Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Čo čítam teraz

Strana 9 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 9 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  EnaXnaY Po 6 máj 2024 - 5:19

Saladin napísal:
Problém je, když se ta psychotická bublina rozplyne příliš rychle. Kdysi jsem měl jsem pacienta, který byl přesvědčený, že je stejně geniální filosof jako Nietzsche, možná geniálnější. Já, nadšený mladý psychiatr, jsem si usmyslel, že ho té schizofrenie zbavím. A mně se to bohužel povedlo. Za pár dní vylezl na stožár vysokofrekvenčního napětí a tam se upálil.

Vzal jsem mu tu psychotickou bublinu, to jediné, co měl. Přesvědčení o své jedinečnosti. Tyhle bludy vlastně nevycházejí z ničeho jiného než z takhle malinkého ega, které v sobě ti lidé mají, z pocitu méněcennosti. A v rámci přežití sebe sama si organismus vytváří ochrannou bublinu v podobě velikášských bludů. Oslovil mě Ježíš, jsem geniální filosof, mám IQ 160. Vytváří si je, aby si vnitřně nepřipustili to, že jejich rodiče na ně kašlou, že nic neumí, že zažívají šikanu, nemají partnera.

A když jim to zprudka vezmete, jako se to bohužel stalo mně, tak uvidí člověka, který nemá naprosto nic, uvědomí si tu ukrutnou realitu. Proto jeden z deseti spáchá sebevraždu. Proto musí být ten psychoterapeutický proces velmi pozvolný a opatrný. Můžete jim něco nahlodávat, ale zároveň jim musíte něco nabízet. A co může psychoterapeut nabídnout? Jenom sám sebe.

Dá sa to vyjadriť krátkym vtipom Wink

Hovorí psyhiater pacientovi: Tak, čo? Vyliečil som vás? Wink Ale kdeže, keď som sem prišiel, bol som Napoleón a teraz som zas nikto Wink

_________________
nedefinovateľná entita Wink

viac na dzio.sk Wink

príď si zadiskutovať aj na lipku Wink

a zapíš sa prosím do KNIHY ŽIVOTA Wink

Čo čítam teraz - Stránka 9 Dzio
EnaXnaY
EnaXnaY
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1213
Reputácia Reputácia : 167
Dátum registrácie : 11.05.2018
Vek : 47
Bydlisko Bydlisko : Trebišov

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.2 - schizoafektívna porucha, zmiešaný typ, F20.0 - paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify, Depakine, Trittico, Stilnox, Dithiaden, Gliclada, Betaloc, Prestarium

https://www.dzio.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 9 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Saladin Po 6 máj 2024 - 5:31

Keď sa nad tým zamyslím, tak reálna postava Ježiš bol de facto neliečený schizofrenik - ktorý trpel velikášskym bludom, že je Ježiš Very Happy. Teologický konštrukt samozrejme nemá žiadnu dg. a má mnoho interpretačných rovín, napr. Fénixa, ktorý zhorel a vstal z popola (ukrižovanie a vzkriesenie)..

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 580
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 9 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  EnaXnaY Po 6 máj 2024 - 5:33

Saladin napísal:Keď sa nad tým zamyslím, tak reálna postava Ježiš bol de facto neliečený schizofrenik - ktorý trpel bludom, že je Ježiš Very Happy. Teologický konštrukt je samozrejme v poriadku a má mnoho interpretačných rovín, napr. Fénixa, ktorý zhorel a vstal z popola (ukrižovanie a vzkriesenie)..

Problém bol, že vtedy takých "bláznov" križovali, dnes ich zatvárajú do klietky len Wink

Hold civilizácia postúpila Wink

Radujme sa, veselme sa Wink

_________________
nedefinovateľná entita Wink

viac na dzio.sk Wink

príď si zadiskutovať aj na lipku Wink

a zapíš sa prosím do KNIHY ŽIVOTA Wink

Čo čítam teraz - Stránka 9 Dzio
EnaXnaY
EnaXnaY
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1213
Reputácia Reputácia : 167
Dátum registrácie : 11.05.2018
Vek : 47
Bydlisko Bydlisko : Trebišov

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.2 - schizoafektívna porucha, zmiešaný typ, F20.0 - paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify, Depakine, Trittico, Stilnox, Dithiaden, Gliclada, Betaloc, Prestarium

https://www.dzio.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 9 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Juraj Po 13 máj 2024 - 15:04

Ja som dočítal Crime and Punishment od Dostojevského. Je to vynikajúci, pútavo napísaný príbeh, a jeden z najlepších románov od tohto spisovateľa.

Z postáv ma najviac zaujal Svidrigailov, čo je najväčší záporák v knihe. Veľmi sa mi páčila scéna v traktire, keď sa zhováral s Raskoľnikovom.

Zaujímavá je tiež Katarína Ivanovna, ktorá je typom ženy manipulátorky, intrigánky, ale takej komickej, skrachovanej. Jej muž je alkoholik, ona aj napriek urodzenému pôvodu (ktorý stále zdôrazňuje) vyšla na mizinu, nakoniec skončí na ulici, kde svoje deti oblečie do šašovských kostýmov a potom tam spolu tancujú a spievajú, a namiesto hudobných nástrojov majú kuchynské náčinie.

Páčil sa mi aj ďalší záporák, Lušin, ktorý je sebecký a neuveriteľne ješitný človek. Páčilo sa mi napríklad ako sa zhováral s Lebeziatnikovom o nosení parohov a vychovávaní cudzích detí.

Čo sa týka náročnosti, bolo to také stredne ťažké. Nerozumel som všetkému, ale ani som nemal očakávania že budem všetkému rozumieť, lebo som len stredne pokročilý english learner.

Prečítať túto knihu mi trvalo asi päť dní.

Možno ju v blízkej dobe ešte vezmem do rúk a vrátim sa k tým jej častiam, ktoré ma najviac zaujali.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 575
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Mous and Lucas like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 9 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Mous Po 13 máj 2024 - 21:06

Zločin a trest som čítal, mne sa pozdávala Duňačka. Mám to na polici a dakedy by som sa chcel k tomu vrátiť.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 877
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 9 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Juraj Ut 14 máj 2024 - 11:11

Teraz čítam Tolstého poviedky. Dnes som dočítal jednu, o mníchovi-pustovníkovi, ktorého keď zvádzala žena, tak si sekerkou odťal prst.
Čo čítam teraz - Stránka 9 20240513
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 575
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Mous likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 9 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Juraj St 15 máj 2024 - 16:19

Dnes som si kúpil nové knihy.
Čo čítam teraz - Stránka 9 P5151310

Pinocchio je ľahučký, Zvieracia farma je tiež celkom v pohode, a jednu knihu príbehov Sherlocka Holmesa som prečítal, a bolo to ľahké a zrozumiteľné.

Tak už sa na tie knihy teším. Dočítam Tolstého poviedky a potom sa pustím do niektorej z týchto nových kníh.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 575
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Mous and Lucas like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 9 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Juraj Št 16 máj 2024 - 13:30

Teraz čítam Tolstého poviedku o jednom statkárovi, ktorý zatúžil po žene. Jeden z jeho ľudí mu dohodil ženu, vydatú, ktorej muž pracoval ďaleko a nežil spolu s ňou. Zariadené to bolo tak, že tá žena čakala v lese. Statkár bol taký nadržaný, že keď ju uvidel, hnal sa za ňou krížom cez pŕhľavu.

Toto, tento erotický tón, je niečo čo som si u Tolstého všimol až teraz. Tento tón je dobre badateľný aj v poviedke o mníchovi ktorého zvádzala žena. Je to tam detailne opísané, ako prišla k nemu do jeho jaskyne, ako hovorila že je premočená a že sa musí vyzliecť.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 575
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Mous and Lucas like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 9 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Mous Pi 17 máj 2024 - 9:37

@Juraj chacha, znie to srandovne
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 877
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 9 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Juraj Pi 17 máj 2024 - 12:34

Teraz čítam Pinocchia. Je to veľmi ľahké čítanie, povedal by som že ešte ľahšie ako rozprávky bratov Grimmovcov. Ale je to celkom zábavné.

Páčilo sa mi ako Pinocchio v rozhovore s cvrčkom povedal, že zo všetkých remesiel na svete je iba jedno ktoré ho zaujíma, a to je jesť, piť spať, užívať si a viesť život vagabunda od rána do večera.

A keď je Pinocchio hladný tak ide v noci do dediny, zazvoní na jednom dome a pýta si chlieb. A starček ktorého vyrušil zo spánku mu nedá chlieb, ale na neho vyleje vodu.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 575
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Mous likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 9 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Patty_Pillow Pi 17 máj 2024 - 19:44

Ja čítam To od S.Kinga, mám ešte pripravený Cyntorýn zvieratiek, filmy som už videla, ale chcela by som byť pohltená aj knihami. Ale najčastejšie čítam o psíčkovi a mačičke od Čapka, lebo malý stále a pán Čapek písal deťom a za pánom Čapkom boli aj psíček a mačička, alebo taký mix detských rozprávok, pri ktorých zaspím skôr ako drobec
Patty_Pillow
Patty_Pillow
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 402
Reputácia Reputácia : 48
Dátum registrácie : 04.04.2022
Vek : 32

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: 20.3
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 6mg, Alventa 150mg, Haloperidol 1,5mg, Prothazin, Lexaurin 1,5mg

Juraj and Mous like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 9 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore