Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Trasenie ruk

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Trasenie ruk Empty Trasenie ruk

Odoslať  Fneri Po 15 máj 2023 - 20:31

Zdravim,
Chcem sa podelit s mojim problemom. Odkedy som zacal liecbu na schizofreniu postupom casu som zacal mat problemy s trasenim ruk. Nedeje sa to ale v pokoji, ale hlavne pri cinnostiach ako jedenie a prenasanie polievky ci piti kavy a podobne. Najhorsie je to v spolocnosti. Rodinne oslavy a podobne (pripitok a pod.) Neskutocne sa za to hanbim. Beriem nasl. Lieky: rano aripiprazol 10 mg, escitalopram 10mg, vecer kventiax 25mg. Doktorka mi uz davno po opisani problemov predpisala akineton 2mg. Ten beriem kazde rano , ale problemy pretrvavaju. Uz som prestal aj v praci chodit na obedy kvoli tomu, vyhybam sa oslavam a jedeniu v restauracii. Zacal som brat vitaminy ako vsetky Bcka, zelezo a magnezium. Bohuzial nic nezabera. Mal / Ma niekto podobny problem ? Doktorka stale tlaci ze brat ten akineton a podobne.  Lieky vysadit len tak nemozem. Budem vdacny za akekolvek rady. Dakujem
Fneri
Fneri
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 3
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 15.05.2023

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Trasenie ruk Empty Re: Trasenie ruk

Odoslať  animusmeus Ut 16 máj 2023 - 10:37

Uzivaj akineton, ten by mal zabrat. Ja beriem tiez akineton a niekedy sa trasu ruky, aj ked som v pokoji, aj ked nieco robim. Nic sa s tym asi ine neda robit, je to zial vedlajsi efekt liekov ktore berieme. Skus doktorke povevet, ze ci sa nedaju zmenit lieky na nejake ine, co nemaju tieto vedlajsie ucinky. Viac ti asi uz neporadim, lebo sam neviem. Musime sa s tym naucit zit. Drz sa.
animusmeus
animusmeus
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 74
Reputácia Reputácia : 4
Dátum registrácie : 31.03.2023

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila, Lithium, Rispen, Trittico, Akineton, Frontin, Atarax

motylek and Fneri like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Trasenie ruk Empty Re: Trasenie ruk

Odoslať  Patty_Pillow Ut 16 máj 2023 - 14:00

A ako často máš ten akineton, lebo ja mám aj ráno a aj na obed som dostala, aj keď v nemocnici stačil len ráno, ale po prepustení ma rozklepalo celú, nie len ruky, ale aj nohy
Patty_Pillow
Patty_Pillow
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 360
Reputácia Reputácia : 48
Dátum registrácie : 04.04.2022
Vek : 32

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: 20.3
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 6mg, Alventa 150mg, Haloperidol 1,5mg, Prothazin, Lexaurin 1,5mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Trasenie ruk Empty Re: Trasenie ruk

Odoslať  animusmeus Ut 16 máj 2023 - 14:04

@Patty_Pillow Bral som 1/2 tabletky rano, a teraz posledny mesiac beriem uz iba 1/4 tabletky , stale rano. Doktorka chce isto dobre, aby som ho vysadil, ale trasiem sa viacej. Proste bez tej tabletky som ako parkinsonik. A presne netrasu sa iba ruky, ale aj nohy.
animusmeus
animusmeus
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 74
Reputácia Reputácia : 4
Dátum registrácie : 31.03.2023

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila, Lithium, Rispen, Trittico, Akineton, Frontin, Atarax

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Trasenie ruk Empty Re: Trasenie ruk

Odoslať  Patty_Pillow Ut 16 máj 2023 - 14:14

Ja mám 1-1/2-0 a netrasiem sa, len vo vypätej situácii
Patty_Pillow
Patty_Pillow
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 360
Reputácia Reputácia : 48
Dátum registrácie : 04.04.2022
Vek : 32

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: 20.3
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 6mg, Alventa 150mg, Haloperidol 1,5mg, Prothazin, Lexaurin 1,5mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Trasenie ruk Empty Re: Trasenie ruk

Odoslať  Fneri Št 18 máj 2023 - 20:24

Ja beriem 1 tabletku akinetonu 2mg rano. Povedala mi doktorka ze sa moze aj dve denne. Ale neviem ci mi to pomaha. Asi skor nie. Obvodna doktorka mi zas povedala ze mala pacientov ktory brali akineton a paradoxne sa im z neho triasli ruky. Tak uz neviem.
Fneri
Fneri
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 3
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 15.05.2023

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Trasenie ruk Empty Re: Trasenie ruk

Odoslať  Lucas So 12 august 2023 - 21:29

Tras rúk je fakt extrémne nepríjemný. Ako bolo spomenuté, Akineton dokáže znížiť nežiaduci účinok antipsychotika, ale bolo by fajn, ak by sa mohlo presedlať na iné. Na druhej strane sa človek potom už aj zacyklí, že sa strápni v spoločnosti a ruky sa trasú dvojnásobne. U mňa napríklad tras rúk spôsobilo antidepresívum Alventa a nemal som inú možnosť, ako ju po konzultácii s neurológom vysadiť. Účinkovala vyborne, ale nedokázal som ani pero v ruke držať. Pri olanzapíne mi časom začali nohy skákať a celý som sa triasol, museli sme dávať diazepam a akineton. Až vysadenie pomohlo. Držím palce, aby sa to podarilo problém vyriešiť.
Lucas
Lucas
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 201
Reputácia Reputácia : 51
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 35
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Trasenie ruk Empty Re: Trasenie ruk

Odoslať  Anonymný St 6 september 2023 - 14:19

VIETE ČO - TELEPATIA EXISTUJE - VSETCI SI Z NAS ROBIA SRANDU - A MY IM UKÁŽEME!!!!!!
Anonymous
Anonymný
Anonymný


Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Trasenie ruk Empty Re: Trasenie ruk

Odoslať  rasto Št 18 apríl 2024 - 0:34

aj mne sa trasu ruky najhorsie je to ked mam niekde nieco napisat napriklad na urade vyplnit tlacivo tak to je vtedy strasne a ked jem polievku vsetko s lyzice ide kade tade len do ust nie v minulosti som nato skusal brat akyneton ale nepomohol.
rasto
rasto
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 495
Reputácia Reputácia : 60
Dátum registrácie : 18.10.2015
Bydlisko Bydlisko : stredne slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: f20
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Trasenie ruk Empty Re: Trasenie ruk

Odoslať  Lucas Št 18 apríl 2024 - 7:37

@rasto
Vieme, že mnoho psychiatrických liekov spôsobuje tremor rúk (antidepresíva, antipsychotiká, stabilizátory nálady). V prvom rade by bolo vhodné prebrať túto otázku so psychiatrom - ak je to v dôsledku niektorého lieku ako nežiaduci účinok (skusmo znížiť dávkovanie/obmena za iný liek s nižšou frekvenciou tremoru). 
Ak sú tvoje príznaky také obmedzujúce, po vylúčení iných príčin (napríklad zvýšená činnosť štítnej žľazy, nízka hladina magnézia a i.), určite sa treba obrátiť na neurológa -  sú v súčasnosti lieky, ktoré tras síce neliečia, ale vedia ho výrazne potlačiť (betablokátory, gabapentín, topiramát, klonazepam, alprazolam).
Pevne verím, že sa nájde nejaké riešenie, ako aspoň znížiť tento veľmi nepríjemný stav.
Držím palce ✊
Lucas
Lucas
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 201
Reputácia Reputácia : 51
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 35
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej and rasto like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Trasenie ruk Empty Re: Trasenie ruk

Odoslať  Saladin Št 18 apríl 2024 - 23:10

Mňa akatízia skoro zabila, doslova som premýšľal nad samovraždou, až taký nepríjemný stav to bol. Nedávno mi "z ničoho nič" youtube ponúkol vlog nejakého nešťastníka, ktorý sa triasol akoby mal Parkinsona a prosil, aby mu niekto pomohol. Video končilo textom, že skočil z mosta vtedy a vtedy. Celý kanál bol venovaný týmto (údajne podceňovaným) prípadom. Často to bolo po vysadení benzodiazepínov (viď. psychológ Jordan Peterson), inokedy po dlhodobom užívaní antipsychotík. Dokonca natočili na kameru malé bábo (narodilo sa matke s akatíziou), ktoré spalo a pri tom sa triaslo ako osika - tomu hovorím skvelý štart do života. Aj som chcel postovať tieto videá, ale nechcel som zbytočne vyvolávať rozruch a paniku.

Najhoršie na tom bolo to, že psychiatrička (som k nej utekal po týždni užívania AP, že to už nevydržím) reagovala pokojne štýlom "jasné, toto je normálny bežný prejav", tu je ďalší liek, ktorý tieto prejavy tlmí (no netlmil skoro vôbec). To bol aj dôvod, že som kontaktoval moju rodinu, pretože som nevedel, čo mám robiť a nejako som vtedy nemal ambíciu zomrieť (kvôli takej "blbosti" ako neschopnosť sa sústrediť a u mňa to bolo poklepávanie nohami ako pri veľkej nervozite). Dnes by som samozrejme okamžite vysadil AP (tak ako keď sme si vyberali vložku zo zuba, pretože to bolelo jak sviňa), pretože byť síce liečený, ale mŕtvy, je IMO trochu kontraproduktívne. Samozrejme týmto nikoho neodrádzam od liekov.

Asi to tak malo byť, že som sa dostal do štádia akatízie, aby som kontaktoval mamu, ale na rovinu napíšem, že to bolo to isté, ako keby Židia oslobodení z koncentračných táborov, boli nútení požiadať Himlera a Hitlera, aby im pomohol. Dnes by som možno zašiel za niekym iným - mám už "čistejšiu" hlavu, ale vtedy som nevidel inú možnosť.

Až tak brutálne nechutná je akatízia! Možno, ak by som bol extrovert, ktorý celý život "lietal" po vonku a športoval, možno by som tento stav lepšie znášal. Lenže môj celý život (pozornosť, práca, hobby) bol nastavený na sústredenie sa a premýšľanie nad problémami, pričom vtedy som nebol schopný sa sústrediť ani minútu. Pobehoval som po byte ako šialenec so štiplavým korením v zadku (lepší prímer ma teraz nenapadol) a explicitne prosil som Boha, aby to prestalo. Tieto pocity neprajem ani najväčšiemu nepriateľovi.

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 533
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

dzuli08 and Patty_Pillow like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Trasenie ruk Empty Re: Trasenie ruk

Odoslať  Lucas So 20 apríl 2024 - 16:14

@Saladin
No akatízia hlavne pri niektorých antipsychotikách je skutočne neznesiteľná, takisto som zažil obdobné stavy silného nepokoja, neschopnosti pokojne stáť, nieto ešte sedieť, prešľapoval som na jednom mieste z nohy na nohu ako nepríčetný.
V tomto prípade (môj názor) pochybil psychiater, keďže v takých prípadoch je naozaj liekom prvej voľby diazepam alebo klonazepam, ktoré výrazne uľavia jednak symptómy extrémnej úzkosti a jednak v stavoch psychomotorického napätia vďaka myorelaxačnému účinku. Takisto sa má zvážiť okamžite pridať do liečby Akineton aj zvážiť zníženie dennej dávky AP alebo v prípade neúnosných NÚ okamžitá zmena za iný liek... Bez debaty!
Toľko zo života, teraz už vieme...
Lucas
Lucas
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 201
Reputácia Reputácia : 51
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 35
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore