Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Je jedno čo jeme?

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Je jedno čo jeme? Empty Je jedno čo jeme?

Odoslať  Ivan Ne 26 september 2010 - 23:30

Určite sa mnohí z vás niekedy zamýšľali nad tým, či je dobré jesť to či ono. Niektorí možno z prebytočných kilogramov, niektorí možno z vysokého krvného tlaku, alebo iných zdravotných príčin. V tejto téme by som chcel, aby sme uverejňovali nejaké poznatky o tom, ako môže strava vplývať na naše zdravie a vyhýbať sa tak zbytočným zdravotným komplikáciam. Nepatrím medzi ľudí, ktorí by sa nejako extrémne zdravo stravovali, ale občas sa prinútim jesť tak, aby som mal aspoň trošku pocit, že to úplne neflákam. Dnes som pojedol aj pomerne dosť sóje, keďže sója sa nachádza ako prídavný produkt vo veľkom množstve potravín, ale neviem či je vám známe, že so sojou vo väčším množstvách to nie je až také ružové, ako sa nám snaží mnohokrát publicita nahovoriť. Tu je jeden z článkov, ktorý na túto tému informuje. Posúďte sami. http://www.badatel.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=47&Itemid=56
Ivan
Ivan
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 211
Reputácia Reputácia : 1
Dátum registrácie : 13.09.2010

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://psychiatria.nazory.eu/
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Je jedno čo jeme? Empty Re: Je jedno čo jeme?

Odoslať  Tuto Po 27 september 2010 - 17:25

Mne to jedno nie je, ale niekedy okram rozumu káže aj nevyhnutnosť, hlad a mlsnosť. O nevyhnutnosti sa ťažko hovorí, pretože ak nie je čas sa najesť, alebo okolnosti nedovoľujú pravidelnú stravu je to prinajmenšom otázne. Je problematické kázať o stravovaní tomu, kto popri práci je nútený na krátko zhltnúť hocičo a potom sa naďalej venovať činnosti.

Iné je to s hladom. Ten sa dá oklamať príp. sa dá zjesť niečo zdravé. Mne osobne robí škrt cez rozpočet v noci, kedy mám pocit, že hladný jednoducho nezaspím. Žalúdok reaguje na príjem potravy až 15 minút po jej prijíme. To znamená asi toľko, že od začatia jedenia až do 15 minút máme pocity nenasýtenia. Významným faktorom tu hrajú polievky príp. pitie nápoja pred samotným jedením. Pri hlade sa nemá jesť rýchlo, ale naopak s rozvahou a vedomím si, že žalúdok a pocit nenajedenosti reaguje až po spomínaných 15 minútach.

Mlsnosť je jeden s najväčších problémov priberania aj zdravej stravy. Rozhodne to nie je oprávnený hlad, ktorý s objektívnych dôvodov potrebujeme zasýtiť. Je to chuť na konkrétnu potravinu mimo pocitu hladu. Práve tu vznikáproblém "zasycovania sa" potravinami, ktoré nie sú príliš zdravé. Spomeňte si na balíčky lupienkov, krekrov, bombónov, čokolád, cukríkov, keksov, napolitánok, ktoré ste skonzumovali nie pre hlad, ale pre chuť. Všetky tieto potraviny nepatria medzi zdravé, práve naopak, odborníci ich označujú ako nežiaduce, prinajmešom prázdne kalórie.

Mojou radou v oblasti výživy je aspoň vzdať sa mlsania a konzumovať potraviny uvážene (nazvime s úctou) a s rozumom.
Umiernenosť sa považuje za cnosť, platí to aj v jedle.
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4784
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Je jedno čo jeme? Empty Prečo nahradiť bielu ryžu hnedou?

Odoslať  Ivan Po 27 september 2010 - 21:25

Ivan
Ivan
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 211
Reputácia Reputácia : 1
Dátum registrácie : 13.09.2010

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://psychiatria.nazory.eu/
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Je jedno čo jeme? Empty Re: Je jedno čo jeme?

Odoslať  Ivan Po 27 september 2010 - 23:16

Večer som hľadal doma nejakú zeleninovú kuchársku knihu a natrafil som na jednu vegetariánsku, ktorú som kupoval pred 20 rokmi. Začal som v nej listovať a prekvapili ma v nej informácie o rôznych vitamínoch a mineráloch. Jedná sa o túto knihu, môžte si v nej listovať, našiel som ju na nete. http://www.scribd.com/full/33557686?access_key=key-25ysr9e982goeov24jtz . Kniha ešte vychádza z neškodlivosti väčšieho množstva sóje. O B vitamínoch sa píše na stranách 32-34. O B3 tam píšu toto:


VITAMÍN B3- NIACÍN
Označuje sa aj ako vitamín PP alebo
kyselina nikotínová a jej amid.
Zúčastňuje sa na premene tukov, cukrov
a aminokyselín. Je veľmi dôležitý pre
normálnu činnosť celej nervovej sústavy,
najmä mozgu. Injekcia niacínu často
dokáže zmeniť zachráneného samovraha
na nadšeného optimistu (lit. 88). Jeho
nedostatok spôsobuje na Balkáne a inde
známu chorobu pelagru, ďalej nespavosť,
nervozitu, zmätenosť, stavy úzkosti,
halucinácie, nechutenstvo, depresie,
túžbu po alkohole, samovražedné
úmysly. Sladkosti a alkohol zvyšujú jeho
spotrebu dvoj- až trojnásobne. Vitamín B3
je stály.
Zdroje: slnečnicové semená, tmavé,
hrubozrnné pečivo, otruby, fazuľa,
šošovica, sója, med, orechy, ryža
Natural, zelenina, obilné klíčky a droždie.
Priemerná denná dávka - 30 mg.

Ivan
Ivan
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 211
Reputácia Reputácia : 1
Dátum registrácie : 13.09.2010

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://psychiatria.nazory.eu/
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Je jedno čo jeme? Empty odpoveď na tému-ako otázku

Odoslať  Ivanko Ut 10 apríl 2012 - 15:38

Myslím si, že nie je jedno čo jeme, najmä čo sa týka mastných jedál, cukroviniek a pod...dám príklad..celý čas sa mi darilo držať si váhu a zrazu som do svojho stravovacieho režimu zahrnul klobásu, zmrzlinu, čokoládu a už mi to robilo plus 2 kilá na váhe, samozrejme popri liekoch a oslabenom metabolizme sa nedalo nič iné ani predpokladať. Takže pokiaľ možno menej je viac aj čo sa týka množstva a aj čo sa týka prijímaných kalorií a ak to ide trochu pohybu a bude to v pohode.
Ivanko
Ivanko
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 64
Reputácia Reputácia : 7
Dátum registrácie : 17.12.2010
Bydlisko Bydlisko : Bratislava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Je jedno čo jeme? Empty Re: Je jedno čo jeme?

Odoslať  Matej So 21 apríl 2012 - 10:48

Ivanko napísal:Myslím si, že nie je jedno čo jeme, najmä čo sa týka mastných jedál, cukroviniek a pod...dám príklad..celý čas sa mi darilo držať si váhu a zrazu som do svojho stravovacieho režimu zahrnul klobásu, zmrzlinu, čokoládu a už mi to robilo plus 2 kilá na váhe, samozrejme popri liekoch a oslabenom metabolizme sa nedalo nič iné ani predpokladať. Takže pokiaľ možno menej je viac aj čo sa týka množstva a aj čo sa týka prijímaných kalorií a ak to ide trochu pohybu a bude to v pohode.

Plne súhlasím, Ivanko. it is perfect

Je to proste tak. Ba je to pravda nielen v rovine zdravej úrovne hmotnosti, ale aj v rovine starostlivosti o vlastné psychické zdravie. Keď som totiž voľakedy písal niektoré časti webovej prezentácie, tak som natrafil na zaujímavé výskumy, že ľudia, ktorí majú sklony k depresii a psychotickým atakom, by mali jesť potraviny, ktoré obsahujú tryptofán a omega 3 mastné kyseliny. Lebo práve na základe tryptofánu si mozog dokáže produkovať sérotonín, tak potrebný pre harmóniu a normálnu náladu. Ja som osobne výrazným a zásadným spôsobom neskúšal systematicky takéto stravovanie, skôr iba náhodne. Viac som sa spoliehal na lieky našej mainstreamovej psychiatrickej medicíny. Ale verím, že naozaj nie je jedno, čo jeme, keďže mnohé jedlá môžu priamo spôsobovať ťažkosti v metabolizme a znižovať prudko pH organizmu, takže nakoniec sa človek aj psychicky cíti nesvoj a celý zle. Nehovoriac, ak má nedostatok niektorých základných látok.

Myslím si, že veľmi záleží na našej životospráve a životnom štýle, teda aj na tom, čo pripustíme do svojho organizmu cez ten veľký otvor pod nosom. Preto nech nám záleží trochu na sebe a nemučme chemické prostredie nášho tela, chráňme si ho, veď je našim podstatným spoločníkom na púti týmto životom.

cherry

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Je jedno čo jeme? Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore