Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Bludy- ako a prečo vznikajú?

Strana 3 z 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 3 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  fuzohnusak Ne 13 január 2013 - 13:38

Ja by som hento čo máš ty nazval skôr paranoja ako schizofrénia . Schizofrenik si nič nevymýšľa . Proste ti samo o sebe rozum vytvára okolo teba hlasy , ktoré neexistujú . Je to také živé ako keby niekto stál vedľa teba a rozprával sa s tebou o tvojich myšlienkach a nie ako ty hovoríš , že si si vymýšľal haluze o svete . Keď ich človek berie vážne , tak mu to týra dušu , alebo ho to strašne otravuje , ale pokiaľ neuverí že sú skutočné , zmýšľanie má človek normálne ako zdravý , len mu stále voľačo nadáva do myšlienok a unavuje ho to . Ak človek verí že sú skutočné , tak potom sa k tomu môžu pridať aj rozličné špekulácie ako majú ľudia ako ty , s tým rozdielom že oni si aj nejako musia vysvetliť čo to k nim prehovára , ale paranoik , ak sa to tak volá , si bludy zrejme iba vymýšľa .
fuzohnusak
fuzohnusak
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 115
Reputácia Reputácia : -9
Dátum registrácie : 03.01.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 3 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  Matej Ne 13 január 2013 - 21:56

Fuzo, mýliš sa. Nikto nie je schizofrenikom preto, lebo má halucinácie, a nikto nie je "paranoikom" (čo ja nie som) preto, že má bludy. Bludy si človek nevymýšľa sám od seba, lebo sa mu práve zachce, je to spôsob, akási prizma, cez ktorú nazerá na realitu. Jednoducho sa mu realita posúva a on o tom nevie - ani nemusí uvažovať nad tým, či sú nejaké jeho spôsoby interpretácie niečím, nad čím by sa bolo treba zamýšľať ako nad niečím divným.

Sú schizofrenici, ktorí nemali žiadne hlasy, halucinácie sú len jeden z častejších príznakov, nie je to podmienka diagnózy a ani to, že ich niekto má, mu nepriznáva diagnózu schizofrénie. Paranoik určite nie som, paranoidná porucha osobnosti je niečo celkom iné než psychóza s bludmi. Aj samotní právnici to dobre vedia, lebo keď paranoik zabije zo žiarlivosti svojho vymysleného soka v láske, tak pôjde do basy, za to psychotik pod vplyvom reálneho bludu je uznaný ako nepríčetný. To nemôžeš spájať.

Priveľmi si úzko zadefinoval príznaky typických schizofrenikov. Najmä sa čudujem, ako si sa poponáhľal s opisom typických obsahov bludných konštrukcií a halucinácií. Veď tie sú také rozmanité, že niekedy môžeme povedať, že čo pacient, to pomaly iné skreslenie reality. Asi veľmi rýchlo súdiš podľa seba a podľa svojich skúseností, čo by som nepovedal, že je v tomto prípade vhodné.

A čo sa týka živosti halucinácií - veď aj bludy si človek nevymýšľa sám, ale sú živé a rozum ich konštruuje a podsúva ako jasné vysvetlenia vecí. Keď človek raz pochopí, že je významný ľudský démon (ako som istý čas ja veril), tak to nie je o zdĺhavom viacdňovom rozvažovaní a filozofovaní. To proste náhle človek precitne do skreslenej reality, a je v tom až po uši. A nemôže si povedať sám od seba, že nie sú skutočné. To je akoby niekto od Teba chcel, aby si uveril, že zelená farba nie je tá, čo si bežne videl na listoch typických rastlín. Proste pre chorého je obsah bludu samozrejmosťou, ktorá je založená na do očí bijúcej logike (chorej logike neraz podporenej aj halucináciami).

Riešením sú lieky alebo iná vhodná terapia (ECT a pod, hoci akurát tú už teraz nepreferujem).

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 3 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 3 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  fuzohnusak Ut 15 január 2013 - 0:45

Ja viem že sú aj iné formy , však som to aj povedal v tom prvom príspevku , že to účinkuje iba na schizofréniu s halucináciami , ktorú považujem za takú základnú , ale mne to strašne pripomína paranoju , to čo máš ty a neviem to vôbec rozlíšiť . Paranoja by síce mohla byť trocha realistickejšia . Čo si mal haluze o tých agentoch , na to by musel mať zrejme paranoik aj vážnejší dôvod , ale inak sa to dosť podobá . V čom je tam ešte rozdiel , aby som bol trocha múdrejší .
fuzohnusak
fuzohnusak
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 115
Reputácia Reputácia : -9
Dátum registrácie : 03.01.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 3 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  Tuto Ut 15 január 2013 - 19:05

Laicky:
- blud je mylné presvedčenie o realite
- paranoia je neodôvodnený pocit prenasledovania za domnelým účelom uškodiť jedincovi

Oba sa niekedy prelínajú v jedno (fúzo: to len tak z hlavy)
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4785
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 3 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  fuzohnusak Ne 20 apríl 2014 - 18:47

Tak ešte som zabudol napísať , že ten návod platí pre ľudí z halucináciami . Som nevedel , čo sú bludy lebo som poznal iba formu z halucináciami , tie si človek niekedy uvedomuje , lebo sú niekedy také atypické že proste vidíš že nepatria do tohto sveta , ale niekedy to môžu byť aj pozmenené hlasy ľudí , tam to ťažšie rozoznáš aj keď cítiš že ten človek by také čosi bežne nepovedal , ale stále máš pochybnosť , či to bola pravda , alebo nie . Preto to aj na tú druhú formu asi nebude dostatočne fungovať , lebo si to človek sám nebude vedieť dokázať , ako by to malo správne byť .
fuzohnusak
fuzohnusak
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 115
Reputácia Reputácia : -9
Dátum registrácie : 03.01.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 3 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  fuzohnusak Ne 20 apríl 2014 - 18:51

Z časti by to malo fungovať , teraz hovorím o tej verzii na ktorú to funguje , ale samozrejme netvrdím že to bude u každého fungovať , to človek uvidí ako sa mu zadarí .
fuzohnusak
fuzohnusak
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 115
Reputácia Reputácia : -9
Dátum registrácie : 03.01.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 3 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  fuzohnusak Po 21 apríl 2014 - 7:29

Inak ten návod som nevymyslel ja , ja som sa to snažil iba rozpísať podľa vlastných postrehov , lebo nikde som to ešte nenašiel rozpísané , ale tú podstatu veci mám tiež len z iného zdroja .
fuzohnusak
fuzohnusak
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 115
Reputácia Reputácia : -9
Dátum registrácie : 03.01.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 3 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  Matej Pi 9 máj 2014 - 14:22

Priznám sa, že som ani nevedel, že schizofrénia môže byť aj iba s halucináciami, t.j. bez bludov. V schizofrenickom syndróme sú bludy, mám pocit, podstatnou vecou. Čisté halucinácie sú skôr prejavom nejakej psychotickej reakcie na drogy, alebo psychózy neschizofrenického typu. No možno sa mýlim, iba som mal doteraz takúto predstavu o veci. Je však pravda, že už som si dlhšie nedopĺňal svoje informácie o našich ochoreniach a stále vychádzam len z toho, čo som sa naučil už dávnejšie  Embarassed 

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 3 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 3 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  fuzohnusak So 10 máj 2014 - 0:30

Ja by som zase povedal , že štandardná schizofrénia je len z halucináciami a hento ostatné len nejaká odnož , možno niekedy aj mylne klasifikované , napríklad taká sociofóbia a podobné prípady čo tu spomínate , ak to je bez ďalších príznakov . Ale zase nehovorím že len z halucináciami , ale že musí obsahovať aj halucinácie . Ale tak asi máme občas dosť odlišné predstavy a rozprávame každý o inom .
fuzohnusak
fuzohnusak
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 115
Reputácia Reputácia : -9
Dátum registrácie : 03.01.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 3 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  fuzohnusak So 10 máj 2014 - 9:05

Niekedy som zase rozmýšľal , či aj vy nemáte halucinácie , lebo Tuto spomínal nejaké hlasy .
fuzohnusak
fuzohnusak
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 115
Reputácia Reputácia : -9
Dátum registrácie : 03.01.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 3 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  fuzohnusak Ne 11 máj 2014 - 16:48

Ono vlastne nemá zmysel sa z tebou rozprávať , pokiaľ budeš veriť že podstatnou vecou musia byť bludy o halucináciách , lebo potom z toho máločo pochopíš .
fuzohnusak
fuzohnusak
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 115
Reputácia Reputácia : -9
Dátum registrácie : 03.01.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 3 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  Matej Ne 11 máj 2014 - 19:36

Po prvé: je úplne jedno, v čo ja verím, tu ide predsa o fakty. Schizofrénia má svoje definície v odbornej medicíne. Nezáleží od teba alebo odo mňa, čo schizofrénia je. Je to psychiatricky a vedecky už dávno určené. A ja nehovorím o bludoch o halucináciách, ale o bludoch ako takých, teda delúziách, ktoré sú jadrnou zložkou psychózy. Veď ty evidentne ani nevieš, čo je delúzia a ako sa líšia delúzie u paranoidnej schizofrénie od delúzií v iných druhoch psychózy. A akú rolu hrajú halucinácie a v akej miere sú alebo nie sú potrebné ku klasifikácii schizofrenického syndrómu.

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 3 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 3 z 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore