Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Novinky na schizo.sk

Strana 8 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Novinky na schizo.sk - Stránka 8 Empty Re: Novinky na schizo.sk

Odoslať  Iacobus So 28 august 2021 - 16:02

Ahoj @Matej,

Áno, iste sú problémy súčasťou života. Stav bez nich nie je možný podľa môjho názoru. A preto v záujme zachovania si dobrého pocitu je potrebné takto zmyslat. 

Momentálne mi to dalo tému na zamyslenie, že existuje veľké množstvo ľudí, ktorí sú šťastní bez toho, aby to nejakým spôsobom riešili. Je jasné, že aj oni majú problémy, ale akoby si ich nepripúšťajú, alebo vedia byť aj s problémami šťastní. Potom druhá skupina ľudí, kam sa možno môžem rátať aj ja alebo ty, je ta, ze musime, neviem to presne nazvať, skúsim takto, vyhľadávať šťastie. Jednoducho všelijakými praktikami alebo skôr rôznym nastavením spôsobu myslenia si to šťastie pritiahnuť na našu stranu.

Je to pomerne zaujímavé, prečo je to tak. Niekto má proste šťastie a je šťastný. A niekto, žiaľ, ho asi nemá a je celý život utrapeny. Nerád by som sa staval do kategórie urapeneho, lebo to momentálne nie som. Ale na druhej strane ani nie obrovsky šťastný. Je to sčasti tým, že sa snažím potláčať takého rozmarne správanie a jednoducho viesť, usmerňovať svoj život.

Ešte by som sa krátko vrátil k problémom. Je to dobrá vec, lebo nepochybne ich človek musí riešiť, a tým sa zlepšuje. To je veľmi dôležité. Každá prekonaná prekážka je dobrou skúsenosťou. Aj baktéria ma problémy, chce sa rozmnožovať, žiť v našom organizme a my uzivame antibiotika. To je pre ňu veľký problém. Musí ho riešiť rezistenciou. Bud sa zmení, alebo hynie. Ona sa rozhodne zmeniť, tým má šancu na prežitie. 

Riešenie problémov, nepohody je základom evolúcie. Teda aby sme sa niekam posúvali, potrebujeme mať problémy a cítiť nepohodu. A je to veľmi pozitívne, lebo vieme, že naša prítomnosť mala aspoň taký zmysel, že sme zanechali líniu, ktorá môže byť lepšia od nás. Ach, samozrejme, za predpokladu, že plánujeme deti. Co v mojom prípade nie je celkom tak.

Pozdravujem a prajem pekný víkend.

PS: Napísal si pekný článok.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

Matej and vrana like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Novinky na schizo.sk - Stránka 8 Empty Re: Novinky na schizo.sk

Odoslať  Matej Ne 30 január 2022 - 11:51

Ahojte. Vitaj

Po vyše polroku som spráskal kúsok nového článku na svoj blog:


Dojatie 2

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Novinky na schizo.sk - Stránka 8 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk

kimi2028 and Iacobus like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Novinky na schizo.sk - Stránka 8 Empty Re: Novinky na schizo.sk

Odoslať  Iacobus Ne 30 január 2022 - 12:05

Matej,

Do určitej miery sa stotožňujem. Lež len do určitej. Je zrejmé, že nemôžeš mať očakávania niečoho, o čom je jasne, ze to za žiadnych okolností nemôžeš dosiahnuť. Na druhej strane je ale. Ale spočíva v tom, že niečo dosiahnuť chcieť treba. Asi nemožno tou vetou všetko zahnať. Potom to zničí úplne každú snahu.

Čiže, aby som to zhrnul, je treba nájsť nejakú rovnováhu. A ta celkom iste závisí pri každom individuálne. 

Tak prajem, Matej, aby ti to prinasalo dlhodobo dobrý pocit.

Pozdravujem. J.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

Matej and Saladin like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Novinky na schizo.sk - Stránka 8 Empty Re: Novinky na schizo.sk

Odoslať  kimi2028 Ne 30 január 2022 - 13:43

Výborne píšeš Matej, viac článkov. Bohužiaľ depresívnych je dnes viacero ľudí a ani ja sám osobne nemám to ľahké. Odsudzuje ma veľmi ľudí, aj keď väčšinou sú to takí všeliakí bývalí kamaráti, čo vždy ľúbili vypiť a vymetať podniky do rána. Ja som si povedal, že je s tým už vážne koniec a odvrátila sa väčšina úplne. Nevadí.

S tými očakávaniami súhlasím. Každý má nejaké nezdravé očakávania. Ja čakám veľa od ľudí a vždy sa sklamem. Ja taká citlivá duša, ktorý sa snaží vychádzať s každým. Raz dávnejšie som poprosil niekde o radu a tam mi jedna dievčina napísala: Nemôžeš výjsť s každým, pretože ľudí je treba členiť do 4 kategórii. Na tých cudzích zabudnúť jednoducho, ktorí hasnú u teba pri poslednom stretnutí (išlo o konflikt s jednou predávačkou).

Ja som si povedal, že už dosť bolo a nejaké tie depresívne symptómy nebudú u mňa nič znamenať, že chcem byť takým istým chlapcom ako som bol pred rokmi... Od zajtra sa idem posúvať dopredu a nie dozadu. To je na tom super. Teším sa na to, momentálne píšem zoznamy na jeden týždeň, že čo budem robiť resp. napíšem možno aj na 2 týždne. Začnem s jednoduchými vecami za PC, či TV a postupom času budem pridávať. Mám nejakých 15 aktivít, čo môžem robiť tak výber je bohatý...

kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2187
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

Matej likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Novinky na schizo.sk - Stránka 8 Empty Re: Novinky na schizo.sk

Odoslať  Matej So 21 máj 2022 - 12:55

Ahojte. Smile

Opäť po niekoľkých mesiacoch som pridal kúsoček nového blogového článku:


Embarassed

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Novinky na schizo.sk - Stránka 8 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Novinky na schizo.sk - Stránka 8 Empty Re: Novinky na schizo.sk

Odoslať  Iacobus So 21 máj 2022 - 14:00

Tak @Matej, ďakujem pekne za blogový článok. Rád som si ho prečítal. Myslím, že v zásade rozumiem, čo si chcel vyjadriť. Poznamenal by som na úvod, že slovo vada, vadný je nespisovné, hoci sa s ním často v slovenčine môžeme stretnúť. Ide o bohemizmus.

Čo sa týka spomínaných limitov, podľa môjho názoru nie je správne, a stále to konzistentne tvrdím, uprieť sa na to, že mám diagnózu začínajúcu na písmeno F a ďalej sa nesnažím na sebe pracovať, pričom diagnózou sa ospravedlňuje v podstate všetko.

Prečo môžem toto tvrdiť? Je rozdiel medzi fyzickými ochoreniami, kde je jasný biochemický, biologický, genetický, fyzikálny faktor, a psychickými ochoreniami. Duševné ochorenia sú výrazným odklonom od správania a vnímania zdravého. Čiže je to len nejaké subjektívne referenčné kritérium, ktoré nemožno stotožniť s objektívnym poškodením mozgu. Isteže, sú aj genetické či biologické faktory, ktoré sa podieľajú na ich vzniku, ale stále sa neriadime pri diagnostike nimi, iba subjektívnym prežívaním. Práve to prežívanie možno ovplyvniť, môžem sa o to poskúsiť sám alebo s pomocou priateľov, rodiny, psychológov. 

Ďalším argumentom je nepochybne nemožnosť kvantifikovania limitov. Pri fyzických chorobách, vieme predvídať, čo nebude vedieť človek s ochorením robiť, vážna invalitida človeka nesmierne obmedzuje. Príklady nemusím hovoriť, viete si ich predstaviť. Ako sa kvantifikuje neschopnosť kreativity, produktivity pri duševných poruchách? Vie niekto povedať, čoho nebudem schopný? Čoho bude schopný zdravý? Alebo naopak viem niečo, čo druhí zdraví nevedia? Nepochybne.

Každý má predsa isté osobnostné limity. Moja kolegyňa je typom osobnosti, ktorá je predurčená viesť kolektív, jednoducho má dobré organizačné schopnosti, vie ľudí stmeliť a nakloniť ich na vlastnú stranu. Ja tieto vlastnosti nemám, preto nikdy nebudem vo vedúcej pozícii. Je to môj limit, som s ním uzrozumený, ale nepripujusem to diagnóze, zároveň nevylučujem, že na tom budem pracovať a časom sa to zmení. Na druhej strane v porovnaní s kolegyňou som rozvážny, mierny, analyzujúci, môžem byť jej asistent, to sú zasa moje výhody, ktoré však absentujú pri kolegyni. 

Každý človek vie niečo iné, ľudia sa vzájomne dopĺňajú a tak je to prirodzené. Nemusím ihneď každú snahu o zlepšenie zahodiť diagnózou. Treba hľadať spôsoby, ako sa zlepšiť. Snaha byť produktívnejším je to, čo človeku dá dobrý pocit. Nemusia to byť merateľné výsledky, veď predsa ani ostatné okolnosti, na ktoré nemáme dosah, nám nemusia byť naklonené. Ale snaha... tá sa cení.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

dzuli08 and vrana like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Novinky na schizo.sk - Stránka 8 Empty Re: Novinky na schizo.sk

Odoslať  kimi2028 So 21 máj 2022 - 19:02

Ahoj Matej, vďaka za krásny blogový článok. Veľmi sa mi páčil. Bohužiaľ bojujeme s podobnými vecami. Tie negatívne príznaky sú strašná vec, ale neviem ako to zdolať. Sú jednoducho dní, ktoré by bolo lepšie, keby neboli. Neviem no, ako sa dá s týmto bojovať. Snáď dá sa to len prijať a bude to lepšie. S tým nie som si veľmi istý. Tiež mám také dní, kedy urobím málo resp. vlastne aj keď sa snažím nie je nič vidno za mnou a pripadá mi to zbytočné. No nič musím sa veľa učiť zaujímavým veciam. Najprv musia byť, ale šachy. Tam sa zdokonaľovať a potom prejsť aj do iných vecí. Ani v šachu sa mi nedarí dlhodobo... To je zle, že nenapredujem.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2187
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Novinky na schizo.sk - Stránka 8 Empty Re: Novinky na schizo.sk

Odoslať  Iacobus So 21 máj 2022 - 20:35

@kimi2028, mne sa javí tvoj postoj príliš fatalisticky. Na určité veci nemáme dosah, s nimi je potrebné sa zmieriť. Na niektoré áno, hlavne tie, ktoré sa týkajú nášho života. Tam treba byť aktívny a činný, usilovať sa o zmenu, pokiaľ je v niečom nespokojný a spokojný je človek zriedkakedy. Bol nám daný život, nie predurčenie osudom, preto je len na nás, ako si ho v rámci možností zariadime.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

Saladin likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Novinky na schizo.sk - Stránka 8 Empty Re: Novinky na schizo.sk

Odoslať  Matej St 27 júl 2022 - 21:57


_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Novinky na schizo.sk - Stránka 8 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk

Saladin likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Novinky na schizo.sk - Stránka 8 Empty Re: Novinky na schizo.sk

Odoslať  Saladin Št 28 júl 2022 - 7:37

TLTR: Píšeš poeticky a z hĺbky mojej duše. Ale pozor Exclamation, aby sa potreba pochvaly nestala motiváciou k písaniu ďalších článkov - to by bola nebezpečná pasca..

Odborník na Aspergerov syndróm Tony Attwood hovorí, že najhoršie, čo môžu Aspieci v živote urobiť, je snažiť sa byť neurotypickí. Toto "maskovanie" je extrémne náročné na energiu a Aspiek nikdy nebude neurotypický - práve preto, že je Aspiek. Orol nikdy nebude plávať ako delfín, že.. Pravdepodobne bude najhorší plavec zo všetkých delfínov..
Tony Attwood napísal:Lepšie je byť odlišný/divný Aspiek ako Aspiek, ktorý predstiera, že je neurotypický človek a vôbec mu to nejde
Toto platí pre všetky dg., myslím. TO prvé vedie k spokojnosti, to druhé k neuróze a vnútornej nespokojnosti..
Matej napísal:mal som pocit, že „nie je adekvátne“ odpovedať „dobre“, lebo vnútri cítim, že to nie je pravda, hoci som sa v danej chvíli mohol cítiť aj naozaj dobre.
V tejto vete máš rozpor - ak vnútri cítiš, že ti nie je dobre, tak sa v danej chvíli NEmôžeš cítiť naozaj dobre. Jednoducho sa zmier s tým, že pocitovo máš pohár poloprázdny (optimisti zase cítia, že je do polovice naplnený) a nauč sa vďačnosti. AJ ja som s tým mal problém, lenže je to dovednosť (skill). Dnes ma poteší, ak prídem ku kamarátke a jej pes ma privíta a teší sa na mňa a otravuje ma, aby som sa mu venoval - taká drobnosť, ktorá však poteší.. (moju dušu Wink )
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 542
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Novinky na schizo.sk - Stránka 8 Empty Re: Novinky na schizo.sk

Odoslať  Saladin Št 28 júl 2022 - 7:55

Btw, ja som cítil minulý rok hlboký zmysel, keď som intenzívne programoval. A keď som o 4 mesiace doprogramoval, tak som sa zastavil.. a pocítil som prázdnotu a pocity márnosti. Napadlo ma presne to isté, čo si napísal v článku - že mlátim prázdnu slamu. Holt aj taká je bipolárka.. winking

A @Matej, čo je to pravé orechové, čo ťa napĺňa, čo si (v sebe) objavil?? Inšpiruj ostatných.. winking
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 542
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Novinky na schizo.sk - Stránka 8 Empty Re: Novinky na schizo.sk

Odoslať  relouth Št 28 júl 2022 - 17:39

Saladin napísal:
Matej napísal:mal som pocit, že „nie je adekvátne“ odpovedať „dobre“, lebo vnútri cítim, že to nie je pravda, hoci som sa v danej chvíli mohol cítiť aj naozaj dobre.
V tejto vete máš rozpor - ak vnútri cítiš, že ti nie je dobre, tak sa v danej chvíli NEmôžeš cítiť naozaj dobre.

(neviem ci mi bol zmazany prispevok, ci som ho  len na mobile zle odoslal, tak znova)

Uz davnejsie som si vsimol na Matejovi, ze sa akoby snazi sam seba programovat z von. Tj nieco si "logicky" odvodi a potom sa podla toho nastavi, resp. sam seba presviedca, ze taky je. Mozno ho ale len zle chapem.
relouth
relouth
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 196
Reputácia Reputácia : 54
Dátum registrácie : 10.01.2020
Bydlisko Bydlisko : Banská Bystrica

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Saladin likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 8 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore