Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

čítal som na Nete:

Strana 1 z 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: Empty čítal som na Nete:

Odoslať  Tuto Ne 21 august 2016 - 23:21

Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4784
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  Matej So 10 december 2016 - 18:08


_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

čítal som na Nete: Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  Dušan So 10 december 2016 - 18:16

lol! it is perfect it is perfect it is perfect lol!
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  Matej So 10 december 2016 - 18:26


Aj mi spontánne napadá, že ako by som sa cítil psychicky, keby som podstúpil lobotómiu. Môj obraz o nej je doteraz taký, že sa z týchto pacientov stávajú živé roboty, bez emócií a s narušenou inteligenciou na úrovni až pomaly postihu. V tomto článku ju skôr chvália, akoby môj obraz bol pomýlený. Ak je pomýlený, privádza ma to k nápadu zamýšľať sa, či by mi to pomohlo v mojom ustavičnom "filozofovaní". Ťažko sa mi k tomu vyjadriť.

Každopádne potreboval by som také antipsychotikum, ktoré by mi dostatočne prečistilo mentálne prostredie od nežiaducich "zamýšľaní" a pseudofilozofovania (teda ma urobilo mentálne viac prázdnejším), ale zároveň aby som nestratil úroveň motivovanosti a pocitov tešenia sa zo žitia (teda aby mi to nenavodzovalo mínusové symptómy). Je to zapeklité veru. S nádejou čakám na lieky tretej generácie... Embarassed

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

čítal som na Nete: Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  Matej Po 15 máj 2017 - 21:47

Dnes som čítal na anglickej wikipédii článok o benzoane sodnom, známom to éčku, o ktorom sa veľa hovorí ako o škodlivom aditíve. Špeciálne ma zaujala nasledujúca informácia:

Recent research shows that sodium benzoate may be beneficial as an add-on therapy (1 gram/day) in schizophrenia. Total Positive and Negative Syndrome Scale scores dropped by 21% compared to placebo.

Pre neangličtinárov sa to dá preložiť voľne asi takto:
"Súčasný výskum ukazuje, že môže byť benzoan sodný prospešný ako doplnková terapia (1 gram/denne) v liečbe schizofrénie. Celkový syndróm negatívnych aj pozitívnych príznakov sa zlepšil v priemere o 21% v porovnaní s placebom."

A veruže práve toto môže byť práve tým vysvetlením, prečo sa pri pití väčšieho a pravidelného množstva nesladkých limonád a nesladkých energeťákov cítim oveľa psychicky lepšie. Sladké energeťáky mi neprospievali, čisté tabletky Cofi-Tabs ma neuspokojovali, ani poberanie kapsuľového taurínu mi nedokázalo zlepšiť náladu. Ale obyčajný energeťák nesladký, teda sladidlový, v ktorom musí byť benzoan sodný ako konzervant, mi perfektne už dlhé roky pomáha na náladu, produktivitu a celkový lepší zdravotný obraz ohľadom F20/F25. Špecificky to platí aj bezcukrových kofolách a kolách, ktoré taktiež v značnom množstve obsahujú tento benzoan. Terapeuticky je relevantný až gram denne, teda dosť veľa a to tieto malinovky obsahujú. Preto mi už od roku 2012/13, odkedy to pijávam vo veľkom, toľko asi prospievajú.

Možné nežiaduce účinky:
Isteže, benzoan má zlú povesť, údajne vie narušovať DNA, zobudiť dedičné choroby, spôsobiť hyperaktivitu, v kombinácii s niektorými látkami (napr. aj vitamínom C typickým práve energeťák) vie sa vytvoriť benzén, obzvlášť ak je fľaša v teplejšom prostredí. Ten je považovaný za rakovinotvorný. Benzoan tiež oberá bunky o kyslík, potenciálne tak vytvára priestor pre bujnenie nádorov, pokiaľ už nejaké vzniknú, lebo je známe, že mnohé nádorové bunky sú zmutované tak, že sa vedia zaobísť bez kyslíka prostredníctvom parazitovania na iných zdrojoch energie z hostiteľského organizmu. Benzoan vie takú chemickú situáciu umožniť. Tiež vie zhoršiť priebeh chronickej astmy vraj.

Ak obídeme tieto potenciálne hrozby, je pre mňa dosť zaujímavé zistiť, že možno tou látkou v kolách a energeťákoch, čo mi tak prospieva, a ktorú som doteraz neidentifikoval, je asi benzoan sodný. Aspoň podľa tamtej informácie z Wikipédie, ktorá je citovaná hneď z 3 štúdií v referenciách pod článkom. Dlho som si myslel, že to je kofeín, taurín, čo mi zásadne prospieva, no čoraz lepšie vnímam, že iné zdroje týchto látok mi už nepomáhajú. Tak asi ten prospech nie je priamo z nich, ale z inej látky. Teraz začínam pomaličky veriť, že asi ide teda o benzoan.

Toľko teda postreh z internetu. Ešte svoj názor nemám ucelený, lebo predsa len sú tu potenciálne hrozby. Ale proste ma to zaujalo, lebo ak je to pravda, mnoho by mi to vysvetlilo. Yes

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

čítal som na Nete: Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  Matej Po 15 máj 2017 - 22:43

Na okamih som mal pocit z predchádzajúceho príspevku, že budem odteraz pravidelne piť kofoly a podobné veci, ktoré ten benzoan obsahujú, a síce za účelom dobrého zdravotného obrazu. Ale rozhodol som sa, že nie, riziká sú priveľké, niektoré webové zdroje hovoria, že výskytu benzénu v týchto nápojoch je častejší, než verejnosť predpokladá a než je bezpečné. Odkysličovanie, chemické reakcie s DNA a jej príbuznými väzbami, tvorba karcinogénneho benzénu - to všetko tvorí pre mňa jedno veľké "STOP: Toto nie je cesta". very sad3

Ale vraj ani voda z vodovodu nie je dobrá, len je embargo na jej chemické zloženie, pretože v súčasnosti nevieme zabezpečiť chemicky lepšie ošetrenie vody pred baktériami, plesňami a parazitmi. Dôsledky tohto ošetrenia sú dôležité, prospešné, ale neznamená to, že sa dá tá voda piť každý deň ako hlavný zdroj tekutín. Budem si teda kupovať minerálku, čo najmenej mineralizovanú, nesýtenú a s nízkym obsahom sodíka. Google mi ponúkol napr. Lucku. Snažím sa zmestiť do 50 centov na fľašu. V Tescu majú vlastnú vodu 2 litre za 22 centov, ale musím si najprv zistiť mieru mineralizácie a sodíka. Uvidím. Možno by som mohol radšej investovať do nejakých foriem destilovania vody z vodovodu, alebo iného sita, či ošetrenia. Žiaľ, nevyznám sa v metodike ošetrovania vody od kovov, minerálov a podobne. To si musím ešte nejak naštudovať. Profesor Google vie však všetko, tak istotne si spravím obraz a do obchodu už prídem s tým, že už možno budem aj vedieť, čo potrebujem na to kúpiť. laughing

Situácia odmietania benzoanu napriek jeho prospešnosti pre terapiu F20 má pre mňa význam v tom, že viem, že moja nálada a psychický stav nezávisí od kofeínu a taurínu, ale vlastne od niečoho úplne iného. Cítim sa teraz akýsi slobodný, že ak sa budem cítiť zle, nie je to kvôli tomu, že som akože si nedal kofeín, ale skôr preto, že nemám benzoan. A ten ani mať nebudem. Takže môžem pokojne kofeín trošku znižovať, lebo nepotrebujem 500-800 mg v snahe sa lepšie cítiť - nie kofeín je ten, vďaka čomu sa lepšie cítim. Takže paráda. Už len si odvyknúť od tohto benzoanu nejak, dať si tú kofolu len niekedy, raz za čas, keď už bude moja nálada na úrovni depresie. Bude to boj, ktorý asi nevyhrám, vždy sa nakoniec na deň-dva vrátim k sladidlovým nápojom, ale aspoň tie budú obmedzené na rozumné a azda bezpečné množstvo. Embarassed  

Význam kofeínu tak odteraz v mojom živote asi bude prudko klesať, a špeciálne taurín už pre mňa nebude dôležitý. S ním nerátam už asi vôbec, s kofeínom ale ešte počítam, hoci už nie ako riešenie nálady a choroby, ale skôr ako barlička pri odstraňovaní spavosti. affraid

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

čítal som na Nete: Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  tomas Št 28 september 2017 - 23:12

https://www.aktuality.sk/clanok/522848/schizofreniu-si-casto-zamiename-s-inymi-poruchami/

tak zomierame vraj o 15-20 rokov skor. teraz neviem, ci smutit, alebo sa radovat...

_________________
Desím sa každého jedného kroku
na ktorý sa chystám.
Desím sa, že ma privedú
niekam, kam som chcela dôjsť.
tomas
tomas
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 237
Reputácia Reputácia : 35
Dátum registrácie : 14.12.2010

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  Matej Po 2 október 2017 - 20:53

Ono to predčasné zomieranie schizofrenikov v štatistike je vysvetlené vlastne metabolickými a civilizačnými ochoreniami, ktoré sú späté so životným štýlom väčšiny takto invalidizovaných chorých. Čiže nie priamo schizofréniou. Totiž štatisticky významná časť chorých žije skôr pasívne, trpí nedostatkom pohybu, z liekov a z iných dôvodov častejšie trpia obezitou a s tým súvisiacimi poruchami srdca, obehovej sústavy (vysoký tlak, infarkty, porážky, tie súvisia aj s vyššou mierou stresu týchto pacientov, tendencia k úzkostnému vnímaniu okolia). Nemenej spomenutiahodná je cukrovka druhého typu a určite aj skutočnosť, že schizopacienti v dosť hojných percentách prípadoch fajčia a to nemálo, je to vlastne bežná a častá vec aj na psychiatrických oddeleniach.

Čiže nazvime to životný štýl + lieky + civilizačné ochorenia, to sú viac-menej hlavné dôvody predčasných úmrtí schizopacientov. Som presvedčený, že sa tomu dá predísť a aj schizofrenik sa môže dožiť "sviežej" sedemdesiatky, sedemdesiatpäťky, ktorá je životnou vyhliadkou bežného slovenského priemeru.

Opatrenia:
- v prvom rade pohyb (kardio + silové, alebo proste hocijaké hýbanie sa) a dostať pod kontrolu stravu (viac papať na spôsob výživovej pyramídy, už len rešpektovanie výživovej pyramídy takmer úplne odstráni potrebu zaoberať sa kalóriami alebo špecializovanými výživovými radami)
- odstrániť obezitu, BMI optimálne do 23-24
- nefajčiť, nepiť alkohol, odporúča sa azda niekedy pohár vína, ale vzhľadom na psychofarmaká sa špeciálne nám schizopacientom neodporúča ani pohár, samozrejme žiadne ilegálne drogy
- piť podľa výšky a mohutnosti tela aspoň 2,5 litra vody, minerálky, prevažne s menej sodíka
- všetko vymenované zefektívni metabolizmus, zrýchli ho, upraví hormóny, zlepší inzulínovú citlivosť buniek, ozdraví črevnú mikroflóru, posilní sa imunita

- čiže pohyb, výživová pyramída, zdravý pás a BMI, inzulínová citlivosť, zdravá črevná mikrobiológia, nefajčenie a alkoholová abstinencia, pozitívne myslenie a všetky hlavné druhy psychohygieny - to sú hlavné kľúče k vyhýbaniu sa najbežnejším civilizačným ochoreniam

Niekedy sa veci nedajú zvrátiť, to je pravda. Ale máme šancu. Ono totižto vo vzorke schizofrenikov sa štatisticky zvýšene vyskytujú ľudia, ktorí "civilizačne ochorejú", preto naša "sociálna skupina" koreluje s vyšším výskytom predčasných úmrtí, a to až o 15-20 rokov. Ale dosť vecí máme aj v rukách my, verím tomu. Resp. chcem tomu veriť, lebo osudovosť sa mi strašne nepáči ako myšlienka a zubami-nechtami sa jej bránim. Niekedy márne, lebo ma dobehnú okolnosti alebo genetika, ale niekedy mám svetlé chvíľky, že verím, že ten boj význam naozaj má. Embarassed Embarassed Embarassed

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

čítal som na Nete: Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  Matej Ut 3 október 2017 - 17:42

Dnes ma zaujali na internete pekný sumár tipov od psychologičky, ktoré odporúča v rámci liečby depresie.

Viac na linku:
http://www.deprese.psychoweb.cz/lecba-deprese

Je tam aj video, a kto nerád pozerá videá ako ja, tak je tam aj článok. Čierne na bielom

Huge smiley

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

čítal som na Nete: Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  tomas Po 30 október 2017 - 21:04


_________________
Desím sa každého jedného kroku
na ktorý sa chystám.
Desím sa, že ma privedú
niekam, kam som chcela dôjsť.
tomas
tomas
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 237
Reputácia Reputácia : 35
Dátum registrácie : 14.12.2010

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  tomas Ne 10 december 2017 - 18:27

no more stigma, kt. ma aj skupinu na fb, ma novy youtube kanal, zatial s dvomi videami:




_________________
Desím sa každého jedného kroku
na ktorý sa chystám.
Desím sa, že ma privedú
niekam, kam som chcela dôjsť.
tomas
tomas
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 237
Reputácia Reputácia : 35
Dátum registrácie : 14.12.2010

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: Empty Re:

Odoslať  Dušan Pi 29 december 2017 - 19:21

...


Naposledy upravil Matej dňa Pi 29 december 2017 - 20:17, celkom upravené 1 krát. (Reason for editing : porušenie pravidiel fóra)
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 1 z 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore