Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Predsudky - prekliatie duševných chorôb

Strana 2 z 3 Previous  1, 2, 3  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 2 Empty Re: Predsudky - prekliatie duševných chorôb

Odoslať  Matej Št 25 júl 2019 - 10:06

kimi2028 napísal:Ďakujem za názor tak nič potom. Chcel som ti len dať priateľskú radu, pretože beriem ťa ako kamaráta.

Chápem. Smile Aj to ako priateľskú radu beriem a veľmi si to vážim. Yes Ďakujem. giving a hug

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 2 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 2 Empty Re: Predsudky - prekliatie duševných chorôb

Odoslať  motylek Ne 4 jún 2023 - 20:44

Zkusím otevřít znovu toto téma.
Osobně naštěstí nemám zkušenost se stigmatizací asi proto, že pocházím ze vzdělané rodiny, širší rodině o své diagnóze moc neříkám a přátele mám hlavně mezi psychicky nemocnými.

Psychicky nemocní přátelé mají (dle mého pozorování) oproti zdravým hned několik výhod:

- něco si už v životě prožili, a tak jsou pokornější
- nebývají tak závistiví jako zdraví lidi
- znají psychické nemoci a nevěří blbostem, co o nich slyší v televizi, čili se nemusím bát před nimi stigmatizace
- ví, co je naše nemoc za svinstvo, tak jim není třeba nic vysvětlovat
- jsou empatičtější
- jsou ochotnější se jeden druhému navzájem přizpůsobit (hlavně svým omezením)
- umějí taky dávat, nejen brát

V souvislosti se stigmatizací jsem ovšem narazila na smutný anonymní příspěvek na Facebooku v klubu o schizofrenii, svědčící o stále bující stigmatizaci schizofrenie:

"Mám kamarádku, dlouholetou, které jsem se svěřila před pár dny, že trpím nediferencovanou schizofrenií.
Ona se začala vyptávat, jestli jsem už někoho chtěla zabít anebo jestli jsem už někomu fyzicky ublížila.
Já jsem jí odpověděla, že o tomhle ta nemoc není a chtěla jsem jí vysvětlit jak to cítím, načež mi řekla, ať už ji nikdy nekontaktuji."

V diskuzi k tomuto příspěvku se pak jeden schizofrenik svěřil se zážitkem, že jeho kamarád s ním odmítl spát v jednom apartmánu v hotelu, prý aby ho v noci nezabil.

A na závěr by mě zajímalo, jestli jste se setkali s podobnými radami na vaše psychické problémy, viz následující obrázkový vtip. Myslím tím "královské" rady typu "Neměj depresi!", "Seber se!", "Nebuď líný!"

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 2 Dueevn10
motylek
motylek
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 758
Reputácia Reputácia : 61
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 43
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,25 - 0,5 mg

janka,janka and Lucas like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 2 Empty Re: Predsudky - prekliatie duševných chorôb

Odoslať  Mous Ne 4 jún 2023 - 21:25

So mnou napr.pri pokuse o zoznámenie prestali mať opakovane dotyčné chuť sa so mnou baviť. Stačilo len spomenúť, že sa liečim na schizofréniu a obrátili sa chrbtom, prípadne prerušili kontakt úplne. Ľudia sa boja agresivity, nabádania hlasmi. Aj keď lieky "držia na uzde", mnohokrát to zdravým ľuďom nestačí.

Kráľovská rada by mohla znieť "oženil si sa?", "máš deti?".
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 871
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

motylek likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 2 Empty Re: Predsudky - prekliatie duševných chorôb

Odoslať  janka,janka Ne 4 jún 2023 - 22:32

motylek napísal:Zkusím otevřít znovu toto téma.
Osobně naštěstí nemám zkušenost se stigmatizací asi proto, že pocházím ze vzdělané rodiny, širší rodině o své diagnóze moc neříkám a přátele mám hlavně mezi psychicky nemocnými.

Psychicky nemocní přátelé mají (dle mého pozorování) oproti zdravým hned několik výhod:

- něco si už v životě prožili, a tak jsou pokornější


- nebývají tak závistiví jako zdraví lidi
- znají psychické nemoci a nevěří blbostem, co o nich slyší v televizi, čili se nemusím bát před nimi stigmatizace
- ví, co je naše nemoc za svinstvo, tak jim není třeba nic vysvětlovat
- jsou empatičtější
- jsou ochotnější se jeden druhému navzájem přizpůsobit (hlavně svým omezením)
- umějí taky dávat, nejen brát

V souvislosti se stigmatizací jsem ovšem narazila na smutný anonymní příspěvek na Facebooku v klubu o schizofrenii, svědčící o stále bující stigmatizaci schizofrenie:

"Mám kamarádku, dlouholetou, které jsem se svěřila před pár dny, že trpím nediferencovanou schizofrenií.
Ona se začala vyptávat, jestli jsem už někoho chtěla zabít anebo jestli jsem už někomu fyzicky ublížila.
Já jsem jí odpověděla, že o tomhle ta nemoc není a chtěla jsem jí vysvětlit jak to cítím, načež mi řekla, ať už ji nikdy nekontaktuji."

V diskuzi k tomuto příspěvku se pak jeden schizofrenik svěřil se zážitkem, že jeho kamarád s ním odmítl spát v jednom apartmánu v hotelu, prý aby ho v noci nezabil.

A na závěr by mě zajímalo, jestli jste se setkali s podobnými radami na vaše psychické problémy, viz následující obrázkový vtip. Myslím tím "královské" rady typu "Neměj depresi!", "Seber se!", "Nebuď líný!"

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 2 Dueevn10

Tak to som sa teda stretla. Zahod lieky, neber ich, nic Ti neni, zmenia ťa lieky, budes blazon, zahod AD, nič Ti neni, zacni ziť, zoberte ju na psychiatriu..chod sa liecit, alebo ze preco nepracuješ, roboty je vela....alebo Zuzka je sikovnejsia ako Ty .si pomalá ..prehánas, daj si medovkovy caj namiesto liekov, nebud spomalená,..alebo od psychologicky..buďte aktívnejsia..tak to sa ma dotklo. Podobne veci mi nepovedal jeden dvaja ludia ale viacerí. Alebo aj na celý obchod jedna zas ma strapnila, ze povedala na celu predajnu ze sa liecim u psychiatra Very Happy ..normalny clovek sa chova normalne ku kazdemu,obmedzený a malomestiaci su pre mna ludia ktori si nezaslúžia moju pozornost, uz ma to nemrzí, chapem to tak, ze ti ludia co sa prestanu bavit s kamaratkou za nie pádne dovody neboli nikdy kamoši a ludia ohovaraju a odsudzuju lebo sami maju problem, uz ma to nemrzí, ale spravilo ma to horsou sa mi zdá, to uz ale prexhadza, pochopila som ze ludia neni su v poriadku aspon v nasom toxickom meste, kde na metre vidno kto aký je.
janka,janka
janka,janka
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 220
Reputácia Reputácia : 8
Dátum registrácie : 07.04.2023

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Medotrygin, Stilnox +AP

motylek likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 2 Empty Re: Predsudky - prekliatie duševných chorôb

Odoslať  motylek Po 5 jún 2023 - 14:31

@Mous "Dotyčné" byly zdravé? Neměly žádné handicapy?  Je lépe o své nemoci říkat druhým až později a postupně.
Jinak pro milostné vztahy viz, co jsem psala tady https://www.schizoforum.net/t161p192-topic#38321
motylek
motylek
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 758
Reputácia Reputácia : 61
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 43
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,25 - 0,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 2 Empty Re: Predsudky - prekliatie duševných chorôb

Odoslať  Mous Po 5 jún 2023 - 14:42

@motylek ono je to otázne, či má význam s tou informáciou počkať.jednak sa tomu nevyhneš-načo to naťahovať.a druhej vecou, ktorá ide ruka v ruke s psych.chorobou, je invalidizácia. Často nemáme prácu a to nie je veľmi sexy. No a niečo zas povedať musíš.. asi je lepšie hľadať si seberovného tiež chorého-po skúsenostiach radím toto
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 871
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

motylek likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 2 Empty Re: Predsudky - prekliatie duševných chorôb

Odoslať  kimi2028 Po 5 jún 2023 - 14:51

Tu ani svätená voda nepomôže. Celé zle, na chorých ľudí nie je absolútne spoľahnutie, či už to chceme počuť alebo nie. Aj moja dnešná skúsenosť potvrdzuje to. Ešte, že emócie nemám žiadne, lebo by som bol veľmi, ale fakt veľmi smutný....
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2189
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 2 Empty Re: Predsudky - prekliatie duševných chorôb

Odoslať  motylek Po 5 jún 2023 - 14:57

@kimi2028 Ach jo, to mě mrzí. Stalo se něco?

Samozřejmě u duševně nemocných nemůže člověk čekat, že vždy budou dodržovat sliby. Člověk totiž nikdy neví, jak se ten druhý zrovna cítí. Např. když jsem chodila s kamarádkou-schizofreničkou do čajovny, vždy jsem jsem jí v ten den poslala SMS s dotazem, jestli ta dohodnutá čajovna platí, a často jsem na poslední chvíli (třeba 2 hodiny před schůzkou) "dostala košem", protože kamarádka se zrovna necítila dobře.
motylek
motylek
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 758
Reputácia Reputácia : 61
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 43
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,25 - 0,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 2 Empty Re: Predsudky - prekliatie duševných chorôb

Odoslať  kimi2028 Po 5 jún 2023 - 15:06

Ale mal som mať jedno stretnutie s jednou ženou, ktorá vyzerala byť fajn. Nevidel som to aj tak na viac ako kamarátstvo, ale neviem no. Nie je až tak OK. Skúsenosť vôbec nie dobrá. Nedala ani vedieť, že nepríde. Musel som volať ja, lebo neunávala sa dať vedieť, že nepríde... Keby bola povedala normálne ok, tak by som to zobral....
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2189
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 2 Empty Re: Predsudky - prekliatie duševných chorôb

Odoslať  Juraj Po 5 jún 2023 - 15:17

V čase keď u mňa prepukla psychóza, som sa stretával s jednou ženou. Keď som jej napísal čo sa so mnou deje, tak ma ghostla. Sranda je že ona mala tiež psychické problémy a aj bola na psychiatrii kvôli anorexii.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 563
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 2 Empty Re: Predsudky - prekliatie duševných chorôb

Odoslať  motylek Po 5 jún 2023 - 15:27

@kimi2028 Ta dotyčná kamarádka, se kterou jsem chodila do čajovny, mi nakonec dala košem definitivně a pár měsíců jsem se z toho vzpamatovávala. A tak možná lepší, když to "nedopadne" hned na začátku. To by asi nebyla moc dobrá kamarádka.
motylek
motylek
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 758
Reputácia Reputácia : 61
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 43
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,25 - 0,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Predsudky - prekliatie duševných chorôb - Stránka 2 Empty Re: Predsudky - prekliatie duševných chorôb

Odoslať  janka,janka Ut 6 jún 2023 - 13:53

motylek napísal: @kimi2028 Ta dotyčná kamarádka, se kterou jsem chodila do čajovny, mi nakonec dala košem definitivně a pár měsíců jsem se z toho vzpamatovávala. A tak možná lepší, když to "nedopadne" hned na začátku. To by asi nebyla moc dobrá kamarádka.

presne tak to by nebola dobra kamoska dobre ze to dopadlo takto, milý motylek, ...

inak

ja som zazila aj take ze sa pretvarovali..ze akoze kamos, kamoska a pritom sociopat ..zavist, neprianie dobreho, ohovarala ma za chrbtom, nadavala mi,  aj to je za to velka rana do zivota clovek, ked stretne takych ludi..psychopatov ci co....ze znicia cloveka, lebo ho ponizuju, v zapati povedia nieco dobre, atd...to by ma zaujimalo tieto skusenosti. a ja som stretla takychto viacerych.

A ja inak hej zazivam odmietnutie a nepochopenie od ludi, tak nieco,  ale ja inak tiez ludi podozrievam z hocicoho..


Naposledy upravil janka,janka dňa Ut 6 jún 2023 - 18:17, celkom upravené 1 krát.
janka,janka
janka,janka
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 220
Reputácia Reputácia : 8
Dátum registrácie : 07.04.2023

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Medotrygin, Stilnox +AP

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 2 z 3 Previous  1, 2, 3  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore