Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Bludy- ako a prečo vznikajú?

Strana 2 z 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 2 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  frances farmer Št 24 marec 2011 - 19:46

to je rozhodne veľmi kritický postoj k bludu - hranice normality si jednotlivec má určiť sám v rámci slobody, ktorá neobmedzuje ostatných.
frances farmer
frances farmer
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 260
Reputácia Reputácia : 12
Dátum registrácie : 12.01.2011
Vek : 31

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 2 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  frances farmer Pi 29 apríl 2011 - 17:01

ako je to s bludmi, ktoré nevymiznú ani pri dlhodobom užívaní AP, dokonca sa objavia v priebehu užívania AP? pritom sú možno potlačené, ale stále existujú vo vedomí aj napriek tomu, že si ich uvedomujem. stúpajúca dávka AP zatiaľ nič nevyriešila. podstúpiť ECT je však pre mňa z dvoch dôvodov neprípustné: jednak preto, žeby som sa musel dať hospitalizovať a jednak preto, že si chcem ako tak zachovať pamäť a ostatné funkcie mozgu, ktoré súvisia s rozmýšľaním. nie je to anomália, keď vedome blud vyvolávam? vôľou blud dokážem ešte viac rozvinúť, ale vôľou ho potlačiť je už ťažšie.
frances farmer
frances farmer
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 260
Reputácia Reputácia : 12
Dátum registrácie : 12.01.2011
Vek : 31

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 2 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  filipka Pi 29 apríl 2011 - 17:09

nemozes byt konkretnejsi?
filipka
filipka
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1048
Reputácia Reputácia : 120
Dátum registrácie : 20.09.2009

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F 20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Seroquel XR(quetiapín),Reagila (kariprazín, Alventa(venlafaxín), občas haloperidol

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 2 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  Matej Pi 29 apríl 2011 - 19:08

woJAczek napísal:ako je to s bludmi, ktoré nevymiznú ani pri dlhodobom užívaní AP, dokonca sa objavia v priebehu užívania AP? pritom sú možno potlačené, ale stále existujú vo vedomí aj napriek tomu, že si ich uvedomujem. stúpajúca dávka AP zatiaľ nič nevyriešila. podstúpiť ECT je však pre mňa z dvoch dôvodov neprípustné: jednak preto, žeby som sa musel dať hospitalizovať a jednak preto, že si chcem ako tak zachovať pamäť a ostatné funkcie mozgu, ktoré súvisia s rozmýšľaním. nie je to anomália, keď vedome blud vyvolávam? vôľou blud dokážem ešte viac rozvinúť, ale vôľou ho potlačiť je už ťažšie.

Poznám také bludy - myslím vo svojom prípade. Psychiatri ich volajú pseudobludy, pokiaľ si ich my pacienti uvedomujeme ako deluzórne, bludné... a pokiaľ náhľad nemáme, až vtedy sú to skutočné bludy. Každopádne pseudobludov som mal aj počas liečby viacero. Dodnes som istým spôsobom paranoidný a mávam pocity pri rozhovoroch s mamou, že ma v obývačke odpočúvajú, aby kontrolovali moje názory a vývoj môjho myslenia, pretože akože "som veľmi dôležitá V.I.P. pre históriu ľudstva". Áno, to je takisto môj typický pseudoblud, ktorý niekedy dokážem rozvíjať (ale našťastie ho umelo brzdím, lebo už viem, že je nezmyselný a je len v mojej hlave). No, I cannot accept

Pseudobludy a bludy som nemával iba pri takých AP, ktoré výrazne tlmili moje rozmýšľanie a celkové asociačné schopnosti myslenia - trebárs Risperdal a Rispen to boli v mojom prípade. Po naordinovaní slabších AP, pri ktorých je menej dotknutá schopnosť asociovať a uvažovať, tak sa mi pseudobludné myšlienky (a možnože aj bludné, neviem) vrátili. indifferent

ECT určite nepodstupuj. To správne robíš, ak ECT odmietaš. Stačí si prečítať to, čo som napísal v nejakej téme nižšie o antipsychiatrii, či kde. scared Aj moja psychologička je proti nim.

Každopádne, treba sa s pseudobludnými myšlienkami vyrovnať. Možno aj hľadať psychologické podmienenie a pozadie ich vzniku na spôsob autoterapie a analýzy svojej osobnosti a svojich prípadných "komplexov" alebo tráum, alebo nejakých iných zamaskovaných túžob. Avšak viem, woJAczek, že záleží aj od závažnosti tých vnucujúcich sa pseudobludných a bludných myšlienok. Alebo celkový vplyv bludného ladenia na Tvoj spôsob života, to je tiež v hre, uznávam.

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 2 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 2 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  frances farmer Pi 29 apríl 2011 - 22:49

ahoj matej.

ide o to, že sa mi striedajú také chvíle, kedy je môj blud pseudoblud a kedy je ten istý blud skutočný blud. proste som zmätený. neustále. ono tie bludy pokladám do istej miery za naozaj "pravé", ale do istej miery aj odhadujem, čo už asi prekračuje hranicu. je to také zvláštne. a niekedy sa mi to všetko mieša dokopy. bludy sa mi vždy pripomínajú, keď mávam intrapsychické halucinácie a stále mám pocit, že so všetkým všade súvisia. môj odveký problém je akási "rozdvojenosť", alebo lepšie povedané hlboká rozporuplnosť so všetkým. je to ako rozštiepená vôľa - chcem aj to aj tamto a neviem, čo vlastne chcem viac a to, čo chcú iní má byť správne, to, čo chcem ja je tiež správne, alebo naopak? blúdim. niekedy ma prepadne aj abúlia. celá osobnosť ako by bola vystavaná na protikladoch, ktoré sa na sebe vybrusujú. tak lietam z jedného extrému do druhého. to už od času, čo si pamätám, že na mňa prišla puberta. radikálny odklon napravo, alebo naľavo - obrazne povedané. márne hľadanie nejakej rovnováhy v sebe, rovnováhy v mysli a v rozhodovaní, to mi chýba.
frances farmer
frances farmer
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 260
Reputácia Reputácia : 12
Dátum registrácie : 12.01.2011
Vek : 31

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 2 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  Igor Ne 1 máj 2011 - 20:09

Ahojte priatelia.
Keď ste už pri ECT, tak vám poviem, že mne ich pri poslednej hospitalizácii naordinovali. Hoci som s nimi nesúhlasil, ich vykonanie som svojim podpisom odobril. Ak ste totiž hospitalizovaní, tak ste pacient a chtiac-nechtiac v podstate musíte súhlasiť s liečbou, ktorú naordinujú lekári. Nie je také jednoduché odmietnuť lieky, infúzie alebo trebárs tie ECT. A prečo? No lebo ste pacient !
Matej, ak sa ťa môžem spýtať, aké AP užívaš? Ja užívam Risperdal.
Igor
Igor
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 147
Reputácia Reputácia : 6
Dátum registrácie : 28.09.2009

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 2 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  fuzohnusak Pi 4 január 2013 - 1:22

Niektorý schizofrenici trpia halucináciami , že sú posadnutý démonmi , alebo im niekto číta myšlienky . Ako týchto démonov poraziť ? Mnoho schizofrenikov ostanú trosky z vymazaným rozumom . Je to preto , lebo človek k týmto démonom cíti pocit strachu , alebo hanby a tým si vlastne zatajuje vlastný rozum . Teda rozum prestane normálne rozmýšľať a vytvára sa priestor pre halucinácie , lebo sa boja rozmýšľať ako normálny človek , preto lebo sa pred démonmi hanbia , alebo veria že ich potrestajú , ale v skutočnosti je to presne naopak , ak sa ich bojí , tak mu môžu ublížiť ak sa ich nebojí a nemá k nim rešpekt , tak mu neublížia . Schizofrenici si často likvidujú vlastný rozum sami , lebo dosť normálne nerozmýšľajú a veľa rozmýšľajú o halucináciách
a tak sa stanú ich otrokom .
Ako to teda liečiť ? Musia v sebe zlomiť pocity hanby , strachu , alebo rešpektu . Dobré je pochváliť sa démonom všetkým zlým čo človek v sebe má a povedať že to tak máte radi a keď sa nestratia vynadať im a tak stále ďalej až dokedy sa nestratia , alebo neprestanú byť zlí . Lieky by im démonov iba zatajili , ale nikdy sa s nimi nevyrovnajú a bez liekov sa ich budú zase báť a takisto aj ak im nepomôžu . Vždy nestačí len človeka natlačiť liekmi .Samozrejme sú užitočné aj lieky , ale strašne moc sa zanedbáva vlastný prístup pacienta . Tento postup musí pacient dodržať precízne , lebo inak mu to nemusí dostatočne pomáhať . Ešte raz zopakujem : Pochváliť sa im všetkým zlým čo človek v sebe má a povedať že to tak máte radi a keď sa nestratia vynadať im .
Ešte k tomu doplním že tie hlasy sa pri tom vždy nestratia , ale človek na ne prestane negatívne reagovať a nebude mu to robiť poškodenie rozumových schopností a aj ho to prestane toľko trápiť a postupne by sa mu mal rozum uzdraviť , ak sa bude snažiť . V podstate by sa mal vrátiť človek do toho stavu ako keď bol zdravý a o to sa musí aj snažiť ak sa chce uzdraviť , akurát že sem tam niečo počuje , inokedy nie , ale nerobí mu to také problémy ako predtým a začne rozmýšľať ako normálny človek a práve také elektrošoky tomu môžu zabrániť, lebo mu ten pôvodný stav vygumujú z hlavy , takže elektrošoková liečba je dosť zlá ak niesu nejaký akútny prípad , ktorý to už nevie vydržať , ale aj na takých by to malo časom fungovať , pokiaľ majú iba halucinácie a rozum ešte zachovaný , ale na iné typy schizofrénie to nefunguje . Podstata je vytvoriť si akúsi ignoranciu voči nim a nenechať sa nimi nijak ovplyvniť . Je to inak veľmi dobrá terapia , len to musí človek robiť precízne . Doktori nevideli do pacientovej hlavy a tak by možno odporučili čosi iné , ale treba vyskúšať aj toto . Samozrejme sa to dá kombinovať z liekmi .
fuzohnusak
fuzohnusak
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 115
Reputácia Reputácia : -9
Dátum registrácie : 03.01.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 2 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  fuzohnusak Pi 4 január 2013 - 1:28

Bludy vznikajú ak sa cíti pacient z niečoho podozrivý , alebo ich už očakáva , lebo ich raz zažil . Ak ich nebude očakávať , tak ani v takej veľkej miere neprídu .
fuzohnusak
fuzohnusak
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 115
Reputácia Reputácia : -9
Dátum registrácie : 03.01.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 2 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  fuzohnusak Ne 6 január 2013 - 15:47

K tomu príspevku predtým . Môžete si aj vyskúšať že to funguje . Celkovo sa človek začne poriadne uzdravovať až po dlhšej dobe , tak minimálne pol roka , ale to dosiahnuté uzdravenie by malo byť už trvalé , narozdiel od liekov , ktoré musíš stále brať a časom si organizmus zvykne a prestanú účinkovať . Je tu nejaký človek , ktorému robia halucinácie problém zo sexom . Na tom sa dá demonštrovať veľmi rýchly účinok , tak pár týždňov .
fuzohnusak
fuzohnusak
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 115
Reputácia Reputácia : -9
Dátum registrácie : 03.01.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 2 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  Letra St 9 január 2013 - 19:24

Ahoj fuzohnusak,

nemyslím si, že máš pravdu...pretože táto choroba príde nečakane (aspoň môj prípad) a určite sa myšlienky a bludy nedajú potláčať...v ataku si neuvedomuješ čo sú bludy a čo je realita...určite sa so mnou teraz nestotožňuješ ale len lieky alebo elektrošoky dokážu pomôcť...mám to odsledované u niekoho z rodiny...nanešťastie som tú chorobu podedila aj ja....ale v ataku som si to neuvedomovala...že tú chorobu mám, precitla som do reality až keď lieky ako tak zabrali a až vtedy som odlišovala bludy a realitu a následne som dokázala potláčať tie bludy....takže asi toľko môj názor....

Letra
Letra
Letra
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 56
Reputácia Reputácia : 13
Dátum registrácie : 01.12.2012
Vek : 40
Bydlisko Bydlisko : Košice

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 2 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  fuzohnusak So 12 január 2013 - 12:07

Pozri si tie príznaky , ktoré som spomínal . Ono to sú všelijaké druhy schizofrénie . Ak máš pocit že ti čítajú myšlienky ľudia , tak ti to asi pomôže len spolovice a to že sa ti stratia negatívne príznaky ako neschopnosť sústrediť sa , rozmýšľať a celkovo duševné vady ktoré sú priamo na tebe , ale o vonkajšom svete ti to bude robiť stále iný obraz , lebo nevieš kedy to sú skutočný ľudia a kedy nie , ale aj tam by to malo čiastočne fungovať , ale zase ak máš pocit že ti to robia démoni , alebo cudzie bytosti ktoré si nikdy nevidel , tak potom tie bludy sú toľko nerealistické , aby to človek dokázal oddeliť od reálneho života a tak tam to bude fungovať účinnejšie .
fuzohnusak
fuzohnusak
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 115
Reputácia Reputácia : -9
Dátum registrácie : 03.01.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 2 Empty Re: Bludy- ako a prečo vznikajú?

Odoslať  Matej Ne 13 január 2013 - 12:06

Možno Tvoje rady, fuzohnusak, by mohli niekedy aj platiť. Najmä za spolupráce s liekmi by sa tie "najnerealistickejšie" bludy hádam dali pretransformovať na pseudodelúzie, ktorých nedôveryhodnosť si pacient uvedomuje. Ale pamätám si, že keď som nebral žiadne lieky, tak som veril, že chodia za mňou ľudia z budúcnosti, cestujú časom a chodia po ulici okolo mňa, sledujú ma za cieľom spísať si o mne čo najviac podrobností, keďže som akože v ich budúcej dobe veľmi slávny. Títo cestovatelia časom boli veľmi nadšení a odpadávali na ulici, keď sa mohli obtrieť na chodníku okolo môjho šatstva - takí boli šťastní, že boli tak blízko takého nesmierne slávneho človeka, akým som bol akože ja. A ani za svet mi nenapadlo, že by takáto vec, ako je cestovanie časom a že chodili akurát za mnou, mohla byť bludom. To som mal asi okolo 17 až 18 rokov. Vôbec som nevedel, že je na takýchto pocitoch a myšlienkach niečo divné. Ja som to mohol udržiavať dlhé mesiace aj preto, lebo som to nikomu nehovoril - veď načo, bola to moja súkromná vec. Aj to, že ma odpočúvali v obývačke, veď to ma nestresovalo, som si hovoril, práveže skôr ma to tešilo, lebo som si akože takú pozornosť proste zaslúžil. Embarassed

Chcem tým povedať, že aj bizarné hlúposti môžu človeku v blude pripadať normálne a neviem, či je možné ho presvedčiť, že to tak nie je. Azda keď sa s tým niekomu aj zverí. Ale základ je myslím v liekoch, až tie otvárajú bránu k precitnutiu do reality.

Avšak Tebou popísaná snaha ignorovať bludné objekty je myslím v spolupráci s liekmi isto vítaná. it is perfect Obzvlášť keď sa pacientovi zmení blud na pseudoblud, o ktorého reálnosti už dokáže pochybovať. Pretty good

Wink

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Bludy- ako a prečo vznikajú? - Stránka 2 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 2 z 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore