Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Bipolarna porucha a vodicak

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolarna porucha a vodicak Empty Bipolarna porucha a vodicak

Odoslať  hypomaniak Po 8 október 2012 - 18:21

Docitall som sa toto :

VII. Zdravotná spôsobilosť a duševné poruchy

(1) Duševné poruchy vylučujúce zdravotnú spôsobilosť na vedenie motorového vozidla u osoby patriacej do skupiny 1 alebo do skupiny 2 sú choroby alebo stavy, ktoré spôsobujú také zdravotné komplikácie alebo odchýlky, ktoré sú nebezpečné pre premávku na pozemných komunikáciách:

a) schizofrénia, bipolárna efektívna porucha,
b) organická porucha osobnosti,
c) demencia každého druhu,
d) trvalé ťažké psychické zmeny na podklade somatických ochorení,
e) psychotické poruchy,
f) organické poruchy osobnosti, konania, emotivity a myslenia v dôsledku chronickej intoxikácie,
g) duševná zaostalosť,
h) a iné.

Stretol sa niekto s tym, ze mu zobrali vodicak kvoli bipolarnej poruche? Zda sa mi krute, ze lieceny clovek moze takto prist o vodicak a "sutazivo- agresivne psychopaticke " typy iduce 100- kou mestom su OK.
hypomaniak
hypomaniak
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 37
Reputácia Reputácia : 4
Dátum registrácie : 08.10.2012

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolarna porucha a vodicak Empty Re: Bipolarna porucha a vodicak

Odoslať  Tuto Ut 9 október 2012 - 15:11

Ahoj hypomaniak,
jedna vec je legislatíva a úplne druhá vec je realita, čo v tomto prípade ide doslova do extrému.

Realita je taká, že dané posudzuje najmä obvodný lekár. V prípade, že ide o aspoň ako-tak preliečené stavy, zvykne poslať na psychologické vyšetrenie. Práve toto však vypovie veľké h., pretože za psychológom nikto nepôjde v akútnom psychotickom stave.

Možnou alternatívou je aj zmena obvodného l., s čím súvisí aj posun nevhodných materiálov smerom zo zdravotnej dokumentácie a logicky nikto ani nemusí o probléme vedieť.

Ďalšou vecou je aj skutočnosť, že obvodný lekár nemusí byť zainteresovaný do toho, že jednotlivec vôbec psychiatra navštevuje. Neexistuje dôvod na to aby potenciálny pacient psychiatra bol k nemu odporúčaný obvodným, alebo pacient tieto návštevy akokoľvek posúval k obvodnému.

...............................................................

Ja osobne VO nemám, necítim nutnosť ho mať, som v riziku zmeny psychického stavu. Na druhej strane poznám vodičov, ktorý tomuto zákonu prislúchajú. Priznám sa, že som nikdy nepočul o prípade, že by sa "čosi" vážne stalo ani z médii. O zákone si myslím svoje a to najmä pre akože novinky v psychiatrickej liečbe a považujem tvorcov aj schvalovateľov zákona za nekompretnetných a to by som najradšej povedal ľudovo.

Stačí si raz pozrieť TVnoviny a hneď je vo veci jasno. Málokedy sa stane, že nevysielajú reportáž o zošrotovaných autách na cestách, "prekvapivo" krv na ceste obsahuje nemalé množstvo alkoholu. Ono keby to bola nejaká veľká kuriozita, nie, je to denná realita.

Tuto
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4782
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolarna porucha a vodicak Empty Re: Bipolarna porucha a vodicak

Odoslať  xkrchnav Ut 9 október 2012 - 20:15

Ahojte,
teda v ČR som nič podobné nenašiel. Dr. povedala, že by som nemal šoférovať, ale skôr som to pochopil, že dôvodom je vysoká dávka liekov a nie diagnóza. A vodičák mi nikto nevzal. Tak dúfam, že sa to ani nezmení.
xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolarna porucha a vodicak Empty Re: Bipolarna porucha a vodicak

Odoslať  Tuto Ut 9 október 2012 - 22:18

Najobvyklejší liek na bipolaritu, nemá žiadne účinky, ktoré by mali viesť k zmene všedného stavu potrebného k vedeniu motorových vozidiel. Avšak mnohé neuroleptiká môžu (nemusia) ovplyvňovať najmä pozornosť, je to všetko individuálne.

V praxi však ide najmä o to, aby psychiater aj obvodný mali "alibi", že na danú vec pacienta upozornili, reálne sa však nedá určiť reálna spôsobilosť viesť motorové vozidlá pri pacientovi, ktorý je aspoň niekoľko mesiacov ambulantne stabilný. Napríklad tie spomínané psychologické testy sú skôr posunom zodpovednosti obvodného lekára za psychiatrického pacienta, ako skutočným zistením dlhodobého stavu, ktorý určuje danú spôsobilosť.

Taktiež ambulantný psychiater prakticky aj teoreticky, teda aj zo zákona, nemá právo ani zisťovať či pacient vodičské oprávnenenie vôbec má, z čoho logicky vyplýva, že reálne jeho prípadný zákaz šoférovania nemá žiadnu právnu hodnotu.

Situácia by sa však mohla zásadne zmeniť pri udalosti stanovenej zákonom, t.j. napr. nehode a oprávnenom zistení polície, že vodič nie je pod vplyvom alkoholu a drog, ale vykazuje známky, ktoré prislúchajú duševnej chorobe alebo účinkom medikácie. Vodič tým pádom nielen že príde o VO, ale veľmi pravdepodobne mu súdne bude nariadená ochranná psychiatrická liečba, čo už ale môže značne skomplikovať znovuzískanie VO, čo by naisto bolo možné najskôr až po skončení ochrannej liečby.
(o tomto mám len čiastočné informácie, netuším čo v ČR, z toho čo viem, tak asi takto by to bolo)

Keď sa na tieto všetky veci pozriem úplne pragmaticky s ohľadom na reálnu skutočnosť, tak ozajstné rozhodnute o VO je najmä na pleciach toho, kto šoférovať chce. Mal by veľmi zodpovedne, dôkladne a kriticky posúdiť samého seba v súvislosti s chorobou (poruchou) a uživanými liekami a na základe toho sa rozhodnúť ako bude postupovať. Osobne som zvolil to, že zatiaľ sa o VO pokúšať nebudem, ale keď bude môj stav reálne kompenzovaný cca 3 roky, budem túto vec riešiť.
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4782
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolarna porucha a vodicak Empty Re: Bipolarna porucha a vodicak

Odoslať  hypomaniak Ne 28 október 2012 - 16:31

ja suhlasim ze poslanci su nekompetentni, aj ze je v tejto republike chaos a v reali sa to neuplatnuje
druha vec je, ked EU zatlaci - lebo smernica vysla z EU komisie a ti nasi retardi maju vo zvyku este sprisnit co im prislo z Bruselu(viz sledovanie elektronickych kanalov).
a ako vsetci asi vieme, odtial kludne vyjde hocijaky nezmysel (biopaliva, ziarovky, pravidelne banany,euroval...)- zrejme EUposlanci nie su o nic mensi chu ji ako ti nasi
lekar sice nema pravo skumat a ziadat ci ma niekto vodicak, ale ma moznost hlasit pacienta na DI a tam si porovnaju ,ci je vodic.
pisem to preto, ze mam bipolarnu ale uprosil som lekara, nech mi to nepise do papierov kvoli vodicaku
hypomaniak
hypomaniak
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 37
Reputácia Reputácia : 4
Dátum registrácie : 08.10.2012

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolarna porucha a vodicak Empty hm

Odoslať  Silvinka Po 18 august 2014 - 16:09

ahoj tak ako je to s tým vodičákom, mám potvrdenie o spôsobilosti od obvodnej, kurz na vodičák zaplatený... tak sa môže stať, že bola moja choroba nahlásená na políciu, alebo kto vie kde? bola som aj hospitalizovaná. Diagnóza je schizoafetivna porucha....... Neviem teraz, či mam pokračovať v tom vodičáku, alebo to neriešiť... že mi potom pri skúškach nejaký policajt povie, že, ale slečna, vy ste narušená, takže vodičák vám nedáme Very Happy to by som zomrela od hanby...

ale vodičák velmi chcem, mam dosť stavy z toho, že mi bude odopreté šoférovať....

nemáte nejaké info? čo mám robiť s tým...........
Silvinka
Silvinka
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 37
Reputácia Reputácia : 3
Dátum registrácie : 18.08.2014
Vek : 32

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolarna porucha a vodicak Empty Re: Bipolarna porucha a vodicak

Odoslať  xkrchnav Po 18 august 2014 - 16:21

Ak máš potvrdenie o spôsobilosti máš proti prípadným chytrákom papier. Ja (by) som to neriešil. Diagnóza taká istá, hospitalizovaný a fungujem. Nie že by som šoféroval nejak často. Ale pravda, nerobím si vodičák teraz. Je to tvoje práve, spôsobilá podľa papieru si. Keď už tak môžu riešiť vplyv nejakých liekov než "som narušená". Držím palce a kľud na duši. Proste neriešiť "čo by keby" teraz spravím skúšky, jazdy, vyzdvihnem si vodičák. Proste ako tie kroky prídu, tak ich robiť. Nie dopredu zháňať kto by ma kedy mohol čím napadnúť. Mnoho zdaru!
xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolarna porucha a vodicak Empty Re: Bipolarna porucha a vodicak

Odoslať  Silvinka Po 18 august 2014 - 16:31

ano podla papieru som, ale ten som dostala ešte pred určenim diagnozy... Proste by ma zaujimalo ci to oni niekam hlasia, na ten dopravny inspektorat ci co..... ako tu niekto pisal ...


a na tejto stránke som našla toto :

Smernice v Slovenskej republike zakazujú vedenie veľkých nákladných áut a vozidiel na prepravu druhých osôb osobám s psychickou poruchou či ochorením, obzvlášť ak ide o takú závažnú diagnózu, akou je schizoafektívna porucha.

Silvinka
Silvinka
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 37
Reputácia Reputácia : 3
Dátum registrácie : 18.08.2014
Vek : 32

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolarna porucha a vodicak Empty Re: Bipolarna porucha a vodicak

Odoslať  Silvinka Po 18 august 2014 - 16:37

Keďže psychiater nie je posudkár, ale terapeut, je viazaný lekárskou povinnou mlčanlivosťou. Preto musí vec riešiť tak, že podrobne poučí pacienta o vplyve jeho psychiatrickej poruchy a jeho liekov na spôsobilosť pre cestnú premávku, toto poučenie aj dokumentárne zaznamená a následne sa dohodne s pacientom o tom, že, kým nestanoví inak, nebude viesť motorové vozidlo. Je možné prizvať k takémuto poučeniu aj nejakého rodinného príslušníka pacienta za svedka. V prípade nedodržania dohody a pri absencii náhľadu pacienta na svoje ochorenie v akútnej fáze je lekár oprávnený ohlásiť nebezpečenstvo na dopravnú políciu.




To som nepochopila tu poslednu vetu Very Happy
Silvinka
Silvinka
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 37
Reputácia Reputácia : 3
Dátum registrácie : 18.08.2014
Vek : 32

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolarna porucha a vodicak Empty Re: Bipolarna porucha a vodicak

Odoslať  xkrchnav Po 18 august 2014 - 17:48

No ako vravím. Aj človek s "diagnózou" môže fungovať. Ak by si človek začal čítať všetky vyhlášky a predpisy čo všetko sa môže musí a nesmie, zistili by sme že robíme x zakázaných vecí, x*x povinných nerobíme... Ak nie si v akútnej fázy - tak podľa poslednej vety nebude lekár nikam nič hlásiť, či? A navyše ten popis sa týka nákladných áut a autobusov. Alebo chceš byť autobusáčka? Wink

xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolarna porucha a vodicak Empty Re: Bipolarna porucha a vodicak

Odoslať  Silvinka Po 18 august 2014 - 18:22

Very Happy tak to som si nevsimla... no ved teda skusim, snad ho dostanem :-)
Silvinka
Silvinka
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 37
Reputácia Reputácia : 3
Dátum registrácie : 18.08.2014
Vek : 32

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolarna porucha a vodicak Empty Re: Bipolarna porucha a vodicak

Odoslať  xkrchnav Po 18 august 2014 - 18:43

Urcite. Potom hlavne vela bezpecnych km! Smile
xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore