Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Predsudky - prekliatie duševných chorôb

Strana 3 z 3 Previous  1, 2, 3

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 3 Empty Re: Predsudky - prekliatie duševných chorôb

Odoslať  motylek Ut 6 jún 2023 - 15:10

@janka,janka Naštěstí takové kamarádky nemám. Nebo jestli mě někdo pomlouvá za zády, tak o tom aspoň nevím.
Mám ale jednu zdravou kamarádku, která se mi přiznala do očí, že mi závidí. Přiznala, že mi závidí, že nechodím do práce. I to, že mi záviděla manžela (dokud ji on neposlal do určitého místa Very Happy ). Ještě by mi mohla závidět, že mám víc peněz než ona, a taky syna. Jen to mi neřekla do očí.
motylek
motylek
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 739
Reputácia Reputácia : 60
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 43
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,25 - 0,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 3 Empty Re: Predsudky - prekliatie duševných chorôb

Odoslať  Lucas So 19 august 2023 - 20:44

Veruže, tie predsudky... Azda žiaden medicínsky odbor nemá toľko predsudkov ako psychiatria a jej pacienti. Ak by som vzal hrubý príklad, tak každý, kto sedel vo väzení, je automaticky hrdlorez a každý, kto bol na psychiatrii, je nebezpečný. Naozaj? Ten prvý môže byť pokojne "neškodný" zlodejicek a v druhom prípade osoba, ktorá prežila traumu a potrebuje sa pozviechať. V mnohom tomu napomáhajú mnohé krimiseriály, ktoré sa doslova vyžívajú vo vraždách psychotikov. O hororoch už ani nevravím. Nepozerám ich, stačí mi neraz k nim prvá veta. A pritom o koľko nebezpečnejší sú práve osoby, ktoré si plne uvedomujú svoje skutky, alebo sa čin stal pod vplyvom alkoholu či drog, no mohli rozpoznať svoje konanie, navyše o plánovaných trestných činoch hádam vravieť netreba...Niekde som raz čítal štatistiku, že v reali sa človek pod vplyvom bludov či halucinácií viac bojí a len 1 percento hospitalizovaných je agresívnych pod ich vplyvom. Oproti tomu intoxikovane osoby alebo postupujúce detoxikáciu sú na vrchole rebríčka.
A boli tu spomenuté čakárne - môžem ozaj potvrdiť, že práve psychiatrické sú najpokojnejšie. Žeby to bolo dobrou liečbou? 🙂 Naopak, zažil som klasické čakanie u praktického lekára, kde agresivita, búchanie do dverí a nadávky nemali konca. Všetko je to o ľuďoch... Ľahko nás vedia odsúdiť, ale nemajú ani tušenia, čo choroba obnáša. A či si ju človek zavinil sám viac, menej, alebo za ňu vôbec nemôže - vari na tom záleží? Každý potrebuje pomôcť. Inak aj ja som prišiel o mnoho priateľov. Časom sa mi overilo otrepané pravdivé klišé - radšej dvaja skutoční ako dvadsať falošných
Lucas
Lucas
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 200
Reputácia Reputácia : 51
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 35
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej and motylek like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 3 Empty Re: Predsudky - prekliatie duševných chorôb

Odoslať  Juraj Ut 22 august 2023 - 14:17

To s tými čakárňami môžem potvrdiť. Ku psychiatričke chodím od roku 2015 a nikdy som nezažil že by bol v čakárni niekto netrpezlivý alebo agresívny. To je asi tým že psychiatrickí pacienti sú na liekoch ktoré tlmia a upokojujú. Na sebe som si všimol že odkedy beriem antipsychotiká, tak som lepší, vyrovnanejší a pokojnejší človek. Myslím že aj mnohí zdraví ľudia by potrebovali tieto lieky.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 551
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Matej, rasto, motylek and Lucas like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 3 Empty Re: Predsudky - prekliatie duševných chorôb

Odoslať  motylek St 28 február 2024 - 15:03

Kdo chce vidět předsudky takzvaných "normálních" lidí vůči nám, duševně nemocným, tak viz reportáž o stavbě domu pro schizofreniky v jedné české obci:
(Druhá reportáž v řadě.)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/224452801240006/

P.S.: Z některých těch "normálních" lidí se mi dělá zle. Nemělo by být normální se k nemocným chovat slušně a ne s nenávistí?
motylek
motylek
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 739
Reputácia Reputácia : 60
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 43
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,25 - 0,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 3 Empty Re: Predsudky - prekliatie duševných chorôb

Odoslať  Lucas St 28 február 2024 - 15:16

@motylek
Radšej to ani nepozerám, aby ma od zlosti nevystrelo, lebo si viem predstaviť tie hlúpe názory z roku 3000 pred Kristom... 😡
Radšej to obrátim na druhú stranu - ešte mnohí nevedia, že to stavajú možno i pre nich 😜 
Mnoho ľudí odsudzuje druhých, či už keď sa ocitnú v dlhoch a nevedia kam z konopí alebo sa vysmievajú z chorých, napríklad dementných ľudí - až kým sa zrazu niekto z nich alebo okruhu im  blízkych neocitne v obdobnej situácii - a zrazu sa na danú vec dívajú ináč a neraz s pochopením, súcitom, sú ochotní pomôcť, poradiť.
Neviem, prečo to tak je - učí nás to byť pokornejšími v živote?
Lucas
Lucas
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 200
Reputácia Reputácia : 51
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 35
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

motylek likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 3 Empty Re: Predsudky - prekliatie duševných chorôb

Odoslať  motylek St 28 február 2024 - 21:22

@Lucas Učí nás to být empatičtí jeden k druhému, protože duševní nemoci vidíme "zevnitř". Nenaučí nás to ale být empatičtí k lidem, jejichž situaci zase neznáme my. Jak zjišťuju, navíc jaksi ztrácím empatii vůči zdravým lidem, asi že už zapomínám, jaké to je být zdravá.
motylek
motylek
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 739
Reputácia Reputácia : 60
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 43
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,25 - 0,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 3 z 3 Previous  1, 2, 3

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore