Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Pomoc

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Pomoc Empty Pomoc

Odoslať  Zana So 21 október 2023 - 14:26

Dobrý deň.Som tu nová a nemam psychickú diagnózu.Ma ju ale môj priateľ a ja neviem či je taká ako hovorí on.Chcela by som poradiť a vedieť váš názor.Priatel je po druhej psychoze,o prvej mi povedal len toľko,že mal depresiu.Az potom a postupom času som sa dozvedela,že mal výpadky pamäte,bludy a vztahovacnost.Je profesionálny športovec a dva roky po prvej psychoze bol bez klubu.Po dvoch rokoch vysadil lieky a vrátil sa zasa k športu.Nanestastie mal veľké nedorozumenia s trénerom a nechceli ho v klube.To mu spustilo druhu psychozu pri ktorej mal veľké bludy,nespal cca 3dni,začal piť ,byť vzrahovacny a mierne agresívny.Jeho sestra mi povedala že diagnóza ako aj po prvej psychoze znie akútna psychóza bez príznakov schizofrénie...Tá akútna fáza trvala asi dva mesiace,predtým mu trvalo rok kým sa dal dokopy..Chcem sa spýtať je možné už po druhom ataky aby táto diagnóza bola správna,alebo už je to schizofrenia?
Zana
Zana
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 8
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 21.10.2023

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Pomoc Empty Re: Pomoc

Odoslať  Mous So 21 október 2023 - 17:10

@Zana ahoj. My tu nie sme psychiatri, no z toho čo píšeš sa zdá, že tvoj partner trpí paranoidnou schizofréniou. Údajne v prvom roku po prepuknutí sa často vyskytuje depresia- pacient má problém prijať, že je psychicky chorý, je smutný a pod. Vzťahovačnosť a bludy spadajú do obrazu práve par.sch., pričom je možné, že mal aj halucinácie (hlasy a pod.) ... držím palce
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Lucas likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Pomoc Empty Re: Pomoc

Odoslať  Zana So 21 október 2023 - 17:21

Ďakujem pekne za odpoveď.Viem,že nie ste psychiatri,ale máte skúsenosti.Hlasy neviem či mal,ale vadilo mu keď si môj syn kopal s loptou,strašne ho to dráždilo..Skôr by ma zaujímalo či akútna psychoza je len taká prvotná diagnóza,ako sa to vyvinie.Ta druhá psychóza sa mu vrátila aj zo stresu aj preto,že lieky už nebral..
Zana
Zana
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 8
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 21.10.2023

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Pomoc Empty Re: Pomoc

Odoslať  Mous So 21 október 2023 - 17:52

@Zana Ako píšem, bude to asi schizophrenia paranoides. Prvá dg teda vo Vašom prípade akútna psychóza byva niekedy neurčitá, skôr všeobecná, bližšie nešpecifikovaná. Keď sa stav po vysadení liekov opakuje, často sa jedná o schízu, pričom paranoidná forma je najčastejšia. Ak ďalšiu ataku psychózy spustí stres, bude to najskôr par.sch. Mal by byť partner liečený, aby sa mu to nevracalo, nech je podľa možnosti v trvalej remisii.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Pomoc Empty Re: Pomoc

Odoslať  Zana So 21 október 2023 - 18:07

Ďakujem ti.Podla toho všetkého čo som prečítala,som si aj myslela..Vobec netuším čo bude ďalej,pretože v takomto stave som ho nespoznavala.To nebol on,skákal z témy na tému,bol vysmievacny a zlý..pritom on je neskutočne dobrý človek.Nemam to ani komu povedať,pretože nechcem aby to ktosi vedel.Berie risperidon a rivotril ráno a večer pol tabletky.
Zana
Zana
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 8
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 21.10.2023

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Pomoc Empty Re: Pomoc

Odoslať  Mous So 21 október 2023 - 18:50

@Zana no to je dobre, že si dá povedať a lieky užíva. Asi ho hnevá, že po liekoch pribral, prípadne iné vedľ.účinky, kvôli tomu športovaniu. Áno toto fórum vie pomôcť. Žiaľ okolie býva zvedavé, tak sa to často-krát nejako dozvie. Pacient a jeho blízki môžu byť potom stigmatizovaní, odmietaní. Všeobecne ale platí usus, že keď užíva chorý lieky, nebezpečný nie je. Skôr môže byť zneužívaný inými. Tu na fóre je dosť kadejakých info, tak kiež by Vám pomohli. Držte sa
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 870
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej, rasto and Lucas like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Pomoc Empty Re: Pomoc

Odoslať  animusmeus So 21 október 2023 - 21:01

@Zana ste v kontakte s lekármi? Ti najlepšie asi vedia zhodnotiť stav podľa príznakov... Mne to ale inak kľudne sedí aj na schizoafektivnu poruchu. Dá to asi dosť času kým sa konečná Dg. vykristalizuje. Nie vždy je to správne na prvý šup. Držte sa!
animusmeus
animusmeus
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 74
Reputácia Reputácia : 4
Dátum registrácie : 31.03.2023

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila, Lithium, Rispen, Trittico, Akineton, Frontin, Atarax

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Pomoc Empty Re: Pomoc

Odoslať  Zana So 21 október 2023 - 21:16

Ďakujem.Aky je prosím ta hlavný rozdiel medzi schizofréniou a schizoafektivnou?
Zana
Zana
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 8
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 21.10.2023

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Pomoc Empty Re: Pomoc

Odoslať  Tuto So 28 október 2023 - 4:30

Ahoj Zana!
Je dobre, že sa zaujímaš o priateľove zdravie a má obrovský význam, že na ochorenie nie je sám. Dobrou správou je, že mal len dva ataky. Už aj v staršej literatúre je napísané, že pri disciplíne s užívaním liekov a návštevách u MUDr. je možné vyliečenie práve pri prvom a druhom ataku. Je to síce na pár rokov, ale šanca tu je, a to nespomínam rôzne nové lieky, čo pravdepodobne budú aj na trhu. Vrele doporúčam stacionár, kde je pacient v pracovný čas liečený rôznymi terapiami, čo zvykne stabilizovať a pochopiť zdravotný stav.

Možnosťou pre neho sú aj depotné injekcie. Sám ich užívam a mám pocit, že mi pomáhajú.

S pozdravom a želaním trpezlivosti, Tuto

_________________
facebook: "Byť normálnym je čoraz viac nenormálne."
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4784
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

Matej and Saladin like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Pomoc Empty Re: Pomoc

Odoslať  Zana So 28 október 2023 - 12:35

Ahoj Tuto.Ako myslíš,že je to na pár rokov,kým sa vylieči?Je vôbec možné podľa teba byť ďalej profesionálny športovec keď ho lieky utlmujú a asi aj spomaľujú?Lebo to je to čo mu robí najväčší stres..
Zana
Zana
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 8
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 21.10.2023

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Pomoc Empty Re: Pomoc

Odoslať  kimi2028 So 28 október 2023 - 13:59

Tak, že tieto psychické choroby sú na veľmi dlhý čas. Nejde to vyliečiť zo dňa na deň, ale zmeny ku lepšiemu je možné bádať až časom. Problém je aj však ten, že každý z nás má inú tvár ochorenia, aj keď sa volá to schizofrénia. Vážne existuje viacero druhov tohto ochorenia a je ťažké povedať nejaké konkrétne prognózy. U mňa dominujú už dlhší čas na šťastie len negatívne príznaky pred tými pozitívnymi, ktoré vedia byť nepríjemnejšie. Takto som len trochu "lenivý". Športovať dá sa určite veľmi dobre aj s týmto ochorením. Mám aj odskúšané, že kľudne aj 4x do týždňa, keď som hrával futsalovú mestskú ligu a do toho som neobmedzoval ani zápasy vo futsale s kamarátmi. Zvládol by som v pohode aj viac, aj keď nie je to ideálne, keďže hrával som to soboty, nedele, pondelky aj utorky celé 4 mesiace. Nevidel som v tom problém, aj keď i fyzická záťaž bola to väčšia. Myslím tak, že športovať 4 dní za sebou. Aj tento rok sa chystám na mestskú futsalovú ligu (1-2x za týždeň), ktorá začne onedlho a do toho budem hrať štandardne aj so svojimi kamarátmi 2x do týždňa...
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2187
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

Matej likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Pomoc Empty Re: Pomoc

Odoslať  Zana So 28 október 2023 - 15:04

Ďakujem.On ale v príprave má dvojfázové tréningy plus víkendy zápasy..Chápem,že vyliečiť trvá nejaký čas..prvú psychozu liečil rok..Ale zároveň mu aj ide o čas,lebo má šancu možno buď teraz alebo nikdy.Myslim,že to čo vlastne najviac miloval ho aj vlastne zničilo.Mrzi ma že ho nespoznávam,že neviem ako reagovať keď napada mňa z vymyslenymi bludmi.Zmenilo mu to úplne osobnost a bojím sa aby mu to neostalo.Berie rispen,už priberá,strasne veľa fajčí a začal piť pivo.
Zana
Zana
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 8
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 21.10.2023

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore