Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Obrovská nerozhodnosť a mnohoznačnosť

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Obrovská nerozhodnosť a mnohoznačnosť Empty Obrovská nerozhodnosť a mnohoznačnosť

Odoslať  Nat77 So 4 december 2021 - 14:07

Ahoj,

stretol sa niekedy niekto z Vás s takým symptómom ako obrovská nerozhodnosť ? Čo sa týka praktický všetkého, od výberu vecí po postoj/názor k veciam, osobám, javom až po rozhodovanie ako sa budem v ďalšej chvíli správať. ? S tým úzko súvisí mnohoznačnosť prípadne nejednoznačnosť významu a názorov na objekt. Výsledok je že vlastne skoro nič nerobím lebo sa neviem rozhodnúť.

Dík
Nat77
Nat77
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 2
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 13.11.2018

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Obrovská nerozhodnosť a mnohoznačnosť Empty Re: Obrovská nerozhodnosť a mnohoznačnosť

Odoslať  kimi2028 So 4 december 2021 - 16:32

Skôr s nerozhodnosťou len v správaní mám problém. Neviem plánovať vecí a som akosi zamrznutý. laughing Potreboval by som nabudiť. Nič užitočné nerobím, čo je škoda a mrzí ma to. Teda mávam také dní...
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2205
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

Matej likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Obrovská nerozhodnosť a mnohoznačnosť Empty Re: Obrovská nerozhodnosť a mnohoznačnosť

Odoslať  Matej Ne 5 december 2021 - 8:49

Ahoj @Nat77 Smile

Aj ja som sa s tým stretol veru, a to najmä v začiatkoch ochorenia. Teda vlastne v prvých rokoch liečby, možno v prvých piatich. Teória hovorí, že by malo ísť o jav ambivalencie, ktorý je jeden z primárnych symptómov schizofrénie podľa tradičnej, starej klasifikácie ešte z čias začiatku 20. storočia. Pamätám si, ako som bol niekedy okolo roku 2006 s mamou u psychiatra a on jej povedal, že istý čas bude musieť za mňa rozhodovať, lebo sa rozhodovať mám a budem mať problém. Asi sme sa tým s mamou vtedy potom neriadili, ale aj tak mi tá veta utkvela v pamäti, nakoľko som sa bál, že mi naznačuje nesvojprávnosť. V skutočnosti však šlo o príznak ambivalencie, ako som sa časom dozvedel.

Neviem, či v súčasnosti vykazujem tento príznak v tom klinickom zmysle slova, no každopádne nerozhodnosť vo voľbe názorov, či vnímanie ich nejednoznačnosti, tak v tom Ťa dosť, myslím, chápem. Toto cítim u seba aj ja. V konečnom dôsledku to potom u mňa vyzerá, že nemám na nič nejaký jasný názor. A aj keď by sa mi akože nejaký zdal vhodný, tak aj tak v mysli vnímam aspoň zo päť ďalších jeho oponentských alternatív, ktoré sa mi rovnako z istého uhla pohľadu zdajú relevantné - takže tým pádom radšej "stojím v úzadí" a nezastávam nejako nahlas vlastne v danej otázke nič.

Neviem Ti, Nat, priamo poradiť, ako sa medicínsky takýto symptóm rieši. Skôr mám dojem, že ustupuje ruka v ruke s ustupujúcimi inými príznakmi v prípade, ak je všeobecná liečba úspešná. Mne to viac-menej ustúpilo hlavne v otázke nerozhodnosti v konaní zhruba po 5 rokoch od stanovenia diagnózy, ale skôr spôsobom, že som to nejako čoraz menej riešil, až som na to zabudol, že mávam takýto problém. V istom okamihu som sa potom obrátil pohľadom späť a uvedomil som si, že tento príznak už takmer vôbec neriešim. Myslím si, že aj u Teba to tak môže byť a že Ti to na istej časovej ploche bude viac-a-viac slabnúť.

Držím Ti k tomu moc palce, aby tomu tak bolo. Super!

matej
Vitaj

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Obrovská nerozhodnosť a mnohoznačnosť Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk

vrana likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Obrovská nerozhodnosť a mnohoznačnosť Empty Re: Obrovská nerozhodnosť a mnohoznačnosť

Odoslať  Iacobus Ne 5 december 2021 - 11:24

Dobrý deň.

Môžem síce pôsobiť ako nerozhodný človek, je to pravda a tak ma asi aj vnímajú. Lenže nie je to tak. Mam názory a zásady, ktoré nemenim vo svojom vnútri. Považujú ma však za nerozhodne preto, lebo svoje názory nepresadzujem. Jednoducho keď ma niekto presviedča o svojej "pravde", len prikyvnem, poviem hmmm. A viac to neriešim. Podľa mňa to nemá zmysel hádať sa, keď vidím, že človek má úplne iný názor. Potom to, samozrejme, vyzerá tak, že ja som nerozhodný, keďže poviem na jeden aj jeho opačný názor, hmm.

Ale mne sa to páči, lebo to súvisí aj s tým, že ľudí k sebe veľmi nepustam, čiže nikto v skutočnosti nevie, čo si o danej téme myslím.

Pozdravujem. J.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

Matej likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Obrovská nerozhodnosť a mnohoznačnosť Empty Re: Obrovská nerozhodnosť a mnohoznačnosť

Odoslať  relouth Ne 5 december 2021 - 13:49

Nerozhodnost moze suvisiet s aj s depresiou. Pamatam si, ze raz v tezkej depresii som si nevedel ani vybrat jedlo v restauracii.
relouth
relouth
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 196
Reputácia Reputácia : 54
Dátum registrácie : 10.01.2020
Bydlisko Bydlisko : Banská Bystrica

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore