Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

ID a denna napln

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Goto down

  • Zaslať odpoveď

ID a denna napln - Stránka 2 Empty Re: ID a denna napln

Odoslať  anonym So 22 január 2011 - 9:38

mas pravdu tuto, tych veci by sa naslo vela, ale mna vazne skoro nic momentalne nebavi. mozem sa hocijako nutit, proste to nejde. ten internet je len znouzectnost. akoby som bol v akejsi subdepresivnej nalade, pretoze citim, ze toto nie som ja. momentalne mam ale velku chut na prechadzku, u nas totiz svieti slunicko. tak zatial ahoj:)

jumping
avatar
anonym
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 886
Reputácia Reputácia : 26
Dátum registrácie : 20.09.2009

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ID a denna napln - Stránka 2 Empty Re: ID a denna napln

Odoslať  tomas Ut 25 január 2011 - 23:09

"Who needs a college when you can flop a straight?"

_________________
Desím sa každého jedného kroku
na ktorý sa chystám.
Desím sa, že ma privedú
niekam, kam som chcela dôjsť.
tomas
tomas
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 237
Reputácia Reputácia : 35
Dátum registrácie : 14.12.2010

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ID a denna napln - Stránka 2 Empty Re: ID a denna napln

Odoslať  Tuto Ne 6 február 2011 - 19:51

Denne plním nasledujúci písomný plán. (Nechodím do práce)

1. SK - sociálny kontakt (denne sa s niekým porozprávať aspoň na 20 minút, mimo rodičov)
2. 50 (prečítať minimálne 50 strán textu, obvykle výrazne prekračujem)
3. AJ - angličtina (prečítať nahlas 2XA3 angličtina, alebo obdoba)
4. P - písanie (napísať denník)
5. R - rozcvička (minimálne elementárne "rozhýbať" telo)
6. Ex - Excel (záujem a konanie v tomto, potrebné k práci - novopribudnuté)
7. Št - štúdium (minimálne dvojstrana z Lexikónu pre VŠ, spracovaná, encyklopedické vedomosti)
8. AT - autogénny tréning (od 5min. do 25. min)
(9.) EF- evidencia finacií, denného programu, plánovanie,
(10.) - voľná aktivita


V takomto znení mám plán rozvrhnutý asi 2 mesiace. Plním ho v podstate na 100% už spomenuté obdobie.

ID a denna napln - Stránka 2 BS01007_

Každopádne doporúčam každému plánovať si svoje aktivity. Veľmi to pomáha. Krok po kroku. Deň po dni. Zrazu ste ďalej.
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4782
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ID a denna napln - Stránka 2 Empty Re: ID a denna napln

Odoslať  anonym Ne 6 február 2011 - 21:03

congratulations! dancing
avatar
anonym
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 886
Reputácia Reputácia : 26
Dátum registrácie : 20.09.2009

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ID a denna napln - Stránka 2 Empty Re: ID a denna napln

Odoslať  Matej Po 28 marec 2011 - 11:12

flower

Lapaj ma niekde vyzval, aby som sa aj ja vyjadril k tejto téme, hoci ID nemám. Tak sa pokúsim. alien

Nuž, mne by sa veľmi zišli peniažky z ID, lebo som skutočne na 100% finančne závislý od rodičov, a to už budem mať 25 rokov a navyše si budem musieť uhrádzať školné. Ale možno robím chybu, možno nie, ale kým som ako-tak schopný študovať (aj keď študujem trojročné Bc. už šiesty rok) a kým si nevyskúšam riadnu prácu so skutočnou zodpovednosťou a časovým tlakom a námahou, tak ID poberať nechcem. Nechcem ísť touto cestou, lebo sa mi to zdá ako akési zneužitie sociálneho systému našej krajiny, ktorú mám moc rád. Tým nechcem nikoho uraziť - dúfam, že to tak nikto ani nevezme, lebo ja viem, že Vy ostatní s ID máte plný nárok na tieto čiastky, keďže vidím, aké máte evidentné ťažkosti. giving a hug

Možnože pravým dôvodom, prečo nechcem ísť, dokiaľ je to možné, cestou ID, je, že to nechcem mať niekde v papieroch, aby ma štát registroval ako invalidného dôchodcu na duševnú chorobu. Registruje ma zdravotná poisťovňa, psychiatrické záznamy v dvoch nemocniciach, traja lekári a to je všetko. Netreba ešte sociálnu poisťovňu do toho ťahať - ale viete, ide mi hlavne o ten pocit, že by ma UZNALI za invalidného dôchodcu. Možno mám v sebe ešte veľa hrdosti, neviem. Možno mám v sebe veľa sebaúcty, alebo naopak namyslenosti, ale skutočne, dokedy môžem pracovať alebo študovať a skúšať to, tak nechcem byť pred štátom a pred ľuďmi otitulovaný invalidným z dôvodu duševnej choroby.

Chápe moje slová niekto? Alebo to chápete ako urážlivé? - čo by mi bolo veľmi ľúto, lebo tak to vôbec nemyslím. Hovorím čisto za seba a za svoj vlastný prípad. A tieto veci, dúfam, sú veci od prípadu k prípadu. Ale ako vravím, možno robím chybu a mohol som si užívať už tých pár euríčiek a aspoň mať za čo nakúpiť darčeky na Vianoce rodine. Alebo si kúpiť potrebnú knihu bez toho, aby všetko prechádzalo bolestným schvaľovaním v rodinnom rozpočte, ktorý je dosť obmedzený. scratch To sa uvidí, až keby som defintitívne nezvládol školu a následnú prácu.

community together

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

ID a denna napln - Stránka 2 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5039
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ID a denna napln - Stránka 2 Empty Re: ID a denna napln

Odoslať  Tuto So 3 september 2011 - 22:39

Ahojte,
už asi tri mesiace fičím v dennom pláne na 12-ich aktivitách, ktoré znesiteľne zvládam. Ich vykonanie trvá asi štyri hodiny, ale častokrát viac z dôvodu únavy a aj iných povinností.

Bolo by veľ kou chybou si predstaviť môj život len ako vykonávanie denného plánu, je toho častokrát omnoho viac. Na druhej strane "prázdne" dni prakticky nie sú a ja má stále niečo na programe čomu sa môžem aspoň trošku venovať.

Tuto
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4782
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ID a denna napln - Stránka 2 Empty Re: ID a denna napln

Odoslať  Tuto Po 26 september 2011 - 1:24

Ahojte,
dnes som mal deň off. Znamená to, že som si "prekalibroval" svoj denný plán a urobil v ňom poriadok. Po cca trištvrteroku som si pauzu, ale aj napriek tomu som akosi automaticky a z "nudy" niečo porobil.

Aktuálne som vyhodil z denného plánu (DP) sociálny kontakt, jedno štúdium a jeden druh čítania. Pribudlo mi jedno učenie sa, povinné sledovanie aktuálneho diania, náčuv angličtiny. Najväčšie problémy s vykonaním v DP mám najmä s cvičením, ktoré zvládam síce OK, ale s veľkým premáhaním.

Pravdepodobne si zavediem novinku v podobe jedného voľného dňa za týždeň. Dnes sa mi to veľmi páčilo a bolo to poučné a príjemné.

Ten sociálny kontakt, ktorý je vyhodený bol celkom zaujímavý nápad, ale niektoré dni bol mierne nezmyselný. Určite budem mať na pamäti, že mám byť človek do/v spoločnosti, ale na druhej strane, to netreba nutne prevádzať denne.
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4782
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ID a denna napln - Stránka 2 Empty Re: ID a denna napln

Odoslať  anonym Po 26 september 2011 - 6:19

it is perfect

to s tym volnym dnom sa mi paci, Tuto. mozes skusit spravit v tento den vzdy nieco "strelene"...nieco, co by si inak neurobil Very Happy
avatar
anonym
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 886
Reputácia Reputácia : 26
Dátum registrácie : 20.09.2009

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ID a denna napln - Stránka 2 Empty Re: ID a denna napln

Odoslať  Matej Po 21 január 2013 - 21:03

Tento príspevok bol na základe doporučenia Tuta prekopírovaný z témy "Ako sa dnes máš? 4". Bol napísaný Robovi Matejom niekedy v januári 2013, a tematicky sa hodí aj do tejto témy.
jumping2

Matej Skalík napísal:
Robo napísal: (...) Chcel by som sa Vás milí moji kamaráti opýtať, že ako by som mal využívať voľné dni, keďže nemám robotu a som takmer sám doma v dome. (...)

Ahoj Robo. Dal som Ti reputačný bodík za Tvoj príspevok, lebo sa mi páčilo, ako sa usiluješ bojovať so svojimi pliagami, a ako si si hľadal prácu a ako pomáhaš odhŕňať sneh a ako si sa rozhodol častejšie prispievať. Asi by som Ti ohľadom aktivít poradil iba to tradičné: napr. nájdenie si nejakého koníčka. To by znamenalo všeličo a môže toho byť viacero. Napríklad si môžeš kúpiť nejakú učebnicu pre samoukov a začať sa učiť dajaký jazyk, ktorý sa na trhu práce zíde. Človek si myslí, že 23 rokov veku je už veľa na začínanie jazyka od nuly, ale veru nie je. Do ďalších Vianoc môžeš solídne v danom cudzom jazyku komunikovať a možno tým aj zvýšiš svoju atraktivitu na pracovnom trhu. Možno by stačila aj obyčajná angličtina, ktorej nejaké základy asi máš. Alebo začať nové niečo. Tie jazyky sú skvelá vec na všestranný rozvoj osobnosti, človek spoznáva kultúru iného národa, jazykové úzy a štylistiky, posilňuje si pamäť, cibrí si sústredenie.

Iný koníček môže byť nejaká rastlinka alebo zvieratko. Ja osobne zvieratká nemám a ani ich nepreferujem, ale mám vlastné rastliny bytové a o ne sa rád starám. Starám sa o svojho "plazivého janka", ako sa humorne nazýva tento typ rastliny, už aspoň 13 rokov v kuse. To je však hobby, ktorý nezaberie mnoho času. Preto by to azda mohlo ísť dokopy s tým jazykom.

Ďalšia vec je možno viera alebo kostol alebo tieto veci. Mne tiež pomáhajú zaplniť čas a ešte mi to aj psychicky a duchovne veľmi prospieva. Človek má hneď zaplnené prázdno v mysli a duši, vníma nejaký zmysel a možno aj to utrpenie, ktorým sa v živote brodí, dokáže vidieť v perspektíve nádeje, konkrétneho zmyslu a celkovej spásonosnej Božej stratégie. To hovorím ako jedno z odporúčaní, lebo mi to napadá, keď sa snažím Ti radiť na základe svojich skúseností. Veď čo iné aj môžem?

Iný koníček môže byť čítanie kníh, beletrie alebo časopisov. Všimol som si, že sa rád zapájaš do súťaží. Aj to môže byť cesta. Trebárs lúštiť voľajaké krížovky, osemsmerovky či sudoku, a posielať výsledky do žrebovania. Myslím, že aj bežné noviny takéto súťaže denne robia, nehovoriac o špecializovaných časopisoch.

Divadlo, kino (kultúra) - to už stojí aj väčšie peniaze a človek sa necíti vždy dobre, ak by tam mal ísť sám. To Ťa chápem. Ja tam nechodím a možno aj preto, že ako samotár nemám na to motiváciu.

Najlepšie sa snažiť využiť svoj čas na ID produktívne, ak to zdravie dovoľuje. Nebol som to ja, keby som Ti neodporučil motivačnú literatúru, ktorá Ťa vie presvedčiť, že si schopný všetkého, takže Ti pre Tvoj zrak odhalí také Tvoje skryté sily, že zrazu aj v tradičných strachoch, založených na obvyklej a dlhodobo utvrdzovanej vzťahovačnosti, budeš zrazu vidieť zaujímavé možnosti, ako to riešiť. Isteže, v spolupráci s liekmi. Ale tam, kde lieky už nestačia, zrazu viera vo svoje vlastné schopnosti dokáže potiahnuť osobnostný rast oveľa ďalej. Povzbudí Ťa to na psychike. (na začiatok Ti odporučím niečo lacné a ľahké: "Brian Tracy - Ako si vytvoriť svoju vlastnú budúcnosť"; názov nech Ťa neodradí, táto kniha je skôr súborom známych motivujúcich myšlienok).

Takže, jazyky, rastliny/zvieratko, viera, súťaže, kultúra, knihy a čítanie, motivačná literatúra. Čo by som ešte odporučil ďalšieho? Možno by si si mohol vytvoriť webovú stránku a písať tam svoje blogové články. (napr. webnode.sk ponúka službu vytvorenia osobnej stránky zadarmo bez potreby znalosti programovacích jazykov) Alebo niekde inde písať na už veľkých, zabehnutých serveroch. Dneska bloguje kdekto - síce sa tým samozrejme znižuje úroveň, ale zase nikdy nemal obyčajný človek toľko príležitostí, ako šíriť vlastné pocity a myšlienky a ovplyvňovať tým rôznym spôsobom svoje široké okolie. Ak máš o čom písať, môže to byť úplne hocičo, tak odporúčam blogovanie.

Môžeš sa možno naučiť variť. Alebo už to vieš? To sa v živote zíde na sto percent. Môžeš mamine a babke pomáhať v kuchyni a písať si recepty.

Celý svoj čas na ID zasväť jednému krásnemu heslu, ktoré prednedávnom bežalo v telke: "Najužitočnejším umením je umenie byť užitočným." Ak sa ho budeš v praxi držať, môžeš vykonať ďalšie aktivity, ktoré pomôžu aj druhým a zároveň Ti zvýšia sebaúctu, lebo pocit, že si užitočný, patrí medzi tie najkrajšie. heart

Možno mi, Robo, napadnú ďalšie odporúčania. Tieto sú také, čo som mal hneď poruke. Nie všetky Ťa môžu baviť, nie všetky Ti zdravie umožní, napriek tomu ich môžeš kombinovať. Prípadne si samostatne zadaj ciele alebo naplánuj aktivitu, a skús ju v danom dni splniť. Výsledok a pocit z aktivity si môžeš zapísať do nejakého denníka trebárs v počítači vo Worde.

Inak, zaujímavou aktivitou, ak by Ťa bavilo písať, môže byť aj wikipedia. Niektorí ju neuznávajú. Ale mnohí z nej čerpajú všelijaké informácie, proste čítaná rozhodne je. Preto, ak sa v niečom vyznáš alebo máš k nejakej problematike dajaké knihy, môžeš tam tú tému spracovať. Pomôžeš mnohým najmä hľadajúcim a študentom. Je to niečo, akoby si robil referát. Aj to mi voľakedy zapĺňalo hodne času a bavilo ma to.

Držím Ti teda, Robo, palčeky a prajem Ti, nech sa máš čo najlepšie. Tomu smútku sa určite nepoddávaj a zápas so vzťahovačnosťou takisto neumenšuj. Je to vyčerpávajúce a obmedzujúce, chápem. No možno keď nájdeš viacej koníčkov, tak z niektorých problémov azda i ustúpi Tvoja pozornosť natoľko, že sa Ti stav polepší akosi samovoľne. To by bolo super. Činnosť je vždy dobrý liek. Drž sa! Posielam "chlapské objatie". giving a hug

S pozdravom
Matej
jocolor

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

ID a denna napln - Stránka 2 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5039
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ID a denna napln - Stránka 2 Empty Re: ID a denna napln

Odoslať  Matej St 24 február 2016 - 0:14

Rátal som si invalidný dôchodok a s veľkým potešením som zistil, že som trúba a že som sa mýlil, že si musím doplatiť poistenie, aby som mal na ID nárok. Teraz potrebujem 5 rokov poistenia, čo nemám, chýba mi konkrétne 31 mesiacov. Avšak, pokiaľ budem pracovať kontinuálne až do svojho veku 36 rokov, tak vtedy budem mať poistenie zaplatené už celkovo 8 rokov, a toľko práve v tomže veku budem potrebovať na vznik nároku.

Takže stačí počkať a pracovať do 36. roku veku. A potom už budem mať nárok, pokiaľ by som ho potreboval. A pokiaľ by som ho potreboval skôr (či už aj z fyzických dôvodov, úrazy a podobne), teda niekde medzi 30. a 36. rokom veku, tak si doplatím poistenie z toho, čo si šetrím na byt. Bál som sa, že si musím zaobstarať ďalšie sporenie na čisto sociálne poistenie, ale teď som o trošku informovanejší a viem, že to vôbec nie je nutné.

Aj toto ma dnes potešilo. Very Happy

cheers jumping2 jumping

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

ID a denna napln - Stránka 2 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5039
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ID a denna napln - Stránka 2 Empty Re: ID a denna napln

Odoslať  kimi2028 So 20 júl 2019 - 18:21

Ahojte kamaráti, na dôchodku som zatiaľ len krátko, niečo okolo polroka.

Väčšinu času presedím za počítačom na internete, ale mám aj ďalšie koníčky.
V súčasnosti sa zaujímam predovšetkým o šachy. Platím si online šachové tréningy, jeden mesiac v roku chodievam aktívne na turnaje a začínam sa zlepšovať. Myslím si, že šach je skvelý koníček. Dá sa zabávať diagramami, prehrávaním slávnych partii, či pozeraním šachových videí. Hrávam v súčasnosti oficiálne aj korešpondenčný šach, kde je webové úložisko a vkladajú sa na server ťahy.

Druhým koníčkom je posilovňa, v ktorej trávim veľa času. Snažím sa chodievať tam poctivo, ako aj často a tým si budovať trochu pevnú vôľu, ktorá mi veľmi chýba. Cvičím zatiaľ výhradne na posilňovacích strojoch, dám si pomedzi to občas aj nejaké to kardio. Hodnotím to kladne, aj keď váha mi nejde dole.

Ďalším super koníčkom sú prechádzky, kedy človek netrávi veľmi veľa času doma. To si myslím, že je dobre. V lete je super popozerať na nejaké tie slečny. Vzhľadom k tomu, že s kolenami mám problémy, tak si ich rozdeľujem na polhodinku viackrát denne (väčšinou 4-5x). Môžem to tiež odporučiť, rýchlejšie zbehne chvíľka.

Tiež dobrou záľubou môže byť vzdelávanie sa a to v hocičom. Dajú sa čítať rôzne knihy, kupovať rôzne testy určené pre študentov na prijímačky na VŠ, sledovať dokumentárne filmy a tak si zlepšovať povedomie v tom, čo vás baví. Osobne zlepšujem si momentálne povedomie v dejinách, či anglickom jazyku a tieto činnosti ma celkom napĺňajú.

Samozrejme dobrým koníčkom je navštevovanie kultúrnych, spoločenských či športových podujatí v meste. Chodievam v meste na rôzne športy, a to na futbal, hokej, či hádzanú. Môžu to byť aj rôzne koncerty, výtvarné výstavy.

Nesmiem tiež zabudnúť na riešenie peknej porcie hlavolamov. Tie u mňa musia byť, momentálne sa venujem maľovaným krížovkám ako aj sudoku, ktoré sú veľmi dobre na koncentráciu. Nepohŕdnem ani klasickými krížovkami. Tak asi toľko o mne a o mojom invalidnom dôchodku.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2182
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore