Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Čo čítam teraz

Strana 4 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 4 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Juraj Št 20 október 2022 - 18:51

Zo Zvieracej farmy som odpovedal na strednej škole, lebo som ju počúval v Slovenskom rozhlase.

Zaujímavé hodnotenie Pána prsteňov. Mne sa to celkom páčilo. Dávam like za odvahu napísať kritický príspevok k tejto knihe.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 563
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Mous likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 4 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  dzuli08 Št 20 október 2022 - 19:27

Ja som tiež čítala Zvieraciu farmu ešte na strednej v angličtine. Potom sme mali o tom napísať esej. Tiež v angličtine. Pána prsteňa som nečítala, mňa viac chytil Harry Potter, niektoré časti som prečítala aj dvakrát, paradox je ten, že tie kvázi posledné záverečné som nečitala. Ešte som čítala The Great Gatsby aj film som videla. Gatsbyho som mala analyzovať na Vš...asi som to dala. Ako ja som prečítala celkom dosť kníh keď sa to vezme. Len teraz už nie som taký vášnivý čitateľ, ale skôr rekreačno-sporadický.

_________________
Forget about the past, live for the present and think about the future. flower No one is in charge of your happiness, except you. it is perfect
dzuli08
dzuli08
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 540
Reputácia Reputácia : 446
Dátum registrácie : 25.04.2016
Vek : 36

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj and Mous like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 4 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Pi 21 október 2022 - 15:55

John Galsworthy - Puto najsilnejšie


Anglický kúzelník s perom John, ktorý získal aj Nobelovu cenu, tentokrát píše v nie obsiahlom románovom diele o nekonečnej láske medzi otcom a jeho dcérou.
Mladá Gyp má otca, ktorý sa príkladne stará, aby bola zabezpečená a v živote šťastná. Tá si nájde za frajera muzikanta, huslistu. Blízka rodina aj otec sú s tým však nespokojní. Kam až zajde možná tolerancia? 
Koniec je tragický.

Knižku som čítal viac krát. Vždy som z nej mal dobrý hrejivý pocit. Myslím, že by sa dala aj zdramatizovať. Síce si nepamätám všetky súvislosti (čítal som to pred pár rokmi), zdá sa mi že veľkú úlohu zohrali kone. Určite by som sa chcel k nej vrátiť. Veľmi sa mi páčilo, ako bola vykreslená mladá Gyp, dievčensky, nežne, neskôr snáď žensky, citovo a láskavo.
Hodnotenie:9/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj and vrana like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 4 Empty Ahoj

Odoslať  Mous So 22 október 2022 - 13:02

Thomas Mann - Jozef a jeho bratia (2.zväzok)

V tomto zväzku je tretia časť- Jozef v Egypte. Izmaelci predajú Jozefa do otroctva v Tébach mužovi menom Potifar (Petepre). Najprv je nízky otrok, potom sa však vypracuje na správcu domu a majetku. Putifarovej žene Mut-em-enet sa Jozef ako hebrej páči. Ten aj jej musí slúžiť ako otrok. Putifar chce,aby mu Jozef čítaval autorov,príbehy. Je s nim spokojný. Jozef je vzdelaný od čias, keď ho ešte doma v Kanáne vyučoval pod stromom kňaz Eliezer. Enet vyjaví Jozefovi city a chce, aby sa s ňou vyspal. Parafr.:"Potom zabijeme môjho manžela a budeme tu v dome po ňom žiť ako v raji." Jozef odmieta hriech. V príbehu sa stavia ako kontrast v hriechu viera v Boha a viera v egyptsk.Amun-Re, ktorý by toto cudzoložstvo uvítal- ako pritaká aj jeden kňaz v príbehu. Mut zavolá na oslavu dámy. Tým sa tiež Jozef páči,až sa porežú nechtiac nožmi, keď ich obsluhuje vínom. Mut-em-enet sa ženám zdóverí so svojimi citmi k Jozefovi. Petepreovci sú vysoko spoločensky postavení, nemajú ďaleko od faraóna- to sa im však nezdá byť problémom. Jozef ženu opakovane odmieta, Putifar sa o tom dopočuje z klebiet trpaslíka, čo tiež u nich býva. Enet urobí zo žiarlivosti na Jozefovu krásu ošiaľ, narafičí, že ju Jozef chcel zneužiť a Putifar ho po súde posiela do väzenia.

Citáty:
"Aký nepatrný je pohľad do minulosti nášho vlastného života v porovnaní s časovými hlbinami sveta." 
"Myšlienky sotvakedy existujú iba kvôli sebe samým."
"Zaľúbenosť je choroba,nie bez nebezpečenstva."

Druhý zväzok je objemný,kvalitne napísaný,dej však slabý a mňa táto časť nebavila. Autor síce získal Nobelovu cenu za literatúru, tu akoby chýbala riadna zápletka. Dej, ktorý opisujem, sa v podstate udial až v tretej tretine knihy, dovtedy popravde ani neviem o čom som čítal. Blízka mi je egyptská mytológia a podobnosti s Waltariho Sinuhem. Niektoré "múdra" však stoja za to. Akoby som cítil pri čítaní spisovateľovo majstrovstvo, no chýbajú záchytné body, čo robia čítanie zaujímavým.
Hodnotenie:5/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj and vrana like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 4 Empty Ahoj

Odoslať  Mous St 26 október 2022 - 12:57

Victor Hugo - Chrám matky božej v Paríži


Túto knižku som tiež čítal tento rok, veľmi som sa na ňu tešil. Nakoľko je to známy sfilmovaný príbeh a ja som ho nevidel, o to väčší bol čitateľský zážitok. V príbehu dominuje postava Quasimoda, hrbatého, jednookého a krivého- ako hovoria Parížania. Ktosi doniesol toto mľandravé telo do chrámu matky božej, keď to bolo ešte malé. Tvrdilo sa, že je posadnuté to stvorenie diablom. Ujal sa ho kňaz, myslím menom Frollo a ten ho vychovával. Sprvoti sa príbeh však "točí" okolo krásnej cigánky Esmeraldy, s ktorou rozbije džbán Grinhoire- nádejný poét a dramatik. Teda sa zosobášia. Je to posledná možnosť, inak by zbojníci Pierrea Grinhoirea obesili na námestí. Esmeralda má kozu a robí vystúpenia. Majú ju potom za čarodejníčku. Chcú ju zabiť, no ujme sa jej Quasimodo a zachráni ju z područí davu, odnesie ju do Chrámu matky Božej, kde sa stal medzi časom zvonárom. Chcú sa jej zmocniť, Quasimodo ju bráni ako na vlastnom hrade. Do chrličov vody dá nejakú látku nebezpečnú a tá fŕka na útočníkov. Nakoniec Esmeraldu aj tak zabijú. Nájde sa hrob a tam ležia dve kostry, ako jedna objíma druhú- jedna mladej ženy a tá druhá nejaká pokrivená. Quasimodo až otcovsky miloval Esmeraldu.

Príbeh by si zasluhoval aj nejaké citácie, no nevypísal som si vtedy. Dej čo tu uvádzam, by mal byť približne takýto, i keď mám v tom trochu medzery. V jednom úseku hral dôležitú úlohu akýsi policajt či vojak.
Rád na knihu spomínam a určite Huga ako majstra slova odporúčam. Má zmysel pre realitu i magickosť, príbeh rozpovedáva ako rozprávku. Kto má rád Paríž, nielen kultúrne, ale aj ľudsky, čítanie tohto diela ho iste nadchne. Kapitolu o architektúre Notre Damu dopisoval autor až neskôr.
Hodnotenie:8/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 4 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Št 27 október 2022 - 23:27

Joseph Heller - Hlava XXII


Knihu som čítal tento rok,no u Hellera som bol zvyknutý na parádu, toto ma vôbec nechytilo. Príbeh z vojny, vzdušné sily a Yosarian, sťaby hypochonder,snažiaci sa vyhnúť vojenským povinnostiam. Všetko je riadne zapísané v Hlave XXII. 

Na mňa krkolomné čítanie,plusom bola postava chlapíka, ktorý využíval vojnu a nálety na vlastné obohatenie.
Hodnotenie:3/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 4 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Ne 30 október 2022 - 15:03

Joseph Heller - Gold nad zlato


Hlavná postava Gold si prechádza rôznymi peripetiami. Je mu vysvetlené,že bude pracovať vo Washingtone priamo pre prezidenta. Nájdu mu primeranú ženu s priliehavým správaním, bude sa tam sťahovať od svojej terajšej rodiny, celý svet sa mu zmení. Okrem toho je sledovaný tajným agentom a keby sa mu niečo nezdalo, má rozprávať do steny. Gold sa postupne sťahuje a mení svoj život. Jediným problémom je fakt, že prezident si na neho nevie nájsť čas. Nakoniec sa žid Gold vracia k predchádzajúcemu životu.

Groteska miešaná s Hellerovskou satirou nás vnesie do života bežného Američana,ktorý sa má vyšvihnúť až na hor. Všetko, kariéra i osobný život sú dopredu nachystané, v zmysle "ako by to malo asi ísť vo vyššej spoločnosti". Heller nehľadí na city, mozaiku príbehu koloruje uštipačnosťou až bizardnosťou. V diele je načrtnutá aj otázka antisemitizmu. Parádne čítanie!
Hodnotenie:9/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 4 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Po 31 október 2022 - 12:45

Ľubo Burgr - Za naším blokom


Kniha zhudobnených básní konzervatoristami zoskupenia s názvom Ali Ibn Rachid. Kto pozná piesne, iste ho poteší toto textové spracovanie. Mňa zaujal jemnocit, vážnosť,hlavne však bizardnosť až sureálnosť. Odzrkadľuje sa občasným voľným veršom či použitím hudobného nástroja. Zbierka si nájde svojich čitateľov, hlavne asi skalných fanúšikov undergroundovej kapely. Okrem známych frašiek tu sú aj básne-texty nezhudobnené, neznáme. Aj muzika je kvalitná, netuctová.
Laco Teren-podnetné ilustrácie

"Je večer znova tá hlúpa nedeľa
Pomaly vstávam vonku prší
Stále
Cez škáry okolo okien
dažďová voda sa mi do bytu dostáva"

https://youtu.be/fYS2BKvt-cY

Hodnotenie:8/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 4 Empty ahoj

Odoslať  Mous Št 3 november 2022 - 10:38

William Shakespeare - Rómeo a Júlia


Majstra drámy som čítal síce už dávnejšie, o to viac som bol prekvapený, že toto dielo nebolo vybrané do povinnej literatúry ešte v škole a to rovno na prvom mieste. Ak si dobre spomínam, išlo o dve rodiny- Montekovcov a Capuletovcov. Mali deti, Rómea a Júliu, ktorí boli do seba zamilovaní. Myslím že zohrával veľkú rolu triedny rozdiel, chudobní a bohatí, ktorí okliesňoval aj vzťah týchto mladých zamilovaných. Rodičia im nepriali. Záver končí tragicky, smrťou. Ak sa nemýlim, Júlia sa otrávi jedom.

Autor sa podpísal na vzniku divadla Globe, veľmi vychýreného v Anglicku. Z tejto krajiny aj pochádzal. Žil okolo roku 1500, kedy napísal väčšinu svojich diel. Medzi najznámejšie patria klasiky ako Othello, Sen noci svätojánskej, Macbeth, Rómeo a Júlia, Kráľ Lear. Radí sa k romantizmu, diela voňajú aj po klasicizme. Chcem upozorniť na kvalitný, pomerne nový preklad Ľubomíra Feldeka. 
Hodnotenie: 8/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

kimi2028 and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 4 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Ne 6 november 2022 - 20:45

Thomas Mann - Jozef a jeho bratia (3.zväzok)


Záverečná kniha biblického románu, v poradí štvrtá, má názov Jozef Živiteľ. Po uvrhnutí Jozefa Putifarovou ženou do väzenia sa mu po dlhšej dobe podarí dostať na slobodu ako vykladač snov pre faraóna. Ten má sny. V prvom sú tučné a chudé kravy,chudé požerú tie tučné. V druhom sne je pekný čistý jačmeň a námeľový, ten pohltí ten dobrý. Jozef vysvetlí, že celú krajinu Egypta čaká sedem úrodných rokov, po nich však príde sedem rokov biedy a sucha. Faraónovi Echnatonovi sa Jozef zapáči a stanoví ho za Živiteľa, ktorý bude mať za úlohu zabrániť skaze. Neskôr Jozef postaví veľa nových sýpok a uskladní počas prajných siedmich rokov do nich obilie, to mu vydrží aj na krušných sedem rokov, ktoré prídu potom. Stará sa tak o celý Egypt, no aj o iné krajiny.
Z Kanánu prídu za potravou jeho bratia, čo ho predali Izmaelitom vtedy dávno. On ich zásobí, neskôr sa im odhalí, kto v skutočnosti je. Najprv však musia priviesť aj dvanásteho brata Benjamína do Egypta. V závere sa Jozef stretne so svojím otcom Jakubom, ktorý ostane šťastný a neskôr po požehnaní niektorým synom umiera.

"Byť učený neznamená mať všetky vedomosti v hlave;na to v hlave niet miesta,avšak značí to mať knihy,v ktorých je napísané,čo treba vedieť."
"Len bitkou im môžeš vštepiť,aby cítili;mier boží má silné ruky."
"Kto sa nepokladá za dôležitého,čoskoro vyjde navnivoč."
"Ten,kto to má ťažké,má sa mať aj dobre."
"Človek môže byť v príbehu a nemusí mu rozumieť."

V deji sú spomínané božstvá ako Thot, Re či Ptah, či výstavba nového mesta Achetaton. Tento tretí zväzok ma bavil dosť, bolo tu menej nezáživných častí. Preklad bol dobrý - Ervin Mikula. Dr. Július Pašteka sa vyjadruje, že Egypťan Sinuhe bol do istej miery prepisom tejto knihy- Waltari z Jozefa a jeho bratov čerpal dosť. Thomas Mann je humanista. Dielo Jozef a jeho bratia písal šesťnásť rokov. Snaží sa zanechať historickú reálnu stopu a priblížiť biblický príbeh jeho aj filozoficko- etickými očami. Dielo je istou vzburou proti nemeckému fašizmu. Tento posledný diel vyšiel v roku 1943. Snaží sa vrátiť zneužitej mytológií jej pravú tvár. Je inšpirovaný skladateľom Wagnerom, ktorého rád počúva. Kniha je občas prirovnávaná k Tolstojovej Vojne a mieru. Autor sa zaoberá aj filozofiou Schopenhauera či Nietzscheho.
Hodnotenie tretieho zväzku:7/10
Celkové hodnotenie diela Jozef a jeho bratia:7/10


Naposledy upravil Mous dňa Ut 8 november 2022 - 19:45, celkom upravené 1 krát.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 4 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Ut 8 november 2022 - 12:26

Juraj Paškuliak - Poviedky


Posledné, čo teraz čítam, sú poviedky tohto autora. Zaujala ma štylistika a celková úprava. Autor má svoj rukopis. Keďže píšem tiež poviedky, aj ma kniha inšpirovala. Či už je to príchod Boha na zem, koncert, stretnutie s mimozemšťanmi, zamyslenia nad životom, alebo príbeh jednej nevyberanej rodiny- dielo ma oslovilo. Autor je precízny, občas trefne vulgárny a expresívny, vie modulovať v rôznych jazykoch vyjadrenia. Dielu chýba celistvé myslenie a práve to ho robí veľkolepým- poviedky nie sú prejavom jednoliate. Každá zaváňa svojím autentickým vyjadrením, neopakujú sa. Sú aj úsmevné, nápadité, trošku mi pripomínajúce A.P. Čechova či Svĕráka. Jestvujú aj pokračovania- 3 ďalšie diely. Kladne hodnotím aj vtipné, trefné mená postáv, napr. pán Karfiol. Poviedka by mala niečo povedať. Tu sa to podarilo.
Hodnotenie:7/10


Naposledy upravil Mous dňa Ut 15 november 2022 - 12:22, celkom upravené 1 krát.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 4 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Pi 11 november 2022 - 14:55

Juraj Paškuliak - Poviedky 2


A som tu opäť po prečítaní ďalších poviedok. Tieto sa mi až tak nepáčili. Autor je tu dosť zabiehaví, tak oscilovala pozornosť. Aj námetmi oproti "jednotke" nič moc. Prekvapil ma však občas slovný nápad. Originalitou je to však nie také dobré ako spomínaná jednotka. Je čo porovnávať. Viac sa mi páčili poviedky kratšie, tušim druhá v poradí bola dosť rozsiahla, čo prešlo nie do povedačky, ale rozprávania. Určite však chválim "zápal pre vec" a obrázky ma tiež zaujali- fraška na Bratislavu.
Hodnotenie:6/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 4 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore