Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Moje IT apky

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Moje IT apky Empty Moje IT apky

Odoslať  Matej Po 18 apríl 2022 - 10:20

Ahojte, priatelia. Smile

Dávam túto tému do kategórie "Kútik umeleckej tvorby", hoci nejde asi priamo o umenie. Najlepšie však zodpovedá tomu, keď sa chce človek nejako podeliť so svojou tvorbou, hoci i "ne-umeleckej" povahy. Embarassed

V týchto dňoch som dokončoval nejaké kódikovanie, ktoré ma naďalej veľmi baví. Baví ma v ňom aj to neustále učenie sa, to, ako sa zoznamujem so stále novými a novými programovacími konceptami. Momentálne, keď mám školu fakticky prerušenú, tak sa učím skôr riešením kvázi-reálnych problémov. Sú len kvázi-reálne preto, lebo si ich úkolujem vlastne iba ja sám. Napr. ak som robil to objímacie tlačidlo, v ktorom sa teda ešte viacero vecí dá dotiahnuť lepšie, nehovoriac o istom bug-u, ktorý som spomenul v inej téme inde, prípadne ten tmavý režim na fórum, ktorý je už z 90% hotový, iba sa potrebujem dokopať k doriešeniu posledných elementov na stránke - tak to sú všetko také tie projektíky, ktoré spadajú pod ten pojem "kvázi-reálne problémy" tak, ako ho mám na mysli. A pomocou ktorých sa teda kódikovať snažím učiť. Smile

Rozhodol som sa, že niektoré takéto mini-projektíky, v ktorých sa podľa spomenutej definície riešia takéto "kvázi-reálne problémy" a ktoré nesúvisia s fórom, si budem zhromažďovať na jednu webstránku, ktorú som si ako prázdnu založil už dávnejšie (pôvodne mala mať iný účel). Venujem sa v súčasnosti najmä php a javascriptu, takže preto sa mi azda na také neoficiálne portfólio (alebo skôr akési moje "IT-pieskovisko") hodí webstránka.

A tak tu teda do tejto témy hodím link na svoj prvý tamojší mini-projektík, ktorý nesúvisí s fórom a ktorý je iba takým podelením sa so svojou tvorbou v rámci tejto témy. Smile

Ide o link: https://zetanet.sk Huge smiley

Na tej mojej stránke si možno kliknúť na prvý projektík "Formula výrokovej logiky". Nič zatiaľ inšie tam ani nie je. Very Happy

Citujem odtiaľ, čo robí tá apka "Formula výrokovej logiky":

Táto aplikácia spracuje ľubovoľnú formulu výrokovej logiky (pozostávajúcu z najviac piatich elementárnych výrokov), pričom v prvom kroku ju rozloží na jednotlivé podformuly v rámci syntaktického stromu, v druhom kroku vypíše všetky jej elementárne výroky, v treťom kroku zobrazí prehľadnú tabuľku s výpočtom jej všetkých pravdivostných hodnôt.

V tejto tabuľke sa je možné následne prakticky orientovať tak, že pri poukázaní na pravdivostnú hodnotu pre určitú podformulu sa vysvietia zároveň aj tie podformuly, z ktorých sa ona skladá a ktoré sa v jej rámci vyhodnocovali. Užívateľ si tak môže jednoducho kontrolovať výsledok.

V záverečnom, štvrtom kroku aplikácia na základe výsledku tabuľky pravdivostných hodnôt skonštatuje, či je zadaná formula splniteľná, alebo je tautológiou, alebo je kontradikciou.

Pri zadávaní formuly je možné využiť pomocné tlačidlá, lebo nie je triviálne len tak "poruke" zadať znak konjunkcie alebo implikácie a podobne. Možno inak pre Teba, Jakub (@Iacobus), bude tá apka sčasti zaujímavá v tom zmysle, že, ako viem z Tvojich príspevkov inde, máš výrokovú logiku zvládnutú, takže ak sa povie, že má užívateľ zadať formulu výrokovej logiky (napr. (p∨q)⇒¬s)), tak vieš, čo to je.  Pretty good Myslím, že ale aj ostatní vedia, lebo tieto veci sa preberajú, myslím, aj na matematike na strednej, alebo na výškach sa preberajú v rámci niektorých odborov. Nie som si istý, kde všade. very sad3

Zatiaľ teda tá apka vie iba hento. Embarassed Aj tak mi to, priznám sa, dalo kopu roboty, a zatiaľ som sa nad tým zapotil najviac zo všetkých doterajších experimentov. Embarassed No viem, že pri tejto verzii nechcem zostať a už plánujem do ďalších dní a týždňov, aby apka vedela podľa zákonov logiky formuly negovať, prerábať do iných tvarov, syntaktický strom chcem aby sa nielen vypísal, ale aj aby sa nejako ilustroval, nakreslil tak, ako to je v učebniciach. Chcem, aby to vypísalo, pre ktoré interpretácie elementárnych výrokov je formula splniteľná... Časom by som chcel prejsť aj na predikátovú logiku a uvidím, aké možnosti sa mi otvoria, ak by som chcel, aby apka aj podávala aj nejaké dôkazy, a ak nie dôkazy, tak určite aspoň vyplývanie (teda aby pri vyskladaní viacerých formúl apka vydedukovala podľa predvolených zákonov logiky záver).

Ďakujem Vám, kamaráti, že som sa mohol podeliť s touto svojou zábavkou, ktorá mi vypĺňa v súčasnosti môj voľný čas (a vlastne mi zamestnáva myseľ, aby sa držala ďalej od negatívnych myšlienok, s ktorými mám inak naďalej značnú ťažkosť Embarassed ).

Na záver niekoľko screen-shotov z apky:

Moje IT apky 1-logi10

Moje IT apky 2-logi10

Moje IT apky 3-logi10

Moje IT apky 4-logi10

S úctou
matej
community together

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Moje IT apky Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5025
Reputácia Reputácia : 937
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk

rasto, Iacobus, vrana and Anonym woman like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Moje IT apky Empty Re: Moje IT apky

Odoslať  Iacobus St 20 apríl 2022 - 20:06

@Matej, tak toto je veľmi zaujímavé. Ja som si to vyskúšal a over moju obľúbenú tautológiu. Funguje to bezchybne. Úžasné.


 Moje IT apky Zetane10

Páči sa mi, ako sa dá podsvietiť pole kurzorom a podsvietia sa aj polia, odkiaľ sa brala pravdivostná hodnota. Takže dá sa v tom dobre orientovať, je to dobrá pomôcka.

A páči sa mi aj to logické usporiadanie, že ten program si to rozloží na drobné a ide od zákaldov k výsledku.

Toto mi však chýba, iste, ide to aj bez toho, ale taká funkcia by urýchlila písanie.

Moje IT apky Zetane11

Skutočne si poradí až s piatimi výrokmi, s vyšším počtom už nie. Nemyslím si, že by to bol pre Teba problém, len časovo obmedzujúce, ale asi nie je potrebné, aby to vedelo riešiť viac než 5 výrokov, to sa teda nestáva často, aby výrokov bolo viac než 4.

Musím povedať, že vždy obdivujem takéto niečo, lebo to neviem robiť, zdalo sa mi celkom logické aj zábavné vkladať príkazy, ale nikdy som nešiel viac do hĺbky.

Verím, že budeš napredovať a postupne nám ukážeš viacej programov.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 25

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

Matej likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Moje IT apky Empty Re: Moje IT apky

Odoslať  Matej St 20 apríl 2022 - 20:51

Ahoj Jakub (@Iacobus). giving a hug

Veľmi-preveľmi som rád Tvojej spätnej väzbe, ďakujem Ti veľmi. Dojatie

Čo sa týka obmedzenia formuly na 5 elementárnych výrokov, ide v skutočnosti v kóde len o púhu konštantu, ktorou som výpočty obmedzil "len tak z brucha", nakoľko sa pri šiestich, siedmich, nebodaj desiatich výrokoch strašne moc navyšuje počet možných kombinácií jednotlivých pravdivostných hodnôt takto zostavených formúl. Taká tabuľka pravdivostných hodnôt by už mohla mať strašne moc riadkov... konkrétne 2x, kde x = 'počet elementárnych výrokov'. Takže pri 6 výrokoch už máme 26 = 64 riadkov tabuľky... a ak niekto vyskladá dačo z 8 výrokov, už sa nám to natiahne na 256 riadkov, a ja som mal tak trochu pocit, že v takej tabuľke sa už orientovať nedá dobre ani pomocou tých mojich funkcií podsvietenia, ktoré si spomenul. Jedine, že by to kód spracoval "na pozadí" bez tabuľky a nechal by výsledok (či je splniteľná, tautológiou, alebo kontradikciou) užívateľovi vycapiť ako hotovú vec. Smile Chcem tým ale vlastne povedať, že už teraz je to postavené tak, že program zvládne, čo sa algoritmov týka, koľkokoľvek elementárnych výrokov, pričom to obmedzenie na päť som tam zadal do programu fakt iba takto umelo ako takú, ľudovo povedané, stopku pre kód, kedy už nemá bežať. Embarassed

Čo sa týka vety:
Iacobus napísal:
Toto mi však chýba, iste, ide to aj bez toho, ale taká funkcia by urýchlila písanie
... nie som si istý, čo máš presne na mysli. Povedz bližšie a skúsim sa na to podujať. jumping

Ďakujem Ti, Jakub, ešte raz, veľmi si vážim Tvoje slová a predstavuje to pre mňa vzpruhu do ďalšej snahy. Dojatie

S úctou
matej
Huge smiley

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Moje IT apky Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5025
Reputácia Reputácia : 937
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk

Iacobus likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Moje IT apky Empty Re: Moje IT apky

Odoslať  Iacobus St 20 apríl 2022 - 21:04

Matej, riadkov by bolo priveľa, čo by pôsobilo neprehľadnosť aj nadbytocnost. Ozaj sa to nestáva, že by niekto chcel výrok zložiť z toľkých elementárnych.

Milo ma prekvapilo, že by s tým vlastne nebol problém, čo sa týka programovania. Ja som si to predstavoval tak, že každý riadok musíš vložiť a určiť pre neho, ak toto, tak toto. Pravda, to by bolo veľmi zlozité,  pri tejto práci treba asi hľadať všeobecne pravidlá, ktoré sa aplikujú na konkrétne prípady, nech ich je nespočetné veľa. 

Čo sa týka mojej otázky alebo podnetu. Je to ekvivalencia. Čiže stačí vložiť nový znak a nakodovat ho funkciou, ktorú som napísal, alebo len vložiť hodnoty, tak ako je vo výsledku.

Pozdravujem. J.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 25

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

Matej likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore