Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Šachy (Chess)

Strana 10 z 13 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 10 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  Dušan Št 4 október 2018 - 17:11

ahoj,

tento týždeň teda v sobotu začíná šachová ligová sezóna a ja som nasadený v základnej zostave 5.ligy ako aj náhradník 4.ligy,

jedno družstvo hrá bud v SO alebo NE na 5.šachovniciach a to raz za dva týždne,ako vidieť som učasníkom ďalsieho ročníka 2018/19,bo som splatil členské,

je pravda ,že šachom som sa až tak nevenoval,či trénoval od apríla,zajtra si chcem okuknút,oprášiť potrebné otvorenia,aby som bol v obraze,
moje vedomosti sú ,ale do jakej hĺbky?,skúsenosti priam žiadne!

materiálov ohladom šachu mám kopec,urobil som si celkové poznánky a teraz ich chcem mat skompletizované aj vo one note,popri tom mi pribudli dve knižky,jedny strelcové koncovky a tá druhá ,základy stratégie,ďalej mi pribudli aj zo 6.knížok na tému otvorenia a zahajenia.

do programu som sachy zaradil na štvrtok co by malo stačiť,mám tam zo 10 úkonov,ktore chcem v ten deň robiť.

ahoj @kimi2028

čo je s tebou?
v utorok som bol na chess.com a teba nikde!alebo som bol časovo neskorej?
chcem sa s tebou dohodnuť,že keď budem vedieť ,že nebudem hrať ligu tak utorky sú vítané,vždy v pondelok by sme sa tu dohodli,keď nie cez SMS
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 10 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 Št 4 október 2018 - 20:28

V prvom rade by som sa ti chcel ospravedlniť, chyba bola na mojej strane. Mama potešila  ráno tak veľmi, že ma poobede odvezie do bazéna. Na našu schôdzku som zabudol v tom ošiali. Najbližší utorok tiež nebudem môcť, musím ísť na stacionár aj náhradný deň sa hľadá ťažko. Ďalší týždeň mám každý deň nejakú povinnosť mimo domu.

Pokiaľ by som ti poradil tak skús 5x za týždeň študovať po 1 partii klasikov, že budeš sa snažiť trafiť do pokračovania veľmajstra. Ja som pred posledným turnajom trénoval toto 3 týždne, prešiel som 15 partií a tá prax bola potom veľmi dobrá. Prišli i veľmi zaujímavé pozície na turnaji. Dalo sa vyťažiť z toho veľmi veľa, ale bohužiaľ vyhraté pozície s 5, aj dačo som postrácal.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2200
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 10 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  Dušan Pi 19 október 2018 - 13:12

ahoj

sachova ligova sezona 2018/19 sa naplno rozbehla a pribudli mi aj mile povinnosti ako funkcie nahravaca partii do databzy,ci funkcia kapitana alebo rozhodcu ak bude treba, a vcera som bol povereny vedenim urobit v klube prieskum ohladom preboru.

prvy zapas sme mali hrat doma,ale jelikoz sa super nedostavil tak sme si zahrali na povinnu hodinu medzi sebof,
zajtra ideme tusim do pecenad a tesim sa,niektore z takichto dedin si supera cenia viac nez je obvykle,pamatam sa na zapas ked nas po nom pozvali do pizerie,alebo priamo nam objednali pizze a pocas zapasu sme len chrumali,

takéto obce,dediny mam rad,vecsinou to je pod taktovkou starostu obce,ktori prikladaju nejake to polienko do ohna,a robia meno,

samozrejme ,ze aj nas klub je k superovi pohostinny ,ale je to len o kave.caju,ci nejakej dobosky,ale postaci,sedzet 5 hodin za sachovnicou vam vytravi uplne vsetko od hlavy az po paty
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 10 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 Pi 19 október 2018 - 16:58

No fajny gratulujem k povýšeniu a mám z toho radosť kapitán. Nezmeň sa si skvelý chlap.

Ku šachom riešim trochu taktiku, nejakých 5 minútiek si nájdem. Momentálne sa zapodievam vlastnými partiami. Chcel by som si okomentovať svoje partie, hoci tých variant je málo. Na druhej strane páči sa mi, okomentovať si prečo súper zahral tento ťah a nie niečo iné. Podobne komentujem aj svoje ťahy.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2200
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 10 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  Dušan Št 25 október 2018 - 16:50

ahoj,

@kimi2028

gratulujem k vitaztvu,uz ked som bol vo vyhode pesiaka,som si pomyslel uz to len dotiahnut do vyhodnej koncovky,avsak som urobil chybu a partia bola stratena,

partia k nahliadnutiu:

antifajny vs kimi2028
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 10 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 Št 25 október 2018 - 17:56

Táto partia bola skvelá v tom, že hoci som prišiel o pešiaka centrálneho tak istá kompenzácia tam bola, čo sa mi podarilo aj dokázať. Navyše bolo tam i dosť veľa taktických možností za moju stranu (dvojúder, väzba, možnosť vidličky viac toho tam byť snáď ani nemohlo Very Happy), ako pokračovať ďalej. Nezaváhal som a išiel som do toho. Rozohral som veľmi pekne figúry s menšou iniciatívou a hralo sa to už za bieleho o niečo ťažšie. Napokon biely zakapal na vidličke so strelcom na dámu a vežu a bolo už po partii. Hra bola to dobrá fajny a vyrovnaná. Ďakujem za hru.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2200
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 10 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 Po 3 december 2018 - 11:49

Rok 2018:
V prvom rade bol pre mňa šach v roku 2018 neuveriteľnou psychoterapiou. Pamätám si, ako som sa skvelo cítil po každom turnaji. Bolo vidieť tu veľkú lásku k šachu, ktorú prechovávam. Síce sa mi nepodaril jeden turnaj, na ktorom som prišiel o vyše 70 bodov. Hodnotím sa kladne, odohral som ďalšie 3 šachové turnaje, na ktorých som si nepripočítal ani neodpočítal žiaden bodík, čo je skvele. Zaujalo ma tiež to, že mal som veľa taktických možností vyhrať viac partii, ale nepodarilo sa mi to. Je dobre, že som sa k ním dostal, beriem to ako zlepšenie svojej hry, že som prinútil urobiť chybu svojou aktívnou hrou. Najviac sa mi páčil turnaj vo Vranove, stretol som sa so štyrmi zaujímavými šachistami a dalo mi to veľmi veľa. Najväčšou slabinou bolo, že som mal kráľa väčšinou až príliš slabého resp. moje figúry nehrali tak ako mali. Viackrát som zvolil zlý plán a nedarili sa mi rôzne prevody, do ktorých ma už súperi nepustili.

Čo sa týka tréningu tak s tým bolo to oveľa horšie. Viac nebol, ako bol. Prinútil som sa trénovať len plné 2-3 mesiace pred Vranovom, pred ktorým som študoval dvojťahové maty a Karpovove partie. Cítim tiež veľké resty, čo sa týka otvorení. Tam by som mal viac pracovať a porozmýšľať, že do akých pozícii sa chcem vlastne dostávať a ako v nich pokračovať o niečo neskôr. Aj preto do roku 2019 si prajem o niečo kvalitnejší šachový tréning, na ktorom by som mohol pracovať aj nešachovo. Jednoducho ctiť si viac zlaté pravidlá v šachu, ako aj pracovať na lepšej koncentrácii. Všetko je o tom, že treba si položiť otázku "Čo mi hrozí" a "Pred potiahnutím skontrolovať svoj šach. Toto by som chcel už aplikovať do tréningu najprv v taktike porozmýšľať trochu a potom ťah skontrolovať, či nie je to hrubá chyba, alebo aké dôsledky z neho plynú. To by som chcel trénovať v každej partii a s každým hráčom.

kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2200
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 10 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 St 5 december 2018 - 18:51

Typové pozície v šachu - pešiaci diel č. 1

1. Minoritný útok v dámskom gambite

Útočiaca strana:
1. Menej pešiakov na dámskom alebo kráľovskom krídle ako súper
2. Vyhľadať pešiakový kontakt, ktorý môže vzniknúť napr. po zahraní c6
3. Koordinácia figúr je dôležité zahrať napr. Vab1, Jc5, môže sa hodiť i Vfc1
4. Postup pešiakom po b-stĺpci až do kontaktu s pešiakom c6, na ktorom sa vymení
5. Obliehať slabinu na c6
6. Na záver realizácia pešiakovej prevahy

Brániaca strana:
1. Brániť slabého pešiaka všetkými prostriedkami
2. Snažiť sa vymeniť pešiaka umiestneného na a-stĺpci, čím sa zruší jedna slabina
3. Podnikať akcie na krídle, na ktorom sa neuskutočňuje minoritný útok

2. Pešiaková prevaha

Útočiaca strana:
1. Máme viacej pešiakov na dámskom alebo kráľovskom krídle ako súper
2. Možný prelom podporíme figúrami najlepšie vežami
3. Ťaháme najprv s pešiakom, pred ktorým nie je žiaden súperov pešiak
4. Potom ťaháme susedného pešiaka, ideme do pešiakového súboja
5. Vytvárame si voľného pešiaka, ktorý bude utekať na pole premeny za podpory figúr

3. Izolovaný pešiak

Útočiaca strana:
1. Mať pešiaka, ktorý nemá svojich susedných pešiakov
2. Chrániť starostlivo svojho izolovaného pešiaka
3. Podpora izolovaného pešiaka figúrami najlepšie De2, Vad1, Vfe1, Se4
4. Vyhýbať sa výmenám figúr a nechodiť do koncovky
5. Postup izolovaným pešiakom smerom dopredu

Brániaca strana:
1. Zabrániť postupovať izolovaného pešiaka smerom dopredu manévrom c6-b4-d5
2. Napadať izolovaného pešiaka a snažiť sa vymeniť, čo najviac figúr

4. Izolovaný pešiakový pár

Strana s izolovaným pešiakovým párom:
1. Mať pešiakov na (c6, d5), ktorí nemajú na stĺpcoch susedných pešiakov
2. Snažiť sa zahrať c5, čím pozícia prejde do typovej pozície visiacich pešiakov
3. Nechodiť do výmien figúr a koncovky
4. Snažiť sa zbaviť jednej slabiny na a-stĺpci

Strana proti izolovanému pešiakovému páru:
1. Bojovať o pole c5 a mieriť na neho, s čím najväčším množstvom figúr (Ja4, Se3, Vc1)
2. Vymeniť oboch jazdcov a čiernopoľných strelcov
3. Obsadenie c5 a d4 ťažkými figúrami
4. Ak súper nezahrá ťah a5, tak je nutné zahrať b4
5. Napadať slabého pešiaka na c-stĺpci
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2200
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 10 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 Št 27 december 2018 - 9:39

Zlaté šachové pravidlá:
1. Čo mi hrozí
2. Každý svoj ťah premyslieť a skontrolovať, či nemá svoje vyvrátenie

Na pravidlo, čo mi hrozí tak zaberá už hlboká profylaxia a predchádzanie nežiaducim stavom napr. umiestňovanie figúr tak, aby vidličky jazdcami, či pešiakmi neboli možné. Mal by som zlepšiť ešte postavenie kráľa, lebo chudák stojí väčšinou stále slabo, aj keď súperov stojí väčšinou približne rovnako. Tiež sa snažiť pokryť každú figúru minimálne 2x, aby súper nemal možnú taktiku.

Pravidlo Každý ťah premysli a skontroluj tak tam už je to v názve. Jednoducho skúsiť nájsť správne riešenie. Pokiaľ sa riešenie našlo tak ešte 2x skontrolovať, či nie je vyvrátenie ťahu a či je to fakt také silné. Študovať obranné možností súpera. Práve od tohto druhého pravidla si veľa sľubujem. Vyhnem sa nepremysleným ťahom a navyše bude tam kontrola. Ideálne by bolo, keby kontrola sa dala zrealizovať za 30-60 sekúnd. Toto musím trénovať už v tréningu, aby bol z toho silný návyk. Hlava si zvykala na to.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2200
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 10 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  Matej Št 27 december 2018 - 19:37

Ahoj Kimi Poklona

Síce vôbec nerozumiem, o čom všetkom si vlastne písal, ale znie to značne jednak zložito, a jednak úctyhodne. Takže paráda, vyzerá to na veľmi zaujímavé aktivity a tréningy, v minulosti som ani len netušil, že šach je taká prepracovaná a namakaná hra, vlastne hotová veda. Klobúk dolu, že sa v tom tak vyznáš a máš v tom toľké výsledky, Kimi. Smile Chcem Ti teda týmto vyjadriť opätovne podporu v tomto koníčku a trpezlivo budem čakať na ďalšie Tvoje osudy s touto hrou v nových príspevkoch. A, samozrejme, držím Ti jedným dychom v ňom všetky palce! Yes Applause Super!

Vitaj

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Šachy (Chess) - Stránka 10 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 10 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 Pi 28 december 2018 - 14:59

No šach je ťažký šport, musím robiť veľa rozhodnutí do stanoveného času. Do pešiakových štruktúr sa nevyznám veľmi, viem len ktoré sú lepšie a ide s nimi hra od ruky a ktoré sú horšie. Tým horším sa snažím vyhnúť. Tiež minule som videl jedno video v češtine na youtube a sánka dole. Dopočul som sa, že treba sa porozprávať počas partie s každou svojou figúrkou okrem pešiakov, či stojí lepšie na šachovnici ako rovnaká súperova a potom sa rozhodnúť pre ťah. Aj toto sa snažím dostať do krvi, aby tých zlých figúriek bolo čo najmenej. V partii nemám to ešte vyskúšané, keďže ide o novú informáciu.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2200
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 10 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 Št 14 február 2019 - 19:01

Príprava na veľkonočný turnaj v Bratislave:
Psychologická:
-štúdium vlastných partiíí proti súperom s ratingom nad 1600
-trénovať už v tréningu základné šachové návyky (hľadanie najsilnejšieho ťahu a zároveň dané riešenie si skontrolovať)
-zlepšiť reakcie na hrozby súpera

Šachová príprava
-študovať šachovú taktiku (5 diagramov denne)
-hľadanie najlepšieho ťahu v partiách Karpova (1 partia denne)
-príprava šachového repertoáru (vypracovať šachové otvorenia do 8.-12. ťahu, na každé natrénovať 5 partii)
-dodržiavať základné šachové zákony (vývin figúr, boj o centrum, výmena, bezpečnosť kráľa, vylepšovanie figúr)



kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2200
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 10 z 13 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore