Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Krátke príbehy

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Krátke príbehy Empty Krátke príbehy

Odoslať  Mous Ut 4 október 2022 - 13:37

Mous - Úvaha o otravujúcej ose

Serie ma všetko. Serie ma svet. Serie ma život. Sedím na káve. Za chrbtom,ohnutým rokmi do veľkého zakrivenia, hrá potulný harmonikár. Pozorujem ho. Hrá oduševnene šlágre, okoloidúci sa pristavujú. Slovne hodnotia umelca - čo má oblečené,či vybral veľa peňazí, ako hrá... Káva mi nechutí. Pijem dnes už tretiu. Cigareta dymí do chodu námestia. Živé mesto,kupodivu viac, ako si ho od detstva pamätám. Aj ten hudobník je tu akosi navyše, toto mesto nepoznávam,síce tu žijem už cez dvadsať rokov. Áno, zdá sa mi,že som niekde inde. Nie je predsa normálne,aby sa ľudia na ulici k sebe prihovárali. Navzájom sa vypytujú,zdá sa aj tí cudzí, na to, ako ide život. V tieni zožltnutého javora kráčajú a pozorujú okolie. Iní sú zdá sa sústredení na to, čo ich čaká a nevšímajú si nič iné. Majú naponáhlo do roboty.
Moje sedenie a čakanie spestruje osa. Otravná osa. Snažím sa držať pri živote,nebyť len bezcielny nečlovek. Aj preto píšem tieto riadky. O ose a o svete. Síce sú plné jedu, držím sa v kondícií. Zdá sa mi,že by bola škoda zahodiť lásku k vzdelaniu a učeniu sa, aj napriek svojej chorobe. Síce som na tom dobre. Aj horšie by mohlo byť.
Vtáky občas tiež začuť,ich spev sa prediera pomedzi harmonikárove tóny. Akoby sa snažili hru prikrášliť. Od vedľajších stolov ku mne dolieha ševel tých, čo tiež popíjajú kávu.
Takýto som, už roky. Keď idem do mesta,tohto dnes akoby nového, sadnem si skoro vždy do tejto kaviarne za ten istý stôl a pozorujem život. Akoby sa nič nezmenilo. Ešte aj čašník s čašníčkou sú tí istí. Len ja som starší.
Obloha je dnes fádna. Taká bez života. Prečo ma teda serú ľudia, svet, život? Veď ich mám rád. Robí mi dobre medzi nimi sedieť a sliediť. Byť svedkom životov. Takže to bol len výkrik do tmy. V skutočnosti ma serie len tá osa. Drzá by si chcela sadnúť mi na nos. Prípadne ma uhryznúť. Nebaví ma byť príliš učiteľský, i keď ma pri osách napadli aj určité vedecké poznatky.
Úvodná veta je v diele dôležitá. Slúži,aby čitateľa zaujala. Ako noc lemovaná pochmúrnym dňom, kde slnko chradne za obzorom,taká je aj táto úvaha. Je ako strelecká čata, vyplnený čas, nie príliš zaujímavá, no nie o nečinnosti.
A potom som sa vrátil na zem ako invalid a zaplatil kávu. Preleteli holuby. Ten, na ktorého čakám, neprišiel. Jeho meno je Budúcnosť.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore