Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Vedľajší účinok antidepresív

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Vedľajší účinok antidepresív Empty Vedľajší účinok antidepresív

Odoslať  Ginny Lee Ut 16 júl 2013 - 13:55

Viete o tom, že práve antidepresíva majú ako vedľajší účinok suicidálne myšlienky? Je to napísané na pribalových letákoch týchto liekov a potvrdila mi to aj sama psychiatrička. Povedala, že všetky andidepresíva majú takýto vedľajší účinok. No to je krása! Keď pacient potom naozaj suiciduje, kto je za to zodpovedný?
Ginny Lee
Ginny Lee
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 23
Reputácia Reputácia : 4
Dátum registrácie : 16.11.2012

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Vedľajší účinok antidepresív Empty Re: Vedľajší účinok antidepresív

Odoslať  historik Ut 16 júl 2013 - 22:42

Toto som čítal na internete o antidepresíve Escitil. Ale teraz sa čudujem, že všetky antidepresíva sú také... What a Face 
historik
historik
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 360
Reputácia Reputácia : 78
Dátum registrácie : 18.04.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Vedľajší účinok antidepresív Empty Re: Vedľajší účinok antidepresív

Odoslať  Matej St 17 júl 2013 - 11:57

Beriem Escitil 3 roky dva razy denne a ani raz som nemal suicidálne myšlienky počas tohto pomerne dlhého obdobia. Práveže si myslím, že má na mňa výrazne blahodárny vplyv a naozaj ma zbavil mnohých sociálnych strachov a obáv a viditeľne zdvíha náladu.

Myslím si, že hoci naozaj tento liek to má uvedené medzi svojimi možnými vedľajšími účinkami, stáva sa to najmä ľuďom, ktorí sú veľmi mladí (18-25 r.), a aj to počas prvých 2-3 týždňoch užívania. Ja keďže zo svetonázorových dôvodov vnímam suicidium ako hriech, tak som mal vždy ďaleko od takéhoto riešenia vecí, možno i preto ma to ani v počiatkoch liečby Escitilom nepostihlo. Avšak blahodárnosť ďalších jeho kvalitných účinkov v ďalšom období toto riziko, ktoré tu tak či tak vždy bolo, stálo za to podstúpiť.

Je na lekárovi, aby kompetentne zvážil, že či depresívny pacient má suicidálne tendencie a či je voči tomu takpovediac otvorený, kým začne špekulovať o predpísaní Escitilu. Tak, ako v celej psychiatrii, lekár psychiater musí veľmi dobre poznať okolnosti povahy a myšlienok svojho pacienta, aby mohol zvažovať podstúpenie riziko nežiaducich účinkov rôznych psychofarmák. Takže odpoveď na otázku, že kto je zodpovedný za prípadnú samovraždu, sa pohybuje v relatívnom vymedzení kompetencie a znalosti pacientovho psychiatra, si myslím. I keď viem, že lekári od toho dávajú ruky preč a sami vopred nezaručujú nič - pričom tento ich odstup tak trochu ľudsky aj vlastne chápem, lebo s nami pacientmi to niekedy nie je zrovna predvídateľné...

matej
farao

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Vedľajší účinok antidepresív Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5039
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Vedľajší účinok antidepresív Empty Re: Vedľajší účinok antidepresív

Odoslať  stratena Ut 27 august 2013 - 11:54

Ahojte


Naposledy upravil stratena dňa Št 29 august 2013 - 22:35, celkom upravené 1 krát.
stratena
stratena
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 1
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 26.08.2013

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Vedľajší účinok antidepresív Empty Re: Vedľajší účinok antidepresív

Odoslať  filipka Ut 27 august 2013 - 17:41

Urcite nie, u nas tento liek nie je registrovany, ak sa vobec uz vo svete v klinickej praxi pouziva...pouzivanie neregistrovanych liekov u nas mozne nie je, len v istych prisne specifikovanych pripadoch, ktore tu netreba rozoberat.
filipka
filipka
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1048
Reputácia Reputácia : 120
Dátum registrácie : 20.09.2009

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F 20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Seroquel XR(quetiapín),Reagila (kariprazín, Alventa(venlafaxín), občas haloperidol

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Vedľajší účinok antidepresív Empty Re: Vedľajší účinok antidepresív

Odoslať  Felix2000 Št 7 február 2019 - 9:04

Neviem ale to Tritico co mi naordinoval moj psychiater mi nerobi nejako dobre.
Mam take cudne stavy v mojej strojovni. Naraz by som chcel robit vela veci. Nap. mam vizie ze prichadza koniec sveta a v tom mam flashbacky ze cestujem v case a ine pikosky.
Ked fleshbacky doznu , tak prichadza na mna ospalost a vtedy premyslam nad "odchodom".
Rychlo si vtedy spravim kavu alebo cierny caj , to ma povzbudi trochu.Ako ste na tom vy?
Mam to Tritico vymenit alebo vysadit , samozrejme po uvazeni mojho doktora.

Dakujem vam za radu.
Felix2000
Felix2000
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 49
Reputácia Reputácia : 5
Dátum registrácie : 20.09.2017
Bydlisko Bydlisko : Kosice

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F22, F22.5 , socialna agarofobia, bipolarna porucha, schizofrenia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Kvetiapin, Triticoo, Haloperidol ( podla potreby), neurol, Zyprexa, Risperdal

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Vedľajší účinok antidepresív Empty Re: Vedľajší účinok antidepresív

Odoslať  Matej Št 7 február 2019 - 16:45

Neviem nejak kompetentne poradiť... prečítal som si príbalový leták Trittica na webe a všimol som si, že tam píšu, že u niektorých pacientov môže Trittico zhoršiť paranoju a psychotické príznaky schizofrénie alebo iných podobných psychotických porúch. Tiež ten "odchod" - neviem, koľko máš rokov, ale u mladých dospelých pacientov do 25 rokov veku majú tieto antidepresíva sklon prvé 2-3 týždne zhoršiť samovražedné myšlienky a navodiť samovražedné správanie. Takže Tvoje skúsenosti so zhoršením psychózy sú vcelku pri Tritticu možné, aspoň tak mi to hovorí laický rozum čisto na základe letáku.

Či vysadiť alebo nie, to je veľmi ťažké poradiť, lebo tieto zhoršenia bývajú obvykle dočasné... sprevádzajú iba prvé týždne užívania, a potom zvyknú odoznieť. Tu by som skutočne sa doporučil obrátiť na svojho psychiatrického lekára a povedať mu o tých myšlienkach a skúsenostiach a opýtať sa ho, či to nesúvisí s Tritticom. Môžeš povedať, že to eviduješ, odkedy berieš Trittico. Možno situáciu potvrdí a bude na to nejak reagovať zmenou lieku, alebo proste zhodnotí, čo je vo veci. Možnože je vo veci len proste Tvoja porucha ako taká a mal by si tieto stavy aj bez Trittica. Tu je cenné si vypočuť názor najmä toho doktora, si myslím.

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Vedľajší účinok antidepresív Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5039
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Vedľajší účinok antidepresív Empty Re: Vedľajší účinok antidepresív

Odoslať  Iacobus So 9 február 2019 - 9:31

Zdravím,
ja som prvýkrát išiel za psychiatrom preto, lebo som potreboval zohnať alprazolam (Neurol, Xanax) pre kamaráta, ktorý sa rozišiel s priateľkou a bral to veľmi vážne. Keďže študujem farmáciu, vedel som, že na moje symptómy mi ho predpíše. Tak som išiel za ním porozprával som mu, ako sa bojím ľudí, že ma prenasledujú. O mojich samovražedných myšlienkách, samozrejme, nevedel, nedostali sme sa k všetkým príznakom, a tak ma zdiagnostikoval na sociálnu fóbiu, predpísal mi paroxetín a ten alprazolam, ktorý som dal kamarátovi. Povedal som si, že Paretin začnem brať. Po týždni som sa pokúsil o samovraždu. Bolo to celkom vážne, ale dopadlo to dobre. Následne na psychiatrii ma diagnostikovali dôkladnejšie a určili schizofréniu. Myslíte si, že tá samovražda mohla byť spôsobená z Paretinu?

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Vedľajší účinok antidepresív Empty Re: Vedľajší účinok antidepresív

Odoslať  Matej Ne 10 február 2019 - 11:31

Iacobus napísal:Povedal som si, že Paretin začnem brať. Po týždni som sa pokúsil o samovraždu. Bolo to celkom vážne, ale dopadlo to dobre. Následne na psychiatrii ma diagnostikovali dôkladnejšie a určili schizofréniu. Myslíte si, že tá samovražda mohla byť  spôsobená z Paretinu?

Áno, ja si myslím, že dosť jednoznačne. Paretín aj podľa príbalového letáku a podľa informácií na webe je spojený so samovražedným správaním pacientov, ktorí majú menej ako 25 rokov veku. Ale nie je to vec len paretínu, je to záležitosť vôbec väčšiny antidepresív typu SSRI. V prvých týždňoch liečby totiž smútok a pocit zúfalstva antidepresívum konvertuje na pocity agresie a zlosti, a to najmä voči sebe samému, ale aj v podobe podráždenosti voči okoliu. Čím je pacient mladší, tým je toto riziko pravdepodobnejšie. Riziko neustupuje fakticky až do zjavnej remisie depresie, ktorej prvé črty by mohli nastať po 3 týždňoch užívania, prípadne štyroch.

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Vedľajší účinok antidepresív Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5039
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore