Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zamyslenie sa:

Strana 4 z 4 Previous  1, 2, 3, 4

Goto down

• Zaslať odpoveď

Zamyslenie sa: - Stránka 4 Empty Šialená úvaha od KW

Odoslať  kwecko za St 9 apríl 2014 - 21:26

Čo ak to nie je choroba? Čo ak je to povaha?

Keď som psycholigičke povedala, že ma premáha zlosť a smútok bez príčiny, lenivosť, zúfalstvo - povedala, že taká je moja povaha   affraid  

Sú symptómy, ktoré sú ťažké a treba ich liečiť, ale zdá sa mi, že väčšina príspevkov je tu skôr o povahe ako o chorobe... Dá sa to rozoznať??? scratch

kwecko
kwecko
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 201
Reputácia Reputácia : 47
Dátum registrácie : 05.05.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

• Zaslať odpoveď

Zamyslenie sa: - Stránka 4 Empty Re: Zamyslenie sa:

Odoslať  Matej za Št 10 apríl 2014 - 17:50

@kwecko napísal:Čo ak to nie je choroba? Čo ak je to povaha?

Svoj názor by som nechal vyjsť zo skutočnosti, že schizofrenický syndróm výrazne patologicky mení osobnosť človeka. A teda aj jeho povahu. Je pravda, že mnoho z našich prejavov je povahového pôvodu, ale faktom zostáva, že táto povaha bola a je nepriaznivo ovplyvnená biochemickými zmenami v našej nervovej sústave. Čiže by som to až tak výrazne nerozlišoval - povahu a príznaky - pretože schizoochorenie nedolieha ani tak zvonka ako nejaká vonkajšia komplikácia, na ktorú by sme my len reagovali, ale vychádza z nás, z našej vlastnej mysle, často dezintegrovanej.

V minulosti som už aj ja riešil, aké by to bolo, keby som vlastne neochorel, že akú by som mal povahu. Pravdepodobne by som nemal melancholické sklony ani záujem o filozofické vedy. Bol by som to, čo som bol odmala, živý a spoločenský sangvinik. To je však už teraz iné, realita je mi komplikovanejšia, no už netúžim vidieť vo svojom živote alternatívu typu "čo by bolo keby"... Hoci... keď tak nad tým teraz trúsim svoj názor, tak veru, nie so všetkým vo svojej povahe som spokojný... No nebudem to rozvádzať, lebo by som bol zase smutný.

hen

Zamyslenie sa: - Stránka 4 Sun11
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 4747
Reputácia Reputácia : 659
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 34
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (600 mg), Spitomin (10 mg)

Zobrazit informácie o autorovi https://schizo.sk

Návrat hore Goto down

• Zaslať odpoveď

Odoslať  Mischelll za Št 10 apríl 2014 - 19:01

Ako ja si ešte živo pamätám na moju teenegersku povahu, áno bola som lenivá a dosť ...ale žiadny smútok, alebo niečo podobne tam nebolo.....síce ani teraz toho nie je veľa len občas som trochu smutná nenazvala by som to depresiou....a za ďalšie ja som sa nad tým zamýšľala už viac krát čo by bolo keby som nebola chorá.....kde by som bola?....aká by som bola?....a verte mi určite by som nečítala motivačnú literatúru kebyže som sa vybrala tou druhou cestou teda keby som bola zdrava....uz som o tom hovorila aj s psychologičkou, že áno schizofrénia mení povahy osobnosti.... ale zatiaľ nič viac sme si nepovedali....ja si skôr myslím, že som sa vydala na inú cestu, nenaplánovanú......ale nedá sa povedať že som sa nejako výrazne zmenila....ja som vždy bola introvert .....skôr mam teraz pocit, že som už menší introvert, aj keď ani v tom som nebola vyslovene, že čistý introvert.....no proste ja nevidím nejaké veľké zmeny a hej teraz sa viac smejem, ale to je asi všetko..... cherry

Mischelll
Mischelll
Mischelll
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 541
Reputácia Reputácia : 107
Dátum registrácie : 21.10.2013
Bydlisko Bydlisko : východne slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F 20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Aripiprazol STADA, Olanzapin Actavis

Návrat hore Goto down

• Zaslať odpoveď

Odoslať  kwecko za Št 10 apríl 2014 - 19:13

Matej Skalík napísal:

Hoci... keď tak nad tým teraz trúsim svoj názor, tak veru, nie so všetkým vo svojej povahe som spokojný...

hen

no veď toto - čím viac sme nespokojneší so sebou - svojou povahou, tým je choroba horšia. Tým horšie sa cítime  

Ja som bola v puberte úplne iná ako teraz. Celá moja puberta bola ako nočná mora. Hnila som zvnútra, izolovaná od ľudí, sama so svojimi démonmi. Neznášala som sa za to, aká som hlúpa, škaredá, nemoderná, neschopná komunikácie, atď. Až keď som sa začala mať rada, všetko sa otočilo úplne iným smerom. scratch

Samozrejme nie všetko je dokonale perfektne ideálne, ale to ani u tých zdravých. Teda u tých, čo si myslia, že sú zdraví Very Happy

kwecko
kwecko
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 201
Reputácia Reputácia : 47
Dátum registrácie : 05.05.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Návrat hore Goto down

• Zaslať odpoveď

Odoslať  Matej za Pi 9 máj 2014 - 14:49

@kwecko napísal:Až keď som sa začala mať rada, všetko sa otočilo úplne iným smerom.

Veru, treba sa mať v takej normálnej miere rád. Teraz riešim akurát to, že sa snažím prijať zodpovednosť za seba samého. Tieto mienky sú už staré, prijímal som ich už dávno, ale mnohé tieto postoje ma začali v tomto novom roku 2014 opúšťať a začal som labilnieť.

Cítim sa vždy lepšie, keď prijmem zodpovednosť za seba a za to, ako sa mám. Je to istý druh sebaakceptácie, a teda aj istý základný prejav sebalásky. Dosť ma v poslednej dobe napádajú rôzne emócie, ktoré nie sú vôbec príjemné, ani pekné. Často sa nimi nechám unášať a tak ma prevádzajú od jedného depresívneho výkyvu k druhému. Keď si uvedomím vlastnú zodpovednosť za seba, tak sa od nich akosi viem dištancovať, zoberiem ich ako nejaký externý vplyv, ktorý sa pokúšam rozumovo regulovať. Je to fajn spôsob, ako sa dať psychicky viac dokopy.

Huge smiley

Zamyslenie sa: - Stránka 4 Sun11
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 4747
Reputácia Reputácia : 659
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 34
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (600 mg), Spitomin (10 mg)

Zobrazit informácie o autorovi https://schizo.sk

Návrat hore Goto down

Strana 4 z 4 Previous  1, 2, 3, 4

Návrat hore

Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.