Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Depakine Chrono

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Depakine Chrono Empty Depakine Chrono

Odoslať  Dušan Fajnor Po 20 november 2023 - 19:15

Depakine Chrono

Ahoj

Idem robiť taký malý experiment. Sľubujem si od toho veľa a logika mi dáva za. Idem vysadiť tento medikament a to Depakine Chrono.

Spomínam si na rozhovor so psychiatričkou, ktorý prebehol z pred 300 rokmi, kde som jej spomenul "že na to nemám náladu". A ona hneď zareagovala a predpísala tak nový liek. Nevenoval som novému medikamentu prílišnú pozornosť a nechal som ho tak v nePozornosti. Čiže nesledoval som vedľajšie účinky, či naopak zlepšenia. Bral som to ako rutinu.

Už dlhé roky bojujem s ospalosťou, nie s nespavosťou. Celé rána a doobeda ma to ťahalo do postele, oči sa mi zatvárali, tak povediac blikali, nedalo sa čítať knižku, či ráno fungovať normálne ako bežný človek. Napríklad som chodieval na rannú do roboty a tam som tak povediac v duchu spal. Nebola so mnou reč. Za to po obede som bol už majster sveta.

Je tomu vyše týždňa čo som bol u doktorky a navýšila mi na základe výsledkov testov z krvi dávky Depakine Chrono o jednu tabletku. Poukazovala na to, že na moju hmotnosť mám nízke čísla kyseliny valprovej. Nebol som s tým spokojný, nakoľko mi liek chcela prepísať na obed a tak sme sa rozhodli pol tabletky ráno a večer.

A čo sa stalo? Je tomu ale týždeň, čo prespím aj poobedia, urobím si tak troch, štyroch polhodinových šlofíkov a niekedy spím aj do tretej. Takto prespím aj 14, 15 hodín a ja strácam tak drahocenný čas na seba a ostatných.

Tak som sa rozhodol že tento liek vysadím úplne celý. Logika mi hovorí, že liek je na povzbudenie nálady s ktorou som zatiaľ nemal problémy, ale za to som ospalejšší. Nechce sa mi čítať leták od lieku, na čo všetko sa užíva. Sľubujem si od vynehania tejto dávky veľa. Ak sa ukáže, že rána a doobedia bude so mňa majster sveta, mám vyhrané. Jooooj, teším sa ako malý chlapec. Budem môcť tak robiť svoje aktivity, dodržiavať svoj denný program, akýsi organizér a možno vystane čas aj na štúdium programovania.

Takto som chodil spávať o 24:00hod a vstával na budíček o 09:00hod. S pridanou dávkou som skákal do postele každú chvíľku.

Držte mi palce, a ak to bude fungovať u mňa, malo by to fungovať aj u ostatných, tích, ktorý prekonali nespavosť, ale za to nie ospalosť.

_________________
Od leta 2018 sa
finančne vzdelávam,
vediem osobný rast a sebarozvoj
a študujem IT - programovanie
Dušan Fajnor
Dušan Fajnor
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 159
Reputácia Reputácia : 16
Dátum registrácie : 21.05.2023
Vek : 45
Bydlisko Bydlisko : Trnava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 - Paranoidná schizofrénia; F51.8 - Insomnia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Kventiax SR s postupným predlžovaním 3x300mg - 0-0-3; Cisordinol 1x10mg - 0-0-1; Depakine Chromo 1x300mg - 0-0-1

Juraj and Jaro123444 like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Depakine Chrono Empty Re: Depakine Chrono

Odoslať  Juraj Po 20 november 2023 - 19:31

Dušan, držím ti palce, nech vysadzovanie lieku dobre dopadne. Ja som Depakine Chrono bral v roku 2019 pár dní a keďže som nemal dojem že by mi pomáhal, tak som ho vysadil. Psychiatrička z toho bola trochu v šoku, ale akceptovala to a viac mi ho nepredpísala.

Mne na tom lieku vadili dve veci. Prvá, že som pri masturbácii nič necítil, a druhá, že by som musel chodiť na odbery krvi.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 557
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Dušan Fajnor likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Depakine Chrono Empty Re: Depakine Chrono

Odoslať  Lucas Po 20 november 2023 - 19:46

@rebelVrana
Ahoj, Depakine (valproát sodný) sa radí medzi stabilizátory nálady, preto má využitie v liečbe bipolárnej afektívnej poruchy (hlavne mánie) a keďže je to antiepileptikum, tak i na liečbu epilepsie.
Neviem, v akej dávke ho užívaš, každopádne klasické Depakine je zväčša 500 mg tbl. Má celkovo upokojujúce účinky pôsobením na GABA receptory.
Samozrejme, ako aj iné lieky, môže spôsobiť ospalosť a únavu - nehovoriac v kombinácii s inými psychofarmakami, keď sa vzájomné nežiaduce účinky zosilňujú.
Najlepšie by bolo znižovať ho postupne, nie náhle, rovnako ako pri iných našich liekoch, aby nedošlo k prípadným nepríjemným symptómom z vysadenia (samozrejme najlepšie po dohode s ošetrujúcim lekárom).
Všetko dobré
Lucas
Lucas
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 201
Reputácia Reputácia : 51
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 35
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

rasto, Jaro123444 and Dušan Fajnor like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Depakine Chrono Empty Re: Depakine Chrono

Odoslať  kimi2028 Št 23 november 2023 - 13:15

Ja si myslím, že je to skôr o kventiaxe, ktorý máš napísaný ako medikament tu na fóre teda, ak ho ešte berieš. Ten liek má také tlmiace účinky, že koniec. Je to jediný liek, na ktorom som prespal skoro celé dní a bol som hore tiež len pár hodín počas dňa (bol som hore asi 3-4 hodiny denne). Vstával o 14:00 a chodil spať o 18:00... Iné lieky boli zatiaľ úplne v pohode, čo som bral... Tá súčasná reagila zmenila ma v dobrom na nepoznanie, ale nie každému sadnú lieky a každý je univerzál...
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2185
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

Dušan Fajnor and Lucas like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Depakine Chrono Empty Re: Depakine Chrono

Odoslať  dzuli08 Št 23 november 2023 - 18:47

Ahojte, inak keď už sme pri tom Kventiaxe, ja som mala tiež obdobie keď mi ho Dr. predpísala, bolo to na podchytenie stavu, a mala som ťažšie obdobie vtedy, tak ale dalo sa to vyriešiť ambulantne. Ale tiež si spomínam, že teda poriadne utlmoval, ja som ho brávala na večer. Ale to ma do pol hodiny odpálilo a spala som. Tuším sa to volalo Quentiapine ten liek, teda účinná látka ten kventiax. Inak ja vás všetkých obdivujem, čo sa v tých liekoch vyznáte a poznáte, čo ako funguje. V tom som sa nejak nešprtala. Som rada, že mne lieky sedia +- 15 rokov rovnaké. Beriem Aripiprazol 10mg ráno a Elontril 150mg. Toť moje "menu". Very Happy s psych. liekov. Dúfam, že toho bude čo najmenej.

_________________
Forget about the past, live for the present and think about the future. flower No one is in charge of your happiness, except you. it is perfect
dzuli08
dzuli08
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 540
Reputácia Reputácia : 446
Dátum registrácie : 25.04.2016
Vek : 36

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj, Jaro123444 and Lucas like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Depakine Chrono Empty Re: Depakine Chrono

Odoslať  Lucas Št 23 november 2023 - 19:10

@dzuli08
Ahoj
To bude asi tým, že si vypĺňame voľný čas štúdiom laickej farmakológie 😀
Pravdepodobne si užívala kvetiapín s okamžitým uvoľňovaním - preto ťa tak rýchlo zložil (tie sú označené ako Quetiapine).
@Juraj má Hedonin XR s postupným uvoľňovaním v dávke 500 mg večer - takže mu účinkuje fakticky až do ďalšieho večera... Kto by nebol utlmený?!
Inak máš vynikajúce lieky, aripiprazol a k tomu NDRI stimulujúce antidepresívum bupropion - Elontril. Dovoľ mi sa naň spýtať, ako ti zaberá? Pociťuješ pri ňom ten stimulačný a antidepresívny efekt? Lebo ako AD je ozaj jedinečné. My sme ho totiž skúšali so psychiatričkou nasadiť do liečby, aby ma "nakoplo", keďže mám skôr últmovú depresiu či čo mi to vlastne je (maybe dystýmia) a práve tým, že inhibuje spätné vychytávanie noradrenalínu a dopamínu, je údajne veľmi účinné a nemá také nežiaduce účinky ako klasické SSRI. No realita u mňa bola asi taká že dve hodiny po užití som zaspal 😀
Veľmi som bol z toho sklamaný, keďže Alventa mi nezaberá. Lekárka povedala, že dokonca s generikom Wellbutrin SR, ktorý sa dávkoval 2x denne, mali pacienti omnoho lepšie výsledky, ako keď presedlali na originál Elontril.
Želám všetko dobré
Lucas
Lucas
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 201
Reputácia Reputácia : 51
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 35
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj and Jaro123444 like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Depakine Chrono Empty Re: Depakine Chrono

Odoslať  dzuli08 Št 23 november 2023 - 20:05

@Lucas
No to som ani netušila, že mám také super kombo....ale moja doktorka, ktorá ma prebrala v 18tke po druhej psychóze ma takto super nastavila na lieky. Vtedy bol tento Abilify ako novinka. Tušim som bola aj v rámci nejakej štúdie. Veľmi som vďačná tej pani doktorke, bola skvelý človek úplne mi sadla. Píšem, že bola lebo jedného dňa zomrela. Mala sama zdravotné problémy. Ona mi aj nasadila Wellbutrin presne ako moje finalne AD. Ja som brala kadejake aj Alventu aj Escitil a uz neviem čo Atarax ? Existuje? Čo sa týka tvojej otázky, tak určite mi to pomáha aspoň stabilizovať tú depku, i keď samozrejme mávam ups and downs. Aj úzkosť sem tam príde, ale to už vtedy musí byť na mna vela(stresov,tlakov a pod.) Ale inak fungujem normálne, až tak necítim utlmovanie, hoci niekedy si musím po práci zdriemnuť. Ale asi ma to istym sposobom tlmí, lebo si prídem niekedy taka komótna. Aj mama mi to už vytkla. Ale tak mám na to papier ako sa vraví. Ja sa vlastne cítim ako normálny zdravý človek. Ale isto majú na tom svoj podiel aj lieky. Bojím sa ich vysadzovať.

_________________
Forget about the past, live for the present and think about the future. flower No one is in charge of your happiness, except you. it is perfect
dzuli08
dzuli08
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 540
Reputácia Reputácia : 446
Dátum registrácie : 25.04.2016
Vek : 36

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Depakine Chrono Empty Re: Depakine Chrono

Odoslať  Lucas Št 23 november 2023 - 20:28

@dzuli08
Tak to bola výborná lekárka... Oplatilo sa ti zapojiť do štúdie, áno originál Abilify znamenal veľký pokrok v liečbe psychóz (niekde už je schválený ako prídavná liečba k ťažkej depresii), navyše už je v zahraničí aj jeho vylepšená verzia brexpiprazol - takže napreduje sa vo výskume a liečbe 👌
Som rád, že ti lieky sedia a takú dlhú dobu. Únava je prirodzená aj u zdravých, my sa zvykneme skôr vyčerpať + lieky, samozrejme, robia tiež svoje...
A výkyvy, to máme veru všetci. Vďaka Bohu za tie pekné dni, keď sú 🙂
Áno, Atarax ešte je - je to nenávykové anxiolytikum (proti úzkosti), veľmi sa ani nepoužíva, nakoľko jeho účinok je akurat tak tlmivý (hydroxyzín je to a účinkuje proti alergii), navyše vo vysokých dávkach predlžuje QT interval a môže spôsobiť závažné srdcové arytmie. Preto sa v liečbe úzkosti dáva prednosť BZD.
Ak si stabilizovaná, veru, radšej ostať pri dvoch liekoch, ako nedajbože vysadiť a skončiť na piatich ...
Lucas
Lucas
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 201
Reputácia Reputácia : 51
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 35
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Depakine Chrono Empty Re: Depakine Chrono

Odoslať  Dušan Fajnor Št 23 november 2023 - 20:29

dzuli08 napísal:Ahojte, inak keď už sme pri tom Kventiaxe, ja som mala tiež obdobie keď mi ho Dr. predpísala, bolo to na podchytenie stavu, a mala som ťažšie obdobie vtedy, tak ale dalo sa to vyriešiť ambulantne.

@dzuli08

Ja ten kventiax SR beriem od poslednej hospitalizácie, asi od roku 2013, keď mi ho nastavili. Samozrejme, že trvalo dlhých päť rokov, keď sa veci dali do poriadku. Pamätám sa, keď došiel synovec na návštevu a ja som sedel za počítačom som nahlas sa povzbudzoval slovami "Duško, sústreď sa, koncentruj sa!!!. Alebo boli dni, keď som išiel do postele so zapatím tabletom a pokúšal sa sledovať videohry a zaspať pri tom.

Potom v lete 2108, keď som sa dozvedel druhú diagnózu a jej príčinu všetkých psychóz, halucinácií a bludov, som insomniu porazil. Od vtedy si nerobím starosti so spánkom a celkovo so životom. Dlhých 16-rokov som bol ovládané a riadené psycho, čo mi strašne vadilo a musel som robiť kompromisy.



_________________
Od leta 2018 sa
finančne vzdelávam,
vediem osobný rast a sebarozvoj
a študujem IT - programovanie
Dušan Fajnor
Dušan Fajnor
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 159
Reputácia Reputácia : 16
Dátum registrácie : 21.05.2023
Vek : 45
Bydlisko Bydlisko : Trnava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 - Paranoidná schizofrénia; F51.8 - Insomnia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Kventiax SR s postupným predlžovaním 3x300mg - 0-0-3; Cisordinol 1x10mg - 0-0-1; Depakine Chromo 1x300mg - 0-0-1

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Depakine Chrono Empty Re: Depakine Chrono

Odoslať  Dušan Fajnor Ne 26 november 2023 - 21:00

Ahoj

Hlásim, že transmisia je úspešná. je to šiesty deň od vysadenia tohto medikamentu a môžem povedať, že som spokojný. Stávam krátko pred budíčkom a vidno, že lieky, čo som bral boli na škodu viacej ako na úžitok. Ráno a doobedia som tak čulí do práce a hlavne nie som ospalý, či sa mi neZatvárajú oči a neťahá ma to do postele. Samozrejme poobednajšieho šlofíka si dávam, ale to kvoli tráveniu obeda. Ešte okúsim jeden týždeň, a keď bude takýto, už na dobro potom zbohom Depakine Chrono. Som zvedavý, čo mi na toto povie doktorka.

_________________
Od leta 2018 sa
finančne vzdelávam,
vediem osobný rast a sebarozvoj
a študujem IT - programovanie
Dušan Fajnor
Dušan Fajnor
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 159
Reputácia Reputácia : 16
Dátum registrácie : 21.05.2023
Vek : 45
Bydlisko Bydlisko : Trnava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 - Paranoidná schizofrénia; F51.8 - Insomnia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Kventiax SR s postupným predlžovaním 3x300mg - 0-0-3; Cisordinol 1x10mg - 0-0-1; Depakine Chromo 1x300mg - 0-0-1

dzuli08 and Lucas like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Depakine Chrono Empty Re: Depakine Chrono

Odoslať  Lucas Ne 26 november 2023 - 21:12

No tak to ti blahoželám. Síce ešte nepredbiehajme, ale hádam nebudeš pociťovať syndróm z odňatia lieku.
Pani doktorke sa možno postavia dupkom vlasy na hlave, ale ak nemáš epilepsiu ani bipolarku, tak som presvedčený, že s racionálnym vysvetlením nájdeš u nej pochopenie 😉
Nikoho z nás predsa nebaví prespať pol dňa...
Lucas
Lucas
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 201
Reputácia Reputácia : 51
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 35
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

dzuli08 and Dušan Fajnor like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Depakine Chrono Empty Re: Depakine Chrono

Odoslať  Dušan Fajnor Ne 26 november 2023 - 21:19

Mal som len dve diagnózy, nuž, žiaľ sú už len na papieri.

_________________
Od leta 2018 sa
finančne vzdelávam,
vediem osobný rast a sebarozvoj
a študujem IT - programovanie
Dušan Fajnor
Dušan Fajnor
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 159
Reputácia Reputácia : 16
Dátum registrácie : 21.05.2023
Vek : 45
Bydlisko Bydlisko : Trnava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 - Paranoidná schizofrénia; F51.8 - Insomnia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Kventiax SR s postupným predlžovaním 3x300mg - 0-0-3; Cisordinol 1x10mg - 0-0-1; Depakine Chromo 1x300mg - 0-0-1

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore