Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Kontrolovaná mánia

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Kontrolovaná mánia - Stránka 2 Empty Re: Kontrolovaná mánia

Odoslať  Lucas Št 29 február 2024 - 10:16

Teraz musím niečo ohľadom tejto témy povedať za seba.
Totižto ešte pred pár rokmi, keď sme v lete opravovali dom po starých rodičoch, som mal chvíľu veľmi, až príliš veľmi dobré obdobie.
Po x rokoch som opäť vládal fyzicky pracovať, tešil som sa z napredovania v práci, pomáhal som robotníkom (lepšie povedané som pracoval s nimi), išlo to tak pár týždňov, deň čo deň som bol veľmi dobre naladený 😀 samozrejme, kto by sa netešil?
Ale k veci. Zistil som, že nepotrebujem fakticky lieky. Už som bol v období "vyčistenia" sa od AP.
Nepociťoval som ani zďaleka úzkosti (užíval som cez deň detskú dávku BZD), v noci keď som spal možno 4 hodiny, tak aj veľa (keďže som vysadil sedatívne AD). Časom som však začal pociťovať mrzutosť, triasli sa mi ruky (akoby oneskorené absťaky po dramatickom znížení BZD), bol som mimoriadne podráždený - a zrazu prišiel stav, ktorý som nikdy ešte nezažil - bolo mi extrémne nepríjemne, pohltili ma akoby celého ťažké úzkosti, stavy neskutočnosti tohto sveta, mal som aj ilúzie. Doteraz nezabudnem na ten pre mňa "paranormálny" pocit, keď sme ešte niečo mali poriešiť, a ja som si pripadal doslova ako robot, nevedel som, čo sa to so mnou deje a keď som chodil, vôbec som necítil pôdu pod nohami 😬 akoby som sa vznášal... Bolo mi na vracanie, proste celé zle.
Konečne sme sa dostali domov, užil som lieky, ale spánok neprichádzal a začal som upadať do veľmi silnej depresie.
Naklusal som za bývalou psychiatričkou, ktorá len pozerala na mňa a žula orechy... 🙄
Zmenili sme komplet liečbu, ale ja som sa celé dva mesiace nevedel vyhrabať z depresie.
Úprimne povedané, neviem, či to bolo v dôsledku náhleho vysadenia liekov alebo či som skôr nezažil stav hypománie (!), ktorý vôbec psychiatrička neriešila. Ale keď sa tak spätne obzriem, mnoho tomu nasvedčovalo. Každopádne to už nikdy viac nechcem zažiť...
Nech to bolo čokoľvek, ako tu čítam aj vaše príspevky - áno, iste, hypománia či mánia môže byť perfektný zážitok pre človeka - ak prevláda eufória (pritom však v ťažkej mánii telo trpí), avšak psychiatri veľmi dobre vedia, prečo treba čím skôr pacienta stabilizovať, lebo je to akútny, neraz život ohrozujúci stav s následným prepadom do ťažkej depresie. Vy, čo ste to zažili, to veľmi dobre poznáte. Ja len čo som videl na akútnom oddelení, keď manickým pacientom odmietajúcich liečbu museli nasadiť masívnu pacifikačnú liečbu a ECT.
Držím vám palce, aby ste boli stabilizovaní ✊
Lucas
Lucas
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 199
Reputácia Reputácia : 51
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 35
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej, regina, dzuli08, Jaro123444, motylek and animusmeus like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Kontrolovaná mánia - Stránka 2 Empty Re: Kontrolovaná mánia

Odoslať  regina Št 29 február 2024 - 19:47

@Lucas
aj vzhľadom na tvoju skúsenosť, ďakujem za povzbudzujúci príspevok v teme Ako sa dnes maš? 18
Niečo podobné som zažila aj ja pred 8 rokmi, keď som znižovala AP a AD a náhle ma to prestalo baviť a užívanie oboch liekov som uťala. Takmer rok som si užívala stavy mánie. Doma so mnou bol len syn v puberte, manžel chodil na týždňovky. Bolo mi fajn, schudla som cca 15 kg z mojej 30kg nadváhy a mala som pocit, že to mám stále pod kontrolou. Vrátili sa mi emócie a aj radosť zo života. Spala som však stále menej /aj to neraz s Hypnogenom/ a neskôr sa mi nálady začali rýchlo striedať. Nečakaný pád do depresie bol prudký a hrozný, Pomohla len hospitalizácia ako inak s ECT. Našťastie sa mi podarilo rýchlo vrátiť do normálu a nastaviť na pôvodnú liečbu. Veľmi rýchlo a dobre som sa z toho "otriasla". Dr. mi tvrdila, že sa mi vtedy vrátila psychóza, keďže som bola bez liekov. No neviem, možno to bol syndróm z náhleho vysadenia dokonca dvoch druhov psychofarmák.

Neviem či vlastne existuje kontrolovaná mánia, či sa teda dá ukontrolovať. Človek si myslí, že to má pod kontrolou, no ono sa to predsa vymkne.

regina
regina
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 646
Reputácia Reputácia : 292
Dátum registrácie : 05.09.2011

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: schizoafektivna porucha
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej, Jaro123444, motylek and animusmeus like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Kontrolovaná mánia - Stránka 2 Empty Re: Kontrolovaná mánia

Odoslať  Jaro123444 Št 29 február 2024 - 20:17

Ja som si tiež užíval mániu bez liekov, mal som ich predpísane ale nebral som ich. Vedel som fungovať v škole aj keď ťažkopádnejšie ako ostatní ale užíval som si to. Vôbec som si neuvedomoval, že som chorý. Hoci jaký moment dobrý ma vedel vzrušiť. V prvom ročníku na strednej a v druhom som spával denne 3-4 hodiny. Taký som bol nabudený, že som nedokázal absolútne spať . Nikdy som to ale doktorke nehovoril, netušíl som že mi niečo je, neuvedomoval som si to proste, len užíval. S liekmi si to už neužívam, s liekmi už mánia neni, mám problém šoférovať. Bez liekov som mal také reflexy pri šoférovani ako v rýchlo a zbesilo. Nemusí byť vždy tá mánia na škodu, lepšie ako depresia. V depresii ťažkej často sú samovražedné myšlienky, v mánii nie. Ja som nikdy nebol pre toto hospitalizovaný lebo som nevedel čo so mnou je a nevšimol si nikto nič na mne také, ale toľko prebdených nocí čo som zažil to asi málo kto
Jaro123444
Jaro123444
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 356
Reputácia Reputácia : 7
Dátum registrácie : 03.11.2022
Vek : 22

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: Paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Mirzaten (30mg), Quentiapine accord (75mg), Solian (200mg)

animusmeus likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Kontrolovaná mánia - Stránka 2 Empty Re: Kontrolovaná mánia

Odoslať  Lucas Št 29 február 2024 - 21:35

Problém je v tom, že mánia sa považuje za patologický jav v zmysle deficitu spánku, zníženého príjmu potravy a tekutín, v horšom prípade neprijímanie ani potravy, ani tekutín - život ohrozujúci stav. Mánia neznamená vždy eufóriu, nálada môže byť paradoxne rezonantná, a teda sa prejavuje agresivitou a hnevom. Dokonca sú zdokumentované aj prípady, že práve počas nekontrolovateľnej mánie spáchali pacienti samovraždu (v dôsledku bludov, že sú nesmrteľní a pod.).
Ale každý zažíva manické epizódy rôzne, každopádne mimoriadne "vyžmýka" telo vo veľmi krátkej dobe...
Je to ozaj veľmi komplikovaná záležitosť. 
Viac by vedeli povedať, kto epizódu mánie či hypománie reálne zažili a boli pre ňu hospitalizovaní - to je pre mňa  odpoveď, že nedá sa ju reálne kontrolovať.
To, že je niekto "nakopnutý", ľudovo zvaný "maniak", automaticky neznamená, že trpí BAP. Niektorí ľudia sú ozaj výkonnejší, nepotrebujú veľa spánku, sú funkční v živote a nijak im to neubližuje (samozrejme, ak za tým nie sú stimulanty 😀). Poznám minimálne dvoch takých aktívnych ľudí a úprimne im tak trošku závidím. 
Niečo podobné som zažil počas užívania vyššej dávky Alventy - odvaha, zvýšená výkonnosť, menej spánku a pod. Ale nebola to patologická hypománia, len jej aktivizujúci účinok, ktorý však časom vypršal.
Lucas
Lucas
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 199
Reputácia Reputácia : 51
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 35
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej, regina and animusmeus like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Kontrolovaná mánia - Stránka 2 Empty Re: Kontrolovaná mánia

Odoslať  animusmeus Pi 1 marec 2024 - 11:07

Tak a je po manii, aspon dufam : D , dnesnu noc som uz spal celu, ale asi vdacim zasahu lekarky a sebe, ze som si dal povedat. Zdvihla mi davky liecikov a na noc mi nakazala Frontin v dvojnasobnej davke, namiesto gerodormu. Kazdopadne citim sa teraz dost vycerpany, lebo spankovy deficit. Uvidime co sa bude diat vecer. Drzte sa vsetci ; )
animusmeus
animusmeus
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 74
Reputácia Reputácia : 4
Dátum registrácie : 31.03.2023

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila, Lithium, Rispen, Trittico, Akineton, Frontin, Atarax

Matej, regina, Jaro123444, motylek and Lucas like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Kontrolovaná mánia - Stránka 2 Empty Re: Kontrolovaná mánia

Odoslať  rasto St 13 marec 2024 - 23:41

ja mavam take navaly euforie aj 5 krat za den neviem ci to je mania ale je to fajn pocit ked to pride trva to len par minut a potom zase sa citim normalne ale ja si to vysvetlujem ze to je z liekov ale asy sa takto prejavuje u mna mania,
rasto
rasto
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 492
Reputácia Reputácia : 60
Dátum registrácie : 18.10.2015
Bydlisko Bydlisko : stredne slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: f20
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore