Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Čo čítam teraz

Strana 2 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 2 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Pi 9 september 2022 - 22:03

John (Ernest) Steinbeck - Ovocie hnevu


Dnes prispievam do rubriky hodne,no nedá mi to-práve som dočítal tento román.Rodina Joadovcov žije kdesi v Amerike na vidieku.prídu traktory a oberú ich pod záštitou banky o polia,úrodu i domy.Sú vyvlastnení a preto sa rozhodnú vycestovať do Kalifornie.je to 2000 míľ.musia predať staré veci a kúpiť si nákladné auto na cestu.cestuje ich vedno dvanásť.Syn Tom,ktorý práve prichádza z väzenia,Casy-ktorého stretne cestou a bol bývalým kazateľom,matka,otec Tom Joad menovec,tehotná Ruža Sáronská so svojim mužským Conniem,dedko,babka a deti Ruth a Winfield.ďalej Tomov brat Noah a ešte ďalší brat Al.príbeh sa odvíja od tejto cesty za pomarančami do nového domova-stretávanie ľudí po ceste,čerpacie stanice,oprava ojky,prespávanie v stane,varenie na ohni.aj keď majú dva súdky bravčoviny zo svíň,ktoré zabili pred cestou,postupne sa im jedlo míňa a dochádza im aj finančný rozpočet.ten nebol príliš veľký.počas cesty prežívajú hlavní hrdinovia rôzne situácie,posilňujú sa vzťahy,umiera dedko i babka so svojími drobnými životmi,Ruža sa nechá hýčkať vystatovačnosťou Connieho,deti sa hrajú,sú odkrývané aj malé sny niektorých postáv.postupne cestou zisťujú,že s prácou v Kalifornii je problém,pretože tam prichádza asi tristotisíc vysťahovalcov.miestni ich volajú Okiovia.títo ľudia,tak ako aj Joadovci,žijú z ruky do úst,míňajú posledné úspory,stanujú na miestach neďaleko preslávenej cesty šesťdesiatšesť.príbeh začne byť strhujúci,keď z rodiny niektorí ako Noah odchádzajú žiť na vlastnú päsť,keď nemajú kde spať,umyť sa,keď nemajú čo jesť a práca je len o zbere broskýň,kde im nedajú riadne zaplatené.Tom pri jednom stretnutí zabije počas chystajúceho sa protestu chlapa a musí sa skrývať.Al,ktorý je dobrý šofér a vyzná sa v autách,zas poškuľuje po dievkach.dej sa stupňuje a je umne seknutý pred zimou,kedy nie sú možné zbery plodín a zarábanie na jedlo.

Citáty:"Tuším má len samé zuby múdrosti."
"Vláda sa viac zaujíma o mŕtvych než o živých."
"V dušiach ľudí ovocie tohto hnevu dužnatie,nalieva sa a oťažieva,aby čoskoro dalo úrodu."

Hodn.:9/10
Odporúčam.J.Steinbeck-sociálny román z prostredia Ameriky,aj životnú cestu mal zložitú-rôzne zamestnania.opisuje hlavne ľudí z vidieka,nie z veľkomiest.niektorí kritici radili román Ovocie hnevu za najlepší sociálny román 20.storočia.


Naposledy upravil Vladimir dňa Po 12 september 2022 - 18:45, celkom upravené 1 krát.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 2 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Sweetheart So 10 september 2022 - 11:01

Petr Novotny - Schizofrenik  


Tuto knihu som si chcel precitat, lebo som cital v opise, ze tam ma byt opis z liecebne z 80. rokov. A pacili sa mi vsetky kapitoly a cela kniha. Je to kniha o mladom spisovateli.
Napisem sem oficialny opis knihy, ako je na zaciatku knihy popisane.
Roman Schizofrenik prinasi radu atraktivnich ctenarskych zazitku. Dej se odviji jednak v zajimavem prostredi komercnich literarnich atelieru, v hernach Monte Carla, ale take za mrizemi psychiatricke lecebny, kde lze sledovat prubeh a terapii dusevnich nemoci, jednak je propojen ocistnym mechanismem lasky hlavniho hrdiny romanu Ondreje Langa. Novotny se nespokojuje pruvodcovskou roli na ceste zajimavym prostredim, ale s ironii hodnoti doposud nedotknutelny a utajovany svet komercnich spisovatelu a nekterych mistrnych podvodnicku zivota. Vztahuje satirickou ruku na literarni tvurce i na umeleckou kritiku a cini to zpusobem veskrze ucinnym a originalnim.
avatar
Sweetheart
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 554
Reputácia Reputácia : 35
Dátum registrácie : 12.08.2021

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: 23.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: aripiprazol, olanzapin, lamotrigin, buspiron

Matej, Juraj and Mous like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 2 Empty Ahoj

Odoslať  Mous St 14 september 2022 - 16:31

Doris Lessingová - Tráva spieva


Dočítal som túto krátku novelu.Doris píše o Mary ako o žene,ktorá z vidieku prichádza kdesi na juhu Afriky do mesta.pracuje tu ako účtovníčka a býva v penzióne spolu s dievčatami.v podstate spoločensky funguje,akurát ju majú neskôr mladí muži za nemodernú.v kine stretne Dicka,ktorý ju neskôr vyhľadá.tento mladý neuspešný farmár by si ju chcel vziať po tridsiatke za manželku.býva na farme,kde má svojho sluhu a domorodcov,ktorí hrdlačia na poliach. prevažne pestuje kukuricu.veľmi sa mu farmárčenie nedarí,i keď má aj inovatívne nápady.Mary síce taký život neobľubuje,Dicka si vezme a na farme sa objaví prvý krát ženská ruka.ich vzťah nie je vnútorne naplnený,Dick je dosť súcitný.v tichosti si praje,aby Mary pri ňom vydržala.farma je jeho sen.chovajú kadečo-cez sliepky,o ktoré sa stará Mary,cez králiky,ktoré veľmi nevynášajú.Mary vyhodí veľa sluhov.negrov nemá v láske pre ich pach a divokosť.nakoniec v závere ju jeden sluha zabije.

"Slzy hystérie by ním boli otriasli,zničili predstavu,akú si o nej vytvoril."

Lessingová sa narodila v Perzii,no žila v južnej Rodézií v Afrike.v dielach opisovala otrokárstvo,zamestnávanie černochov kolonionalistami.niektoré z jej próz nie sú kritikmi uznávané pre akúsi nevýraznosť.Tráva spieva bola prijatá.autorka žila v 20.storočí.

Mne sa kniha páčila tak bežne,dávam jej hodnotenie 6/10.výrazové prostriedky slabšie,dej ma nestrhol ani príliš nezaujal.záver mi prišiel trochu prvoplanový.je tu však zaujímavo očami vykreslená Afrika a pomery v nej.farma a buš v okolí pôsobia verne,možno nie tak divoko,ako by som čakal.autorka napísala aj zbierku Štrnásť poém.básnicky ju v Tráva spieva trošku cítiť.dľa prehľadu o knihe sú hrdinkami jej kníh ženy,citovo naviazané na seba a svoje prežívanie,buričky.píše teda hlavne autobiografiu.v závere tohto diela sú celkom pútavo opísané pocity derealizácie a iluzornosti,či zatratenia a zbláznenia sa hlavnej hrdinky Mary.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj and vrana like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 2 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Št 15 september 2022 - 9:11

Rabindranáth Thákur - Domov a svet


Hlavnými postavami sú Bimalá,Nikhil a Sundeep.Bimalá je manželkou Nikhila,maharadžu v Indii.žijú si svorne,dodržiavac prísne spoločenské a náboženské pravidlá.Sundeep príde ako známy,porozprávať sa s Nikhilom o vláde.Je to oproti jeho konzervatívnym a tradicionalistickým názorom rojko,ktorý chce vytvoriť akési hnutie.príjme Bimalú,aby mu zohnala peniaze na "veľkú vec".jej srdce sa mení,Sundeep sa jej páči.v závere sa však vráti láskou k Nikhilovi,Sundeep odchádza.

Thákur načrtáva trojuholník lásky na pozadí indických zvykov a tradícií.Bimalá aj napriek tomu,že zachováva manželské rituály,nechá sa-i keď len duševne,zviesť Sundeepom.tento revolucionár v nej prebudí záujem o vyššie veci.

Mal som veľký záujem o Thákura,lyristu,vlastníka Nobelovej ceny.nesklamal ma.jeho próza je ako sa niektorí vyjadrujú,snová.zaujali ma niektoré indické zvyklosti-zametanie prachu zpred nôh,či fakt,že posvätná krava je "báseň súcitu".dej je jednoduchý,priamočiary,subtilné opisy hlavnej hrdinky pohladia pri srdci.

Hodnotenie 8/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 2 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Pi 16 september 2022 - 19:12

Gabriela Mistralová - Neha


Zbierka kompozičných básni ma zaviedla do osídiel ženskej duše či do Peru.autorka je z latinskej Ameriky.získala nob.cenu.okrem písania bola riaditeľkou lýcea.prežila jeden vážny vzťah so železničiarom,ktorý sa zabil.bol pre mňa zážitok prečítať si zahraničnú poéziu,ešte aj od ženy.Gabriela prekonala potrat.aj napriek tomu,že nemala deti,napísala krásne uspávanky.

Hodnotenie:7/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 2 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Juraj St 21 september 2022 - 17:37

Tak som si povedal, že sa vrátim ku knihám ktoré som už čítal a prečítam si ich znova. Ako do prvej som sa pustil do Kreutzerovej sonáty od Tolstého.

Je to útla kniha, trvalo mi niekoľko hodín prečítať ju. Príbeh je rozprávaním muža ktorý zo žiarlivosti zabil svoju ženu. Napísané je to realisticky, ku koncu až naturalisticky.

Tolstoj je vo svojich názoroch radikálny, kontroverzný. Sex považuje za zlo, lekárov, ktorí majú sex za niečo zdravé a ktorí učia ženy ako neotehotnieť, nazýva černokňažníkmi.

Myslím si však že v mnohých veciach má pravdu. Myslím si tiež že kniha je stále aktuálna, a aj v dnešnej dobe je mnoho takých párov, ako bol ten opísaný v knihe.

Mne sa Kreutzerova sonáta celkom páči a jej prečítanie vo mne posilnilo presvedčenie, že je dobré byť slobodný a bezdetný.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 563
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Mous likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 2 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Juraj Št 22 september 2022 - 11:22

Teraz mám rozčítaných Diablom posadnutých od Dostojevského. Je to, podľa môjho skromného názoru, najlepšia kniha od tohto spisovateľa a jedno z najlepších diel ruskej klasiky.

Bál som sa, že sa mi to teraz bude ťažko čítať, že ma to bude nudiť. Moje obavy sa ukázali ako zbytočné, behom dvoch dní som prečítal celý prvý diel. Ten je akousi prípravou na udalosti ktoré sa stanú, človek sa jeho čítaním dostáva do obrazu.

Je to písané vtipným, jemne ironickým štýlom, na scéne sa objavujú rôzne, väčšinou komické, alebo zlovestné postavy. V tom bol Dostojevskij majster, vo vymýšľaní zaujímavých charakterov.

Asi najviac z nich sa mi v prvom dieli Diablom posadnutých páči groteskný kapitán Lebiadkin a jeho smiešne básničky.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 563
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Matej and Mous like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 2 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Št 22 september 2022 - 17:28

Irving Stone - Grécky poklad


Príbeh o živote a diele archeológa Heinricha Schliemanna a jeho manželky Sofie je aj príbehom o objaveni Tróje a Mykénskych hrobov.Heinrich vyrastá bez mamy.v detstve sa k nemu dostane knižka o Tróji,síce nemá riadne vzdelanie a pracuje v obchode,už vtedy sa rozhodne nájsť toto mesto.zoznámi sa s Homérom a jeho Iliadou a Odysseiou.z Homéra čerpá celý život.stretne sa na popud biskupa s gréckou ženou Sofiou a dajú sa dokopy.ich manželstvo je sprostredkované.je o tridsať rokov mladšia,pekná,tiež má rada grécku kultúru.Heinrich o nej hovorí ako o svojom "gréckom poklade".predtým má prvú manželku Jekaterinu z Ruska,s ktorou sa rozídu.Sofia mu splodí dve deti:Andromachu a Agamemnóna.príbeh je pretkaný objavovaním Tróje,Priamovho pokladu či kráľovskej hrobky v Mykénach,ako aj konfliktami s vedcami či novinovou kritikou.Heinrich je prchký a zapálený pre vec.je archeológom z vášne,je milionár,k čomu dôjde s vlastným úsilím.prenajíma byty v Paríži,má akcie v Amerike či v Rusku.Sofia si zakladá na gréckych mravoch a jej rodine-otcovi,matke a súrodencoch.v deji sú spomínané časté cesty manželov po svete,spory o Priamov poklad,múzeá,sťahovanie rodiny na pozadí veľkých Heinrichových príjmov.do vykopávok investuje veľa času aj finančných prostriedkov.nakoniec ochorie na obe uši a v Taliansku umiera.Sofia je z toho zdrvená.Heinrich Schliemann má postavenú kryptu na Aténskom cintoríne.objavil veľký zlatý poklad ako v Tróji,tak aj v Mykénach.kopal aj na iných miestach.Sofia ho vždy sprevádzala.

Autor je jeden z mála,ktorý písal životopisné príbehy o slávnych osobnostiach.aj kniha Smäd po živote je dobrá.bol to američan.vedno napísal päťnásť kníh.nakoľko sa mi zpočiatku javilo spracovanie hodne naivné,prikláňam sa k hodnoteniu 7/10.no preklad je dobrý.kniha prehĺbila moje poznatky z archeológie,myslím,že stojí za prečítanie.je dosť objemná.v závere som mal celkom ucelený obraz doby,teda z obdobia 1860-90.aj keď si myslím,že tento obraz je skreslený-trošku mi vadilo,že sa prežitok starých čias miestami prelieval s našimi časmi-hlavne čo sa vyjadrovania týka.možno to ale bol len môj dojem.veľmi hodnotné sú podľa mňa v diele opisy stravovania v tých časoch,teda hlavne grécka kuchyňa.miestami sa mi zbiehali slinky.

"Sám si vravel,že človek,ktorý zaplatí odborníkovi za radu a potom sa jej nedrží,je blázon."
"Nesmie zostať osamelý bez svojich kníh,ktoré by sa mu prihovárali."
"Osamotená žena,pomyslela si,je najúbohejšie stvorenie na svete."


Naposledy upravil Mous dňa Ne 3 september 2023 - 14:16, celkom upravené 2 krát.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 2 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Juraj Ut 27 september 2022 - 12:58

Dočítal som Diablom posadnutých. Bolo to také... v angličtine je na to výraz disturbing... Panoptikum groteskných a zlovestných postáv, ohováranie, intrigy, zločiny... Čítalo sa to celkom dobre, aj keď je mi z toho trochu ťažko na duši. Po tejto knihe sa pustím do niečoho veselšieho od našich západných susedov.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 563
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Mous likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 2 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Juraj Pi 30 september 2022 - 14:32

Teraz čítam životopis Jaroslava Haška od Radka Pytlíka. Tí ktorí tohto slávneho spisovateľa poznajú, vedia že mal problémy s alkoholom. V knihe sa píše že vypil 35 pív za deň!

Pobavili ma tieto Haškove slová (malo by to byť z listu adresovaného Zdeňkovi M. Kudějovi): Když jsem byl na Ukrajině, nemohl jsem se nikde za vsí vysrat, aby nepřiběhla nějaká svině a nerýpala se v čerstvém hovnu, div že mně to hovno přímo nežrala od prdele.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 563
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Mous likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 2 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Pi 30 september 2022 - 16:55

Lisolette Welskopfová-Henrichová - Synovia veľkej medvedice


Tento šesťdielny román pre mladých som prečítal opakovane,už dávnejšie.vzhľadom k tomu,že je tu opísaných veľa kmeňových indiánskych zvyklostí,je to dielo aj pre dospelých.hlavným hrdinom je Harka so svojím otcom,náčelníkom Matotaupom.dej je pretkávaný udalosťami.typický súboj s belochmi,okrádanie indiánov o pozemky,vyhnanie z kmeňa,vyrastanie indiána a jeho priateľov,jeho zasvätenie až na následného náčelníka,lov bizónov,bizóní tanec, šamanizmus.priateľstvá, sklamania. autorka žila isté obdobie medzi Dakotami v Amerike.tu sa jedná o kmeň Oglalov.príbeh je o hľadaní indiánskej slobody v nových časoch.hľadanie zlata je tu myslím tiež spomínané,síce si dej presne nepamätám.

Diely:Harka,Cesta do vyhnanstva,Jaskyňa v Čiernych horách,Návrat k Dakotom,Mladý náčelník,Cez Missouri

Hodnotenie:9/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 2 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Juraj Pi 30 september 2022 - 17:12

Synovia Veľkej medvedice sú fantastické dielo. Čítal som to, keď som chodil do školy.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 563
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Matej and Mous like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 2 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore