Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Blúznenie a šialenstvo

Strana 6 z 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Goto down

• Zaslať odpoveď

Blúznenie a šialenstvo - Stránka 6 Empty Re: Blúznenie a šialenstvo

Odoslať  frances farmer za Po 15 august 2011 - 14:06

Nominálna predstava - opísateľný vonkajší vnem - ktorý determinuje živé aj neživé vo svojej samostatnosti, odhliadnúc od ideálna, v abstraktnosti pojmov Ja, kde je podľa nás - ľudí, pravé poznávanie pravej skutočnosti sveta v subjektívnej polohe, avšak iba ako nejaký obraz nejasného všeobecna a absurdna existencie, ktorej podstatná časová ohraničenosť - konečnosť - mi môže pripadať úplne bez zmyslu podľa diania v nej, je reprodukovaná v mojej duši.
Predpoklad: Celá existencia bytosti nie je existenciou výlučne živej hmoty, alebo nejakého tretieho rozmeru- Ducha, pretože ak existenciou nazveme bytie človeka a večnosť po ňom v celkom nových inštanciách nevnímajúc čas a priestor, čím zhrnieme len význam pravého Bytia, nemôžeme obsiahnuť ontický opak - nebytia sa, resp. nejestvovania existencie.
Všetko úsilie maxima poznávania pochoduje okolo tohto momentu vedomia ako okolo horúcej kaše, ktorá nie a nie vychladnúť spolu s hlavou, ktorá ju ovláda.
Príklad: Viete, že vec je, a že koná, no nepoznáte spôsob (spravidla pohyb) "napodobňovania" bodu jestvovania, teda ak bod absolútna slobody nepochopiteľným umom prírody, ju predurčuje k neustálemu navracaniu sa k nemu a nepretržitému rodeniu sa z neho.
Myslím, že kód, ktorý je časticou tohto pre nás zložitého bodu počiatku i konca existencie je výsledkom všetkých systémov myslenia, či už ľudského, alebo božského.
Riešenie: Každá častica aj tá menšia ako atóm má v prírode a vesmíre v úplnej abstraktnosti pojmov svoju hodnotu usporiadanú v rytmickom rade presne a určito opakujúcich sa čísel, t.z. siaha do nekonečna. Všetky tieto častice tvoria informačnú väzbu, ktorá je súčasťou milióna systémov (o dokonalosti ktorých by bolo treba uvažovať). Keď si túto myšlienku rozložíme v jazyku logiky, alebo matematiky je až desivo zúfalé, že sa nedá bez jedinej chyby definovať podstatné fungovanie kódu, čo znamená, že tento kód v realite v akej ho uvažujem ja a v akej ho uvažovali iní (ak vôbec) nie je správny.
Predpoklad 2: Logickým vysvetlením travania existencie teda môže byť jej dorozumievanie sa s jej výsledkami, a to pomocou rôznych jazykov. Rozlišujeme 2 jazyky existencie: Jazyk vzorov (matematika) a jazyk častíc (fyzika) - z týchto dvoch jazykov je aj jazyk metafyziky, logiky a poézie - tie však umožňujú komunikáciu bytosti s existenciou. Jazyk vzorov a jazyk častíc sú dohovorom existencie samej.
Nenaučil som sa hovoriť jazykmi existencie, t.z., že medzi mnou a bytím nie je žiadny dohovor.
Ľudia, ktorí trpia filozofickým hľadaním svojho miesta vo svete ako individuality, ktorá je schopná fascinujúcich vecí, hľadajú zároveň komunikačné jednotky, ktoré ich spoja s existenčným kódom - nadväzujú vzťahy. Ak však prídete na svet v domnienke nezrozumiteľnosti s ním, nechápete ani ľuďom, ktorých komunikácia s existenciou dokáže vyniesť až tak vysoko, že veria v akéhosi Boha. Títo ľudia vás potom náramne desia, všetci tí farári, spiritualisti, okultisti a veštci a takí podobní.
Snažil som sa však aj tvoriť ideály v najlepšom možnom metafyzickom duchu pôvabu krásy - poézii. Je tu súvis s láskou - chaotickou a podivnou láskou, ktorá tejto poézii nerozumela a dodnes nechce rozumieť, preto došlo k mlčaniu. Na prahu ticha sa však stále strmhlav dolu ilúziami púšťajú rachotiace vodopády nadsilami zmietanej duše, ktorá ako omyl všemohúcnosti príliš rýchlo zanevrela na slobodu, ktorou jej Stvoriteľ nadovšetko pohŕda.
frances farmer
frances farmer
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 260
Reputácia Reputácia : 12
Dátum registrácie : 12.01.2011
Vek : 28

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

• Zaslať odpoveď

Odoslať  Matej za Ne 12 august 2012 - 17:26

Myslím, že sa dostávam do takého malilinkého drobulinkého psychotického rozladenia. Ale to je len môj názor, ktorý nemá žiadnu hodnotu. Sústavne sa na moje názory kašle. Vlastne musím konať tak a prispôsobiť sa tomu, že musím ísť proti svojej srsti a proti svojmu srdcu. Moje srdce je vo všeobecnosti veľmi skazené, v mnohom ho nemám ako očistiť, ale na to nikto nepozerá. Včera som počúval smutné pesničky a plakal som celý večer. Počítač som mal položený na posteli a tak som sem-tam čítal správy. A našiel som správu, ako sa istý 21-ročný mladý Američan zabil, lebo už nemohol ďalej zniesť svoje červenanie. Vyskočil z 11. poschodia. Zanechal 5 strán na rozlúčku. Mne sa ohľadom červenania dostalo pomoci, keď som mal 19. Jemu sa ani v 21. roku nedostalo pomoci - ktovie, či by som tak aj ja neskončil. A ešte dole v diskusii pod článkom mali ľudia tú drzosť zľahčovať jeho trápenie - nikto, kto to nezažil, si nevie predstaviť to denno-denné poníženie.

Začína mi z toho všetkého už fakt šibať. Naozaj som asi strelený, alebo mi to všetko tie filozoficko-teologické a duchovné a psychologické škriepky začínajú hromadne kapať na karbit. Mám pocit, že ľudia okolo mňa si vôbec neuvedomujú, aké je to tu vlastne zúfalé. Celé ľudstvo je uvrhnuté do ťažkého otroctva, z ktorého niet úniku. Viete, tu sa nedá nijak vzbúriť, samovražda ako najvyššie gesto odporu voči systému je vlastne tou najbrutálnejšou prehrou, ktorá uvrhuje do večného mučenia. Môžem sa akurát tak ľutovať na posteli v kúte izby, počúvať smutné melódie a plakať. Ale je to slabé gesto odporu. Nič nezmôžeme. Pravda je veľmi krutá, veľmi bolestná, veľmi nepríjemná. A nemôžem ju odmietnuť tým, že si prekonfigurujem vnútorné pochody, alebo že zjem nejaký liek, alebo že mi psychologička povie, aby som to bral inak. Pravda je pravda, a bude vždy pravdou, inak pravdou nikdy nebola. Nezáleží od doby, nezáleží od človeka, nezáleží od niečoho, je absolútna, pevná a daná. Nedá sa poprieť, nedá sa voči nej účinne vzbúriť, nejestvuje voči nej alternatíva. Som otrok. Nemôžem nasledovať svoje srdce, lebo by som poprel Pravdu. Asi sa rúham, ale neviem to inak vyjadriť, nechcem byť rúhavý, ale naozaj klesám na duchu, keď vnímam tieto pocity a myšlienky, ktoré ma vnútorne zožierajú a požierajú. Som rozorvaný.

Nemôžem sa učiť. Do štátnic mi zostáva 11 dní a ja som sa naučil iba jednu otázku. Myseľ mám úplne v katastrofálnom stave. Nemyslím, že ide o psychózu v pravom zmysle slova, jednoducho vnímam dlhodobo určitú situáciu, ktorá sa týka ideí a myšlienok, a zväzuje ma to. Ovláda ma to. Ničí ma to. Cítim sa, že som podpísal kontrakt s niekým, kto mi povedal, že registrácia je zadarmo, ale zabudol ma upozorniť na stovky drobných poznámok pod čiarou, čo ma to kontrakt bude stáť naďalej, a to ani tak nemám konečný produkt kontraktu zaručený a istý. Ach, strašne sa rúham, budem mať naozaj veľký hriech, ale ničí ma to celé. A všade sú len démoni, a všetci na to kašlú. Nikto si ich nevšíma, nikto ich neberie vážne. Ja viem, už teraz vyzerám vo Vašich očiach ako ten, ktorému šibe, ale nemôžem proste v sebe poprieť isté emócie a idey. Jednoducho niektoré argumenty sú tak silné, že ja nemôžem oponovať. A darmo sa púšťať do debát, ja by som potreboval veriaceho psychológa. Ale takých je málo. Buď sú neveriaci, alebo sú veriaci len z akéhosi oparu kultúry, niečo na spôsob rodinnej tradície alebo niečo ako tradičný folklór v našej geografickej oblasti. Nie naplno a všetkými dvadsiatimi. Lebo buď sa verí v Pravdu so všetkými dôsledkami, alebo je to len folklór a slepá tradícia.

Mama mi stále hovorí, že príliš rozmýšľam. Stále všetko analyzujem a z každej strany musím všetko preskúmať. Ja neviem, necítim sa, že by som išiel obzvlášť do hĺbky. Jednoducho len mám isté emócie a držím sa istých argumentov a trpím. A nemôžem sa sústrediť na štátnice - keby som nemal rodičov, tak by som sa na celé štátnice vykašlal, aj na celého bakalára. Viete, nebaví ma trpieť. Nie som ani trochu hrdina, ani ním nikdy nebudem. Som slabý, neviem si odriekať nič. Dokonca som včera plakal aj preto, lebo som radikalista, buď beriem celé, alebo nič. A tak aj motivačnú literatúru buď celú, alebo nič. Lenže Pravda mi hovorí, že motivačná literatúra stimuluje ego a buduje veci na sebaláske, čo je v rozpore s istými princípmi. Preto asi nie je teda dobrá a musím na ňu zabudnúť. A tak som poprel všetko , čo ona hovorí, aj všetko o sebaláske, aj všetko o sebaúcte a tak. Čiže som sa začal nenávidieť a upadol som do pesimizmu a negativizmu tak ako voľakedy, keď som motivačnú literatúru ešte nečítal.

S rodičmi som sa dohodol, že pôjdem vyskúšať psychologičku. Poznajú sa s jednou, tak ma u nej objednajú. Ale asi ma nestihne "napraviť" do štátnic, takže neviem, ako to dopadne. Reálne sa bojím, že to nezvládnem. Bojím sa. Naozaj mám strach a som veľmi vystresovaný. Chodím stále od okna k oknu. Stále rozoberám do detailu mame svoju psychiku a vŕtam sa v každej drobnosti. Každý ideál a vôbec myšlienku rozoberám. Prídem si ako hlupák, ale zároveň cítim, že na tom nezáleží. Cítim, že všetko je márne a na nič vlastne nezáleží. Tento svet je len prázdna slama, nič. Narodil som sa, umrem si. Proste je to fuk. Je to fuk. Márnosť nad márnosť.

Bojím sa. A som nešťastný. Trápim sa. Ale cítim, že je to jedno, lebo utrpenie je všade vôkol mňa. Systém je tak nastavený, že vykúpenie z toho skazonosného systému majú de iure všetci, ale de facto len niekoľko vyvolených. Radostná zvesť sa ponúka zadarmo s drobnými poznámkami pod čiarou, ktoré zatajujú ďalšie hromady iných drobných dodatočných poplatkov. Kríž, utrpenie, to sú ideály. Poprieť seba, poprieť svoju hodnotu, opľuť sa a obetovať sa, to je hodnotené ako cnosť hodná nasledovania. Neviem, čo mám robiť. Kape mi už na karbit, ale som len úbohý otrok, na ktorom nikomu vlastne nemôže záležať, a aj keby, tak mi nemá ako pomôcť. A to už aj preto, že nemôže pomôcť ani sebe.

Ďakujem za vypočutie. Držte sa!

Blúznenie a šialenstvo - Stránka 6 Sun11
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 4813
Reputácia Reputácia : 714
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 34
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (600 mg), Spitomin (10 mg)

Zobrazit informácie o autorovi https://schizo.sk

Návrat hore Goto down

• Zaslať odpoveď

Odoslať  Tuto za Ne 12 august 2012 - 23:57

Nazdar Matej,
celé som si to prečítal a... V podstate drvivá masa ľudstva môže skonštatovať niečo podobné ako ty. Na názory jednotlivca sa spravidla úplne kašle. Možno vyniknúť majú najväčšiu šancu tie extrémne ladené, o ľahké a príjemné výpovede nestojí takmer nikto, alebo možno v hviezdnom podaní superfilmu, v ktorom však aj tak zaujme ako hlavná postava vystriela polovicu bloku.

V podstate Ti chcem "povzbudzujúco" napísať, že na človeka ako jednotlivca sa každý môže vieš čo. Vidíš to na pohreboch, keď sa zúčastní pár desiatok ľudí. Tí "šťastnejší" majú na ňom stovky a možno aj spomenutie v správach.

Matej, máš to zajedno. Proste si život ži hlavne pre seba. Rád čítam vedecké články a vlastne občas sa tam mihne niečo zaujímavé o človeku. Pre históriu života na Zemi je 100 rokov ani nie napľutie do oceána. Každý z nás bude však za 100 rokov úplne nič. Kašli na všetko, uži si tých svojich pár úbohých desaťročí a pusti z hlavy sprostosti. Koniec koncov aj tí "zdraví" hodnotitelia a "akoženormály" budú dá sa povedať onedlho len hnilá hmota zasypaná metrom hliny.

Proste tak... Tuto
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4643
Reputácia Reputácia : 592
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

• Zaslať odpoveď

Odoslať  Matej za Št 1 január 2015 - 17:42

Matej Skalík v téme Ako sa dnes máš napísal:Ach, tá pukacia komunikácia. To je ale poníženie. Keď už som to načal, môžem sa s tým rovno zveriť. Býva pevnou súčasťou mojich večerných pesím, resp. večerných depresívnych rozlád. Mocnosti mi sledujú myšlienky a keď chcú zmeniť smer uvažovania alebo (čo je častejšie) ma zahriaknuť, že uvažujem nesprávne, tak puknú s televízorom. Mám starší veľký televízor v izbe a on tak zvláštne puká (aj keď je vypnutý). Pukanie je vždy úderné, premyslené, vždy účelové a vždy s presným zámerom. Mocnosti - v zlej nálade tým myslím Boha, v lepšej nálade tým myslím moje superergo, ktoré Boh nejak kontroluje resp. koriguje pukaním. Pukanie má za cieľ v presných frekvenciách zasiahnuť do môjho myslenia, presunúť moju pozornosť na konkrétnu myšlienku, prípadne privodiť záraz a zmenu smeru uvažovania. V zásade ide o zmenu, ktorej predchádzala trebárs rúhavá myšlienka, alebo nejaká pyšná, zlá, alebo pochvalná nečnostného typu. Často ide o sugesciu zlých mocností, na ktoré ma Boh prostredníctvom pukania upozorňuje.

Viete, mne je to veľmi ponižujúce. Veľakrát som to už riešil a je mi to nepríjemné, že takto so mnou niekto komunikuje. Najmä keď neviem po ktorej myšlienke príde náhle puknutie, takže sa neraz stane, že ma to prekvapí a zväčší to vo mne hnev na mocnosti.

Cítim sa kvôli tomu až priveľmi kontrolovaný a korigovaný. Moje upratovanie ma baví aj preto, lebo ma to oslobodzuje, dáva mi fyzický poriadok a systém i prehľad kontrolu nad vecami. Je to akási tak trošku kompenzácia za môj častý pocit, že stále pod dohľadom.

V izbe mám aj veľkého brata... myslím tým obrázky, ktoré so mnou komunikujú našťastie iba tichúčko... často sa usmievajú, alebo sa mračia, podľa toho, čo si dané mocnosti myslia o mojom konaní alebo o mojej myšlienke. To mi však až tak nevadí - stačí sa proste nepozerať na tie obrazy. Ale televízor? A nábytok? Keď idem spať? To puká jedna radosť a ruší ma to pri zaspávaní, nehovoriac o večerných depresívnych rozladách, kedy mi to na zlepšení nálady zrovna nepomáha.

Ďakujem za vypočutie. Viem, trošku som odbočil od témy, ale napadli ma tieto zverenia v súvislosti s tým, že prečo som si nepúšťal smutnú hudbu, ale veselú, v zmysle kweckovej rady.

A tiež sa mi stáva, že mi mocnosti sugerujú rozkaz, ktorý znie "prestaň!". Je to ako sekundárny myšlienkový prúd voľakde na pozadí mysle v mozgovni opreté o akúsi oblú stenu, ktorá susedí so zrakovým centrom. Aspoň tak to vnímam. Tento rozkaz je veľmi častý, silný a hlučný. Sprvu som si myslel, že ide o moje superergo, ktoré ma vychováva a ukazuje mi, že to a to nemám robiť, alebo to a ono si nemám myslieť. Ide však o sugesciu mocností, ktoré ma korigujú a kontrolujú. Je zaujímavé, že moja myseľ je vlastne pred nimi verejná. Ale ja mám pocity verejnosti mysle vlastne odmala... už keď začali prvé pocity kontroly mojej mysle. Spôsobuje to vo mne napätie, ktoré stojí za tou agitovanosťou a nepokojnými končatinami, keď sa o nich sem-tam zmieňujem v téme "Ako sa máš". Toto je teda zdroj tej agitovanosti - to, že sa mi mocnosti kriticky vyjadrujú k mojim myšlienkam a veľa veci mi zakazujú. Napr. formou príkazu "prestaň!", ktoré sa rozlieha po celej mozgovni až k zrakovému centru, a potom formou pukacej komunikácie, kedy sa úroveň diskurzu s mojím ego presúva aj do fyzického sveta televízora a nábytku, a to predovšetkým večer pri zaspávaní, v čase depresívnych rozlád a večerných pesím.

PS: Presunul som svoje zverovanie sem, lebo to nie presne o "Ako sa máš", ale skôr blúznenie, pri ktorom je však irelevantné, či tomu mám veriť alebo nemám. Mňa sa totiž mocnosti nepýtajú na názor, že či niečo z vymenovaného je schizofrenické. V ich podaní si za všetko môžem sám, pričom mocnosti z duše nenávidia psychológiu a netolerujú jej názory. To mi povedali pomerne priamo. Relatívne priamo...  skôr vylúčením iných možností pri našom dialógovaní.

Blúznenie a šialenstvo - Stránka 6 Sun11
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 4813
Reputácia Reputácia : 714
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 34
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (600 mg), Spitomin (10 mg)

Zobrazit informácie o autorovi https://schizo.sk

Návrat hore Goto down

Strana 6 z 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Návrat hore

Povolenie tohoto fóra: