Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Ako prekonať lenivosť?

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prekonať lenivosť? Empty Ako prekonať lenivosť?

Odoslať  kimi2028 Ne 28 august 2022 - 18:22

Ahojte, som strašne lenivý a neviem, čo s tým. Ako prekonať samého seba, aby som dobre fungoval? Ťahám sa už 4 mesiace a vôbec mi to nejde. Jedinú vec, čo som urobil je, že zbúchal som 20 šachových článkov za 3-4 dní, aby som mal, čo posielať a nevylúčili ma z partie...


Naposledy upravil kimi2028 dňa Ne 28 august 2022 - 18:42, celkom upravené 1 krát.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2187
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prekonať lenivosť? Empty Re: Ako prekonať lenivosť?

Odoslať  Mous Ne 28 august 2022 - 18:36

Myslím @kimi2028 daj si pozor na zvyk.inak je to v pohode.tiež sa mi občas nechce teraz som lajdák v plávaní-no ono to zas nastúpi.možno je lepšie dávať si len polovičné ciele
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prekonať lenivosť? Empty Re: Ako prekonať lenivosť?

Odoslať  Juraj Ne 28 august 2022 - 19:10

Ťažko radiť, každý funguje inak. Napríklad ja keď som začal užívať antipsychotiká, tak som strašne zlenivel a prestal som pravidelne športovať. Viac ako tri roky som nešportoval a myslel som si že už nikdy nebudem. A teraz toto leto som po viac ako trojročnej prestávke začal jazdiť na horskom bicykli a robím to už druhý mesiac. Tiež som sa začal venovať modelárstvu a za posledné tri mesiace som postavil deväť papierových modelov. V poslednej dobe sa cítim pomerne dobre, pracujem, športujem, mám svoje hobby, starám sa o seba, kupujem si oblečenie, atď... Myslím si že mám len kúsok od toho aby som sa cítil šťastný, ale zároveň si uvedomujem že sa to môže kedykoľvek, prakticky zo dňa na deň, zmeniť k horšiemu, a tento strach zo zhoršenia je neustále prítomný v mojej mysli.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 563
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Matej and Mous like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prekonať lenivosť? Empty Re: Ako prekonať lenivosť?

Odoslať  Mous Ne 28 august 2022 - 19:35

@Juraj ja si myslim,ze sa netreba sž tak obávať návratu choroby,pokiaľ užívaš lieky
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prekonať lenivosť? Empty Re: Ako prekonať lenivosť?

Odoslať  vrana Ne 28 august 2022 - 22:28

Ak urobíš 40min. prechádzky každý deň, nepovažuje sa to za lenivosť. Dôchodcom sa doporučuje urobiť raz za deň 10 000 krokov.
Tak isto sa doporučuje aspoň raz za deň sa poriadne zapotiť.

Čiže ak máš veľa voľného času, nerob si starosti. Stačí sa aspoň raz za deň zapotiť, alebo urobiť 10 000 krokov a si z hry o lenivosti vonku.

Čo sa týka pasívnych aktivít postačia jedna, dve, tri, o viac sa ani nepokúšaj. Ak urobíš, čo len jednu pasívnu vec, si z hry o lenivosti vonku. Zvyšok voľného času ber ako prácu pre ostatných a seba.

Ako dôchodca pracuješ na Tom, aby z ostatných a teba bol lepší a zdravší človek. A čo je tou prácou dôchodcu? Aj vylihovanie v posteli, pozeranie TV, či surfovanie po webe. Tvojim leveridžom je tvoja myseľ, pracujúcim je zase leveridžom telo. Čiže tvojou pasívnou prácou dôchodcu je zbieranie informácií a rozdávať ich do okolitého sveta, vesmíru. Áno aj komunikácia so svetom a vesmírom je práca. A to je jedno, či pri Tom sedíš, ležíš, či stojíš, alebo sa hýbeš.

Zober si príklad z pracujúcich, síce trávia veľa hodín v práci, ale nijako im to neprospieva. Sťažujú sa tak, ako ty na prácu a málo voľného času na seba. Ostávajú im tak štyri hodiny voľného času z ktorého ešte musia ukrojiť na vedenie domácnosti, venovanie sa deťom...

Dôchodca sa sťažuje na nečinnosť, a veľa voľného času, ale za to používa myseľ a informácie, ktoré svojim myslením rozdáva naokolo.
Pracujúci sa sťažuje na veľa roboty a málo voľného času, ale za to používa svoje telo, ktoré niečo vytvára ,produkuje...

Čiže ak Som dôchodca bez práce, snažím sa byť pracujúcim nápomocní v zbieraní akýchkoľvek informácií, ktoré aj (ne)vedomky rozdávam formou komunikácie so svetom a vesmírom.

_________________
Keď nie Som, tak nie Som, viem, že nie Som!
Keď Som, tak Som, viem, že Som!

Moje Nicky:
Hulk DF 365 1
Hulk DF 365 2
Dušan
avatar
vrana
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 518
Reputácia Reputácia : 148
Dátum registrácie : 31.07.2021
Vek : 45
Bydlisko Bydlisko : Trnava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 - (Para)noidná (schizo)frénia; F51.8 - (In)somnia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Kventiax SR s postupným predlžovaním 3x300mg - 0-0-3; Cisordinol 1x10mg - 0-0-1; Depakine Chromo 1x300mg - 0-0-1

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prekonať lenivosť? Empty Re: Ako prekonať lenivosť?

Odoslať  vrana Ne 28 august 2022 - 22:44

Podľa mňa je dôchodca platený aj za to, aby zbieral akékoľvek informácie a šíril ich naokolo. Nie nadarmo sa tvrdí, že schizáčom ľudia čítajú myšlienky! Prečo to (ne)využiť v ich a svoj prospech? Zbieraním informácií transformuješ ich a svoju myseľ v inú ako tú chorú.

Ber to tak, že dôchodca má taký istý nárok na aktivitu, na svoj voľný čas ako pracujúci! Keď sa mi do ničeho (ne)chce buď si niečo ineé, nové nájdem, alebo ozaj už v tom poslednom prípade si urobím polhod/hodinového šlofíka. Keď ma vylihovanie omrzí, zase si niečo najdem, alebo pokračujem v programe.

_________________
Keď nie Som, tak nie Som, viem, že nie Som!
Keď Som, tak Som, viem, že Som!

Moje Nicky:
Hulk DF 365 1
Hulk DF 365 2
Dušan
avatar
vrana
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 518
Reputácia Reputácia : 148
Dátum registrácie : 31.07.2021
Vek : 45
Bydlisko Bydlisko : Trnava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 - (Para)noidná (schizo)frénia; F51.8 - (In)somnia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Kventiax SR s postupným predlžovaním 3x300mg - 0-0-3; Cisordinol 1x10mg - 0-0-1; Depakine Chromo 1x300mg - 0-0-1

Matej likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prekonať lenivosť? Empty Re: Ako prekonať lenivosť?

Odoslať  vrana Ne 28 august 2022 - 22:58

Aj (roz)jímanie, (roz)mýšlanie, (pre)mýšlanie, (u)važovanie, či (z)važovanie je činnosť a nepovažujem ju za lenivosť. Taký Einstein používal takmer celý život svoju myseľ a (ne)myslím si, že by bol lenivý. Vydržal celé hodiny sedieť vo svojej pracovni a (roz)míňať.

Taký Budha a jeho učenci pre zmenu, nepoužívali dlhé hodiny svoju myseľ, ale len boli, užívali si prítomný oKamih. Tiež si myslím, že (ne)boli lenivý.

Záleží od teba, čo považuješ za lenivosť. U mňa je to telka a vylihovanie v posteli!

_________________
Keď nie Som, tak nie Som, viem, že nie Som!
Keď Som, tak Som, viem, že Som!

Moje Nicky:
Hulk DF 365 1
Hulk DF 365 2
Dušan
avatar
vrana
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 518
Reputácia Reputácia : 148
Dátum registrácie : 31.07.2021
Vek : 45
Bydlisko Bydlisko : Trnava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 - (Para)noidná (schizo)frénia; F51.8 - (In)somnia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Kventiax SR s postupným predlžovaním 3x300mg - 0-0-3; Cisordinol 1x10mg - 0-0-1; Depakine Chromo 1x300mg - 0-0-1

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prekonať lenivosť? Empty Re: Ako prekonať lenivosť?

Odoslať  vrana Ne 28 august 2022 - 23:31

@kimi2028

Definuj lenivosť

Ako vyzerá tvoja lenivosť!?

_________________
Keď nie Som, tak nie Som, viem, že nie Som!
Keď Som, tak Som, viem, že Som!

Moje Nicky:
Hulk DF 365 1
Hulk DF 365 2
Dušan
avatar
vrana
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 518
Reputácia Reputácia : 148
Dátum registrácie : 31.07.2021
Vek : 45
Bydlisko Bydlisko : Trnava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 - (Para)noidná (schizo)frénia; F51.8 - (In)somnia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Kventiax SR s postupným predlžovaním 3x300mg - 0-0-3; Cisordinol 1x10mg - 0-0-1; Depakine Chromo 1x300mg - 0-0-1

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prekonať lenivosť? Empty Re: Ako prekonať lenivosť?

Odoslať  kimi2028 Po 29 august 2022 - 9:56

Hm, ťažko povedať, ako definovať. Snáď tak, že doma sa nevenujem už ničomu zmysluplnému a len sedím v kresle alebo ležím na posteli za TV alebo notebookom. Samozrejme prechádzky sú. Vonku strávim tak 1,5-2 hodiny, ale to je všetko. Dnes idem napr. hrať futbal. Hlavne doma je to veľká bieda...
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2187
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prekonať lenivosť? Empty Re: Ako prekonať lenivosť?

Odoslať  Matej Po 29 august 2022 - 10:08

@kimi2028:
kimi2028 napísal:Ahojte, som strašne lenivý a neviem, čo s tým. Ako prekonať samého seba, aby som dobre fungoval?

Tiež si myslím, že je to dosť o zvykoch. Základom je si skrátka pestovať určité návyky na dennej báze, tie si zautomatizovať tak, aby som sa mohol o ne oprieť, lebo mi už pôjdu časom relatívne bez odporu. A potom na nich možno niečo ďalšie stavať.

@Tuto bol jeden z prvých na fóre, ak nie úplne prvý, ktorý tu predstavil koncept akože-povinností. Vždy som ho za ne obdivoval - mal ich už pevne dané v čase, keď ja som ešte nechyroval o práci (pred r. 2013). Myslím si, že nastaviť si určitý relatívne krátky zoznam základných bodov, základných aktivít, ktoré si každý deň odfajkneš ako splnené, je výborná cesta ako začať. Môžu tam byť aj také body ako umytie zubov, čiže aj niečo úplne rutinné, pokiaľ človeku náhodou niečo takéto robí problém vykonávať každý deň. Ak na takéto rutiny je zvyknutý a nemá s nimi ťažkosť, tak potom ich do svojho zoznamu akože-povinností neuvedie - v ňom by mali byť skôr len také body, ktoré by človek bežne nerobil, ak by si to tak dobrovoľne nenastavil. Aspoň tak to ja vnímam; každopádne každý si to nastaví podľa seba, čo mu vyhovuje. Niekto si tam vloží predsa len aj hygienické rutiny, pretože ho povzbudí, keď si ich môže v zozname odfajknúť ako splnené, takže zrazu má už časť zoznamu vykonanú, a to je ešte len ráno. Takže hrať sa takto s vlastnou motiváciou je možné a je to ok, si myslím.

Viem, že dlhodobo sa snažíš o rôzne zoznamy úloh a rutín. Napísal si si ich už viacero aj na fórum. Myslím si, že to je dobrá cesta aj naďalej, nezanevri na tento spôsob prístupu k svojmu životnému času. Ak sa Ti nedarí nejaký zoznam napĺňať, len si ho všelijako pretváraj, vyhadzuj z neho, dopĺňaj, nenechaj sa znechutiť, ak sa do niečoho nedonútiš. Je to v duchu toho, čo často spomína aj @vrana, keď si svoje zoznamy za behu rôzne upravuje a prispôsobuje podľa situácie. To je úplne oprávnené; v zoznamoch musí byť takýto "život", prievan, pohyb. Smile Je to známka dobrej adaptability na meniace sa vlastné potreby a podmienky v priebehu vývoja našich dní.

Kľudne sa teda naďalej drž svojich nejakých zoznamov, sprvu aj krátkych. Vycibri si úpravami za behu určité aktivitky, ktorým už časom budeš môcť byť verný na dennej alebo inak pravidelnej báze. Keď sa Ti zautomatizujú za určitý počet týždňov, klesne Ti voči nim pocit odporu, ktorý človek niekedy cíti, keď s niečím začína. A potom môže nastúpiť fáza číslo dva, a to je už postaviť na tomto svojom vernom základe niečo ďalšie, trebárs nejaké ďalšie snahy a aktivitky, ciele. Prípadne je to fáza, kedy sa pôvodný zoznam rozšíri. To už však bude level až potom, keď určitá základná schopnosť premôcť sa a primäť sa k niečomu kvázi-povinnému bude u človeka etablovaná tak, aby sa mohol od nej ako-tak spoľahlivo odpichnúť ďalej.

Držím Ti moc palce, Kimi. giving a hug

matej
Huge smiley

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Ako prekonať lenivosť? Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk

kimi2028, Juraj, vrana and Mous like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prekonať lenivosť? Empty Re: Ako prekonať lenivosť?

Odoslať  vrana Po 29 august 2022 - 12:39

kimi2028 napísal:Hm, ťažko povedať, ako definovať. Snáď tak, že doma sa nevenujem už ničomu zmysluplnému a len sedím v kresle alebo ležím na posteli za TV alebo notebookom. Samozrejme prechádzky sú. Vonku strávim tak 1,5-2 hodiny, ale to je všetko. Dnes idem napr. hrať futbal. Hlavne doma je to veľká bieda...

Pozri sa na to takto. Čo takto využiť svoj čas s tvojim koníčkom!? V tomto prípade so šachami. Píš články, založ si šachový web, chodievaj do školy učiť deti hrať šach. Stretávaj sa so silnými šachistami. Uč sa od nich, ako máš hrať, a ako nemáš hrať.

Sedenie za NB nieje lenivosť! Tam zbieraš informácie.
Sedenie za TV tiež neni lenivosť, ale odtial potiaľ. Doporučuje sa TV max. 2hod/denne.
Vylihovanie v posteli neni tiež lenivosť, ale odtial potial. Doporučujem dva, tri polhod/hodinové šlofíky, viac nie.

Ako na lenivosť? Prehadzuj každý deň, týždeň, mesiac svoj čas, program. To, čo chceš robiť ráno daj napr. na obed, či večer a opak. ja Som takto časový organizér prehadzoval pravidelne. V poslednom období nakopené programy síce ostali v programe, ale väčšina tých sekundárnych stojí na mŕtvom bode. Takto fičím na primárnych programoch.

_________________
Keď nie Som, tak nie Som, viem, že nie Som!
Keď Som, tak Som, viem, že Som!

Moje Nicky:
Hulk DF 365 1
Hulk DF 365 2
Dušan
avatar
vrana
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 518
Reputácia Reputácia : 148
Dátum registrácie : 31.07.2021
Vek : 45
Bydlisko Bydlisko : Trnava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 - (Para)noidná (schizo)frénia; F51.8 - (In)somnia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Kventiax SR s postupným predlžovaním 3x300mg - 0-0-3; Cisordinol 1x10mg - 0-0-1; Depakine Chromo 1x300mg - 0-0-1

Matej and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prekonať lenivosť? Empty Re: Ako prekonať lenivosť?

Odoslať  kimi2028 Po 29 august 2022 - 16:29

Škoda no, pritom chcel by som urobiť toľko vecí napr. napísať šachovú knihu o trénovaní. Nemám na to pevnú vôľu a tiež aj kreativita je slabá pomerne. Chcelo by tej kreativity viac, len kde ju získať. Ako píšeš naladiť sa dobre na šachy a ono pôjde to snáď nejako.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2187
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

vrana likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore