Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Osobnost ako zmes vsetkeho

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Osobnost ako zmes vsetkeho Empty Osobnost ako zmes vsetkeho

Odoslať  Sweetheart St 1 december 2021 - 18:20

Zaujimalo by ma, ci sa niekto citi ako ja, ako som dal nazov temy, ako zmes vsetkeho - vsetkych moznych emocii, ako zmes roznych typov osobnosti. Ako dokazat prezit milion emocii v jeden den, od "skuvinania" na posteli, ze uz nechcem dalej zit az po neskutocnu radost a svet je krasny a milujem to tu behom par hodin? A ci sa niekto este citi, ze ma socialnu fobiu a nemoze vyjst na ulicu, lebo sa roztrase z ludi a o pol dna ist na preplnene kupalisko? Ja sa ani neviem opisat vlastne, aky som, lebo sa nemam zaradit do akeho typu osobnosti, lebo som ako vsetky osobnosti, proste z jedneho extremu do druheho extremu. Zaujimalo by ma, ci sa niekto tiez takto citi. Ako nejaka zmes vsetkych moznych emocii, niekedy doslova naraz.
avatar
Sweetheart
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 552
Reputácia Reputácia : 35
Dátum registrácie : 12.08.2021

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: 23.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: aripiprazol, olanzapin, lamotrigin, buspiron

Matej likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Osobnost ako zmes vsetkeho Empty Re: Osobnost ako zmes vsetkeho

Odoslať  Sweetheart St 1 december 2021 - 20:33

Este by som doplnil aj ine situacie, ako napriklad sa citim citlivy, ale na druhej strane ako chladny, neviem to ani popisat poriadne. Proste stale som iny, nezapadam ani do definicie citliveho, ani do definicie chladneho cloveka. Ako keby len nejake roboticke ovladanie podla nalady v ktorej prave som? Asi nieco v tom zmysle. Ako keby nemam city, ale zaroven mam milion emocii. Alebo mi niekto nieco zacne rozpravat a mna to dostane do takej uzkosti, ze sa roztrasem a chcem nech uz stichne a o pat minut mam chut ho pocuvat hodiny. By ma zaujimalo, ci to aj druhi takto maju. Proste sa citim ako zmes vsetkeho mozneho, ale zaroven nikde poriadne nepatrim. Ze mam protikladne vlastnosti v jednej osobnosti, ktore by sa mali navzajom vylucovat, ale na striedacku sa prejavia. Co som cital aj tu na fore, vacsinou sa ludia zaradia niekam, ze je napriklad samotarsky typ. No ja idem do preplnenych obchodov rano a poobede ujdem sam do lesa, lebo ma zacne trast, keby ma suseda nahodou pozdravi na ulici. A by ma zaujimalo, ci to ma aj niekto druhy tu.
avatar
Sweetheart
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 552
Reputácia Reputácia : 35
Dátum registrácie : 12.08.2021

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: 23.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: aripiprazol, olanzapin, lamotrigin, buspiron

Matej likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Osobnost ako zmes vsetkeho Empty Re: Osobnost ako zmes vsetkeho

Odoslať  Matej St 1 december 2021 - 21:57

Ahoj @Sweetheart. welcome or bye

Nie som odborník, ale čisto laicky sa mi zdá, že by viaceré opisy napríklad takej emocionálne nestabilnej poruchy osobnosti (F60) na Teba mohli sedieť. Pravdepodobne najmä hraničná varianta tejto poruchy, o ktorej som namátkovo vygooglil nasledovné zjednodušujúce opisy:

Pri hraničnom type emocionálnej nestabilnej poruchu osobnosti je v popredí striedanie silných a opačne nabitých emócií vo vzťahu k blízkym, chronické pocity prázdnoty, dlhodobá ambivalencia ohľadne seba samého, svojich emócií, plánov či preferencií.

Pre hraničné osobnosti existuje len Buď-alebo (čierno-biele videnie sveta) a zmena od jedného extrému do druhého prebieha bleskurýchle a neočakávane. Následkami sú vnútorný chaos, problémy vo vzťahoch a často aj únik do závislosti.

Hraničný typ emocionálne nestabilnej poruchy sa prejavuje najmä výraznou emocionálnou nestabilitou, s ktorou súvisí aj dlhodobé a závažné narušenie predstáv o sebe samom, svojich cieľoch či preferenciách.

Iste, o hraničnej poruche je veľa rozsiahlej literatúry, takže zhrnúť túto poruchu do troch citátov je nesmierne nedostatočné. Na to nadväzuje následne skutočnosť, že nie všetko z jej komplexnejších opisov na Teba môže sedieť. Tiež sa zamýšľam nad tým, že aj tu na fóre niektorí písali, že majú diagnostikovaný tento typ poruchy, pričom nie som si pri všetkých istý, či vykazovali práve Tebou spomínané prežívanie. Cítim tuná ako laik veľmi svoje limity vo vedomostiach. Embarassed

Držím Ti palce.
matej
giving a hug

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Osobnost ako zmes vsetkeho Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5037
Reputácia Reputácia : 937
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk

rasto and vrana like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Osobnost ako zmes vsetkeho Empty Re: Osobnost ako zmes vsetkeho

Odoslať  Sweetheart So 1 január 2022 - 13:49

Natrafil som na zaujimavy citat o hranicnej poruche, a to: "Nenávidím ťa – neopúšťaj ma!". Z mojho laickeho pohladu to pekne vystihuje tie zmeny pri vztahoch a prezivanie vztahov takychto ludi s hranicnou poruchou osobnosti. Len ked rozmyslam nad sebou, neviem ci by som sa konkretne ja zaradil k tomuto vyroku Very Happy Ja som nebol nikdy zalubeny a neviem co sa vtedy citi, proste neviem ten pocit, len si to viem asi predstavit, ked som sa pytal ostatnych ludi, ze ako citia, ked su zalubeni ( pozerali na mna divne a zaskocene , ze co sa to pytam Very Happy  ) . A dostal som vysvetlenie, ze "chce byt stale s tou druhou osobou, alebo ze stale mysli na tu druhu osobu" . Aspon z mojho laickeho pohladu mi to vychadza, ze pri hranicnej poruche sa clovek rychlo extremne zalubi, potom extremne nenavidi a znova lubi a zaroven nenavidi a takto dokola,nie? By ma zaujimalo, keby sa k tomu niekto vyjadril, co to pozna, ci to chapem spravne Very Happy Ale toto je zaujimava tema, lebo zase co som si vsimol, tak niekedy je tazke aj pre odbornikov urcit diagnozu, lebo tie znaky nie su u kazdeho celkom rovnake. Aj ked u mna konkretne je zase ten velky protiklad, neviem lubit, ale za to viem citit silnu sexualnu pritazlivost k druhej osobe a som vtedy pritulny, dobry spolocnik a druhej osobe je so mnou dobre, len ja proste nic necitim, ze by som "chcel byt stale spolu", len to uzitie a zabavenie sa v tu chvilu, pripadne si to zopakovat niekedy, ja sa aj postaram o to, aby tej druhej osobe bolo so mnou dobre vtedy, ale necitim proste nic, len tu fyzicku pritazlivost a sexualny naboj. Este mi hovorili, ze to je kvoli tomu, ze som nikoho takeho nestretol, s kym by som chcel byt, ale v tom nie je podla mna problem, ja to neviem citit, to zalubenie a mne to aj tak vyhovuje a vobec mi to nevadi. By ma zaujimalo, ci aj toto ma niekto takto, ak by chcel napisat o tom. Very Happy A este ma napadlo aj to, ze to nie je u mna len o laske, ale aj o nenavisti. Ja neviem ani nenavidiet, nikdy som to k nikomu necitil. Ja len cloveka odstrihnem od seba, ked chcem a to je vsetko. Hadam som to napisal tak, ze sa to da pochopit, lebo niekedy je to tazke pochopit pre druheho, ked to proste nikdy nezazil a nepozna to Very Happy
avatar
Sweetheart
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 552
Reputácia Reputácia : 35
Dátum registrácie : 12.08.2021

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: 23.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: aripiprazol, olanzapin, lamotrigin, buspiron

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Osobnost ako zmes vsetkeho Empty Re: Osobnost ako zmes vsetkeho

Odoslať  Iacobus Ut 4 január 2022 - 11:00

Ak môžem napísať svoj názor ale skôr to bude podnet na premýšľanie, či otázka, na ktorú musíš hľadať odpoveď ty.

Zamyslel si sa nad takým prípadom, že sa snažíš nájsť lásku, a preto ak tá neprochádza, nachádzaš zábavu vo výraznej sexuálnej príťažlivosti k viacerým?

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore