí ho dostali bez nemocnice. Doktorke sa dlhodobo sťažujem, že som neni dobre na tom a psychologické vyšetrenie to len potvrdilo.
Ďakujem Vám vopred za rady
Jaro123444
Jaro123444
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 355
Reputácia Reputácia : 7
Dátum registrácie : 03.11.2022
Vek : 22

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: Paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Mirzaten (30mg), Quentiapine accord (75mg), Solian (200mg)

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Invalidný dôchodok  - Stránka 3 Empty Re: Invalidný dôchodok

Odoslať  Saladin St 1 marec 2023 - 13:08

Jaro123444 napísal:som slabo odolný voči stresu a záťaží a vzťahovačný.
Nemyslím, že toto je dôvod na žiadosť - to by mal ID každý druhý človek.. Čo takto trénovať (budovať) svoju odolnosť a pracovať s neprimeranou vzťahovačnosťou, napr. terapia ap?

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 524
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Invalidný dôchodok  - Stránka 3 Empty Re: Invalidný dôchodok

Odoslať  motylek Ne 5 marec 2023 - 20:18

@Saladin Jak se trénuje odolnost vůči stresu?
Já jsem kdysi zkoušela trénovat odolnost vystavováním se zátěži, jenže to nijak nezabíralo, odolnost stále stejná. Pomohl až čas, velmi dlouhý čas, 5 a více let. Ale stačil by mi trochu větší stres po dobu 1-2 měsíců a spustí se mi další ataka a budu zase v pr****. Takže (aspoň u mě) to trénovat nejde.
motylek
motylek
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 738
Reputácia Reputácia : 60
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 43
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,25 - 0,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Invalidný dôchodok  - Stránka 3 Empty Re: Invalidný dôchodok

Odoslať  Saladin Ne 5 marec 2023 - 21:12

Je to tak ako píšeš - musíš sa vystavovať záťaži ("otužovanie"), pričom zároveň zisťuješ svoje vlastné limity a tie treba rešpektovať.  Príklad - ak je človek introvert, tak nikdy z neho nebude typický extrovert a naopak. Ak je niekto tenký ako špajdla, tak si nenaloží na činku 100 kg, že.. A nemôže očakávať, že z neho bude Schwarzneger. To ale neznamená, že byť tenký ako špajdla je jeho limit - v princípe každý človek zvládne oveľa viac ako na začiatku predpokladá.

Český psychiater Honzák hovorí, že ak máš strach z odmietnutia, zober stokorunu a opakovane choď do obchodov (kde majú na dverách napísané, že nerozmieňajú) a požiadaj ich, aby ti tú stokorunu rozmenili. Na začiatku to bude veľmi nepríjemné. Možno týždeň nevstúpiš do obchodu a utečieš od dverí. Možno ťa prvé odmietne rozloží na niekoľko týždňov.. Ale postupne to slábne - takto funguje ľudská myseľ. A po nejakom čase si z toho prestaneš robiť starosti, vstúpiš do obchodu, odmietnu ťa, odídeš..

Ale pozor! Ten nepríjemný pocit tam bude vždy, lenže s tým ruka v ruke vybuduješ odolnosť. Ľudia si naivne myslia, že strach obavy sa zníži alebo zmizne - to nie je samozrejme pravda.. Všetko zostane ako predtým, s tým rozdielom, že si vybuduješ nezdolnosť (odvahu, kuráž)..

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 524
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Mous and motylek like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Invalidný dôchodok  - Stránka 3 Empty Re: Invalidný dôchodok

Odoslať  kimi2028 Ut 7 marec 2023 - 19:31

Momentálne letí nová tabuľka s mierami poklesu vykonávať zárobkovú činnosť od júla. Zrejme nedostane už len veľmi málo ľudí na našu ťažkú diagnózu ID:

Naša diagnóza schizofrénia v novej tabuľke:
a) ľahké formy 20-35%
b) stredné ťažké formy 45-60%
c) ťažké formy 65-80%
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2185
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 3 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore