Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Lamotrigín - Medotrigin

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Lamotrigín - Medotrigin Empty Lamotrigín - Medotrigin

Odoslať  jana Pi 22 apríl 2022 - 18:09

Prosím vás, mám ten nový liek lamotrygin a necitim sa lepšie, naopak. Aj pomohol na chvilku, asi na zaciatku tri dni, ale potom som dostala alergiu a odvtedy asi mesiac mi je dosť zle, velmi placem viackrat za deň, mam blbé myslienky a citim inú uzkost ako doteraz. Takú horsiu.A to mam uzkosti vela rokov, ale toto je nieco iné. Psychiater, ze ked som alergická znizi dávku, ale napuchli mi uzliny okrem skrabania sa a vyrazok a obvodnyz ze my má ten liek vymeniť. Ale on mi tie lieky nechal. A to som vystrasená, ze na letaku je, ze mozu zlyhat organy a ja vraciam, mam hnacku, nevladzem, mam depky a myslienky zlé, paranoje, uzkost non stop. Mozno tie zvacsené uzliny bolelu aj, mám od niecoho iného. V stredu som u neho bola a vravela mu, ze mi je zle ale on nič nezmenil. Mam strach si ich dávať cez vikend co ide. Neviete mi nieco poradit, co mám robiť? Beriem ich viac ako mesiac, na chvilu znizenu davku, rano polku, vecer celú. Medotrygin. Dakujem.


Naposledy upravil Matej dňa So 23 apríl 2022 - 12:20, celkom upravené 2 krát. (Reason for editing : úprava názvu témy)
jana
jana
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 9
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 04.04.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Lamotrigín - Medotrigin Empty Re: Lamotrigín - Medotrigin

Odoslať  Matej So 23 apríl 2022 - 11:50

Ahoj Janka (@jana). giving a hug

Veľmi ma mrzí, ako sa cítiš a že máš takéto ťažkosti. Hneď na začiatku príspevku však napíšem, že v skutočnosti neviem, ako by si sa mala zachovať vo svojej situácii tak, aby to bolo akože-objektívne považované za správne rozhodnutie. Skúsim si to však aspoň rozobrať na drobné tak, ako to robím ja, ak čelím nejakej ťažkosti, a podľa toho si vyvodím, ako by som sa zachoval ja. Tu sa ale už vopred musí rátať s tým, že to nie je univerzálne riešenie, nakoľko na Teba sa to hodiť nemusí, keďže "nie som obutý v Tvojich topánkach", ako sa hovorí. Embarassed

Ak si to rozoberiem na drobné, tak najprv si zhrňme, čo vieme ako fakty:

  1. užívaš lamotrigín na psychiatrickú diagnózu
  2. máš kožné vyrážky, zdurené uzliny, alergické reakcie
  3. uvedené alergické reakcie sú uvedené v príbalovom letáku, ako som našiel na webe, v dvoch rámcoch - v prvom takom, že sú záležitosťou prvých týždňov liečby, v druhom takom, že môžu viesť k orgánovému zlyhaniu. Prvý rámec je štylizovaný tak, že ide o niečo azda prechodné. Druhý rámec je teda samo-sebou pesimistický variant, kde je potrebné liečbu týmto liekom ukončiť.
  4. O tom, ktorému scenáru pacient čelí, rozhoduje podľa letáka lekár.
  5. Máš psychické ťažkosti - najmä úzkosti a prejavy depresie.


Ak sa pokúsime uvedené fakty dajako interpretovať, tak mi z toho vychádza niekoľko pohľadov a s nimi súvisiacich následných možností, ako sa zachovať. Tie však zaiste nie sú vyčerpávajúcim zoznamom:

  • V prvom rade záleží, ako si ja ako pacient vyhodnotím, ktorému scenáru čelím. Či ide o alergické reakcie, ktoré sú prechodné a sú vecou prvých týždňov liečby, alebo je to niečo, čo neprestáva, ba zhoršuje sa, a je potrebné liek vysadiť. Je jasné, že ak prevezmem ja ako pacient Tvoje subjektívne hodnotenie svojho prežívania, tak mi vychádza, že si budem myslieť, že čelím druhému, pesimistickému scenáru.
  • Ďalej, ak cítim, že čelím druhému scenáru, tak si idem zvážiť, čo hovorí v prospech mojej mienky a naopak v jej neprospech:

    • V prospech:
      • trvá to už mesiac a vôbec sa to nechystá ustupovať... pričom ako "prvé týždne liečby" laik očakáva najviac 3-4 týždne
      • môj obvodný má na základe vyhodnotenia alergickej reakcie názor, že je potrebné daný liek vysadiť a vymeniť za iný, resp. dal slovné odporučenie, aby psychiater liek vymenil


    • V neprospech:
      • psychiater má viac skúseností s pacientmi na lamotrigíne, než všeobecný lekár, takže môže zo skúsenosti vyhodnocovať, že aj v mojom prípade ide o scenár, kedy tie alergické reakcie napokon pominú


  • Zdá sa mi, že sa tu nedá jednoznačne posúdiť, ktorý argument je silnejší. V prvom je kombinácia subjektívneho vnímania a názoru všeobecného odborníka, v druhom prípade názor odborníka priamo z oblasti, ktorý dobre pozná Tvoju psychiatrickú anamnézu. Nedá sa mi úplne bez pochybností povedať, že v prospech sú 1+1=2 a v neprospech je 1, takže 2 > 1... takto sa mi to nedá vyhodnotiť, ak by som chcel byť skutočne úprimný. Osobne často nedôverujem vlastnému subjektívnemu vnímaniu. A naopak, sú ľudia, ktorí na vlastné vnímanie a intuíciu kladú veľký dôraz.
  • Ďalej, ak lepšie čítam, ako si štylizovala svoj príspevok, tak sa mi zdá, že gro Tvojich ťažkostí v rámci doby, kedy užívaš lamotrigín, je psychického rázu. Takto to vnímam, ak chcem bližšie nahliadnuť ten piaty, vyššie spomínaný fakt zo zoznamu faktov. Vyrážky a zväčšené uzliny sú tu spomenuté síce ako dôvod strachu a úzkostí, a asi aj tej hnačky, ktorá by v rámci tohto mohla byť tiež psychosomatického pôvodu, avšak samy osebe mimo tej psychickej a emočnej reakcie sa zdajú byť na takej úrovni závažnosti, ktorá by spadala pod ten vyššie spomínaný prvý scenár. Neviem, môžem sa mýliť, ale skutočne sa mi zdá, že gro ťažkostí je skôr psychického rázu ako forma emočnej reakcie na tú alergiu, a to všetko v kombinácii s Tvojim ochorením, pre ktoré si vôbec tento liek dostala predpísaný. Táto kombinácia sa mi vidí ako veľmi dôležitá, lebo v podstate vystupňovanie závažnosti emočnej reakcie na telesné vedľajšie účinky je podstatnou vlastnosťou Tvojho ochorenia (z letáku dedukujem, že asi úzkostná, depresívna alebo bipolárna porucha). Toto by bolo opäť v prospech prvého scenára, a síce že alergická reakcia je vyhodnotená psychiatrom ako obvyklá podľa jeho skúseností s inými pacientmi na lamotrigíne, a Tvoje zhoršenie psychického stavu sa deje v rámci celkového Tvojho kokteilu osobnostných a povahových vlastností kombinovaných s Tvojím ochorením.


Čo mi z tohto vlastne vyplýva? Dva scenáre:

  1. Ak by som bol na Tvojom mieste a vychádzal len z tohto všetkého uvedeného a z textu Tvojho príspevku, tak jedna možnosť je pokúsiť sa vyhodnotiť svoj zhoršený emočný stav nie ako živený lamotrigínom ako takým, ale skôr ako živený vlastnou emočnou reakciou na alergické reakcie. Pričom táto emočná reakcia je vystupňovaná a subjektívne vnímaná ako závažná práve z dôvodu toho, prečo sa vôbec musíme liečiť... z dôvodu toho, aké ochorenie máme. Vtedy vlastne nastupuje možnosť spracovávať vlastný strach a vlastné úzkosti aj obvyklými spôsobmi, ako sa v rámci depresívno-úzkostných porúch ľudia učia svoje emócie spracovávať (napr. dýchacie cvičenia, meditácie v snahe navýšiť kvalitu vlastného vedomia v zmysle nahliadania na svoje emócie a myšlienky s odstupom, pohybové, strečingové aktivity, či rovno cvičenie ako také, denné rutiny a režim, stravovanie a podobne). Tento scenár potom následne ráta s tým, že svoje alergické reakcie budeš vnímať ako menej závažné, resp. hlavne ako menej ohrozujúce Teba a Tvoj život, a tým pádom sa tá špirála, ktorá Ťa strachom sťahuje dolu do úzkosti, rozsekne. Lebo takto sa to naozaj ako taká špirála správa... je tu alergická reakcia, je tu nejaký výklad z letáku, z toho vyplynie strach a úzkosť, ktorý vyvolá opäť nejaký výklad, a síce taký, že tá úzkosť je vyvolaná tiež ako vedľajší účinok lieku alebo ako súčasť alergickej reakcie ---> a to následne opäť vedie k ešte väčšiemu strachu a úzkosti, čo opäť vedie k výkladu, ktorý to zase zhorší, a takto tá špirála vedie do čoraz hlbších hlbín úzkosti, hnačky a plaču. A to všetko na pozadí toho, k čomu mám ja ako pacient sklon na základe svojho ochorenia. Túto špirálu je možné rozseknúť hneď v úvode, keď nadobudnem dostatočné vedomie vlastných emócií a schopnosť ich nahliadania s odstupom. Teda konkrétne keď svoju úzkosť nebudem vnímať ako súčasť nežiaducich prejavov lieku, ale iba tak, ako to reálne je, teda ako emočnú reakciu na svoj výklad svojej alergickej reakcie z letáku.

  2. Druhý scenár je ten, ktorý sa tu črtal na začiatku. A síce veriť vlastnej intuícii, ako to niektorí ľudia robia, a zdôrazniť psychiatrovi závažnosť vlastnej alergickej reakcie. Nie, že mi je zle duševne z toho lieku, lebo on vie, že to z toho lieku nie je (v tomto prípade). Jeho pravdepodobne môže motivovať liek vymeniť, len ak sa mu argumentami zdôrazní závažnosť alergickej reakcie, kde je možné povedať aj argument všeobecného lekára, že aj on výmenu odporúča. Okamžité vysadenie by som ale nerealizoval, lebo nielen že sa to v letáku dôrazne zakazuje, ale ide skutočne o to, že náhle vysadenie niektorých psychofarmák môže mať rôzne závažné bočné príznaky, ktoré pacient nemusí mať pod kontrolou. Tu by som šiel naozaj ruka v ruke s lekárom. Ale ako hovorím, argumentom mu tu musí byť závažnosť alergickej reakcie a nie duševný stav... pričom pokiaľ na miske váh je u pacienta ten duševný stav oveľa kritickejším problémom, než telesné vedľajšie príznaky lieku, tak to potom hovorí skôr v prospech toho vyššie spomenutého, prvého scenára.


Osobne by som teda šiel asi tou cestou prvého scenára. Jedine, ak by som mal po ruke silný argument závažných vyrážok, zdurených uzlín do takej miery, že napúcha bolestivo hrdlo, prípadne by som čelil v zmysle letáka zvýšenej teplote, tak by som šiel lekárovi predostrieť toto ako argument a prípadný duševný stav dal vtedy bokom. Ten by mu len totiž prihrával do karát, lebo by si mal dôvod myslieť na základe môjho ochorenia, že preháňam. A ešte teda prihrať argument od toho všeobecného. Ale inak teda skôr podľa toho prvého scenára by som ja osobne šiel.

Viem, že to nemáš, Janka, ľahké, a je mi ľúto, že sa trápiš. Objatie 2  Moje odporučenie je iba také doplnkové, nič smerodajné. Ale dúfal som, že aspoň to rozobratie záležitosti na drobné Ti môže možno trochu spraviť prehľad a pomôcť k Tvojmu rozhodnutiu. Aj keby bolo úplne iné, než aké sú tu vymenúval ja. Držím Ti moc palce, Janka, drž sa! giving a hug

matej
Huge smiley


Naposledy upravil Matej dňa So 23 apríl 2022 - 12:26, celkom upravené 1 krát.

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Lamotrigín - Medotrigin Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5055
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk

jana and janka,janka like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Lamotrigín - Medotrigin Empty Re: Lamotrigín - Medotrigin

Odoslať  Matej So 23 apríl 2022 - 12:19

Pozn.: Tému som premenoval z "ahoj" na "Lamotrigín - Medotrigin" a presunul sem do kategórie "Tradičná liečba a alternatívne postupy" z dôvodu lepšej dohľadateľnosti na fóre pre iných užívateľov. Smile

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Lamotrigín - Medotrigin Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5055
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Lamotrigín - Medotrigin Empty Re: Lamotrigín - Medotrigin

Odoslať  jana So 23 apríl 2022 - 13:06

Ďakujem Matej. Je to rozumne vysvetlené, tak, keďže dnes som si tbl. nedala, tak si idem dať. A teda v pondelok zavolám alergologičke, či mi nevie spraviť test na alergiu na tento liek. Mne Medotrigin prvé dni zabral veľmi dobre, no super! Zrazu som mala energiu ako 20 rokov som nemala a silu a aj myslenie som mala také lepšie..Ale ako prišla alergia na 3 deň, už to nemalo ten účinok, že ma svrbeli nohy az som sa doškrabala do krvi a nevedela spať a to trvalotýždeň, lieky na alergiu co som kúpila v lekárni ma utlmili, ze ráno som nevedela fungovať. A potom tie bolestivé uzliny, čo som nikdy nemala a strach, bolest. A začala som plakať každý deň hocikedy, keď som bola sama, ale to neviem či nie aj predtým som asi tiež mala. Moja psychologička sa o mňa pri rozhovore zľakla, že mám ísť za lekátom, ja sama neviem prečo to povedala, mali sme stretnutie cez telefón, tak to máme. Ale už som zas bola taká bez energie, smútok, takže neviem čo mám robiť, teraz som mala hnačky a vracanie. Celá som nejaká do tváte žltá, necitim sa dobre. Ja neviem čo mám robiť. Samozrejme, že to moze byt to vracanie aj z niecoho iného. Matej a nevieš mi poradiť, keďze ja pochybujem teraz strašne o lekároch. Rozmýšľam kto by ma ešte mohol diagnostikovať. Napadol ma Pezinok, zevraj tam sú skúsení lekári. Ja potrebujem mať istotu, že mám dobrú liečbu. Veď ja od roku 2010 navštevujem psychiatra a teraz som ho zmenila a nedoverujem mu už, stále sa cítim zle a aj tak to vyzerá, neviem nič riesit, bez energie, stagnujem. Ja teda mám pokračovať v liečbe? Tak ako mi dal lekár lieky, ze ráno mám polku  a vecer celú tbl. Ďakujem naozaj za odpoveď, akú si napísal. Vážim si to. Myslíš, že sa účinok Lamotrigínu u mňa ešte nedostavil? Ze sa aj menila dávka..pocas alergie mi znizil o polovicu a sem tam som zabudla zobrať a to od konca marca.  A áno, je tam aj šok, ze sa musím liečiť a bez viditelných výsledkov. A to, ze uz necítim ten úcinok, co som chvíľu mala a to by som chcela, aspoň polovičný. No strašne sa cítim Stále ma napadnú slová lekárky z Hronoviec..Vy ste ťažký prípad a je mi z toho smutno. Aj to ze tie lieky co mi dala, boli zlé, moja lekárka mi ich potom hneď zmenila a to pomohlo. A to, ze to sa deje, že mám dojem, ze ludia ma berú za blázna. A to je pravda ze sa tak aj cítim.
jana
jana
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 9
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 04.04.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Lamotrigín - Medotrigin Empty Re: Lamotrigín - Medotrigin

Odoslať  Matej So 23 apríl 2022 - 13:52

Ahoj Janka (@jana).

Žiaľ, netuším, kto konkrétny by mohol dobre diagnostikovať. Potvrdzujem však, že aj ja som počul, že v Pezinku je kvalitný odborný kolektív. Dokonca keď som bol hospitalizovaný v Trnave, tak mi odporúčali, aby som šiel na bližšie preliečenie do Pezinka, že tam sa mi budú môcť venovať komplexnejšie (a možno teda aj spoľahlivejšie). Hoci som ja vtedy už inde nechcel ísť, môžem to chápať ako potvrdenie názoru, že Pezinok by mohol byť pre Teba dobrou alternatívou. Yes

Čo sa týka iného, v skutočnosti som Ti nedal ozajstné odporučenie, iba som si vyhodnotil nahlas, ako by som sa zachoval ja, ak by som pracoval s takými premennými, aké sme si tam rozobrali. Napríklad teraz, keď si spomenula, že si do tváre žltá, tak s touto premennou by som si ja počínal možno už aj inak... trval by som na pečeňových testoch. Toto už vlastne môžem aj nahlas odporúčať Tebe, či už u obvodného, alebo u psychiatra. V letáku k Medotriginu sa spomína, že lekár môže v rámci posudzovania alergickej reakcie rozhodnúť o pečeňových testoch a aj podľa toho sa rozhodnúť liečbu Medotriginom ukončiť. To už by bol silný argument pre výmenu lieku, myslím si, aj preňho, ak by pečeňové testy dačo ukázali. A to, že si žltá, vraciaš a podobne, to prihráva tomu, že tie testy asi niečo ukázať ukážu. To je už taká premenná v našom zozname faktov a v našej snahe fakty interpretovať, že sa posúvame potom azda aj k tomu druhému scenáru, a síce k pokračovaniu úsilia o výmenu lieku.

Viem, že nedávam nejaké jasné usmernenie, skôr sa to môže javiť ako guláš rád a následných popretí týchto rád, ale to preto, lebo naozaj nepoznám všetky fakty, všetok kontext, ako som už vravel v úvode vtedy, keď som spomenul, že nie som obutý v Tvojich topánkach.  Embarassed Avšak naďalej aj teraz dúfam, že Ti to rozobratie nespôsobí v hlave väčší zmätok, že čo máš vlastne robiť, ale že Ti to aspoň nejako osvetlí, že čo sa všetko robiť dá. Ak vravíš o tej alergologičke, iste je to v poriadku postup, ale teda veľmi odporúčam u niektorého lekára si tiež nechať vziať krv za účelom pečeňových testov. Uf

Držím moc palce, Janka. giving a hug

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Lamotrigín - Medotrigin Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5055
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Lamotrigín - Medotrigin Empty Re: Lamotrigín - Medotrigin

Odoslať  jana So 23 apríl 2022 - 21:52

Ďakujem Matej. Napísem, ako dopadnem u alergologičky. A tie péčeňové testy tiež skúsim u všeobecného. Želám všetko najlepšie a som rada, že mám takú možnosť sa tu poradiť.
jana
jana
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 9
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 04.04.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej likes this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore